Viļa Zvaigznīša tēlniecības darbi

Projekta “Dzejnieks no Dieva žēlastības – VILIS ZVAIGZNĪTIS dzejā, mākslā un dzīves ceļos” ietvaros apzināti literāta un tēlnieka Viļa Zvaigznīša tēlniecības darbi.

Viļa zināmākā skulptūra ir Gosupes velns, kas atrodas Gosupītes krastā, pie vecā ceļa, braucot no Velēnas uz Lizumu. Ceļa braucēji varbūt pamanījuši arī skulptūru Līdumnieks, kas atrodas pie Smiltenes – Gulbenes ceļa, autostāvvietas malā, pie Tirzas tilta. Vilis savas darinātās skulptūras bieži vien dāvājis draugiem. Viļa Zvaigznīša veidotie darbi skatāmi Lizuma pamatskolas novadpētniecības muzejā, tie atrodas arī privātās kolekcijās.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Ance Zaķe

“[..] galvenais izejmateriāls tēlniekam bija un palika nevis betons, bet tepat, netālajās Lejpļavās, saraktais pliens – glejotā, zilganā glūda. Tā bija jāmīca, jāsagatavo līdz vajadzīgajai konsistencei. Kamēr strādāja pie skulptūras, nedrīkstēja pieļaut tās izžūšanu, lai saglabātos plastiskums. Pēc tam lēnām, ilgstoši jāžāvē, lai nesaplaisā. Kamēr Velēnmuižā vēl darbojās ķieģeļceplis, laipni ļaudis tur apdedzināja arī daļu no Viļa tēlniecības darbiem. Cepļa ugunīs skulptūras mainīja krāsu no zilganās uz ķieģeļsarkanu, tapa cietas un izturīgas. Vēlāk ar apdedzināšanu radās lielas grūtības un diemžēl vairums darbu ir palikuši neapdedzināti, kādēļ ne viens vien jau ir sabojāts vai zaudēts pavisam. Pēdējos gados arī Vilis pats maz rūpējās par savu darinājumu ilgmūžību, dažkārt atdāvināja svaigi darinātas, pat pienācīgi neizžuvušas skulptūras. Reiz vairāki vēl mitri velniņi virtuvē bija sasaluši un sadrupuši.”

Fragments no grāmatas “Dzejnieks no Dieva žēlastības – VILIS ZVAIGZNĪTIS dzejā, mākslā un dzīves ceļos”.

 

Grāmata tiek izdota ar Vidzemes plānošanas reģiona un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.