Vijai Poļakai-Rikveilei – 95

Vijai Poļakai-Rikveilei – 95

Vija Poļaka-Rikveile dzimusi 1928. gada 20. martā Kalnienā, Terēzes un Jāņa Rikveiļu ģimenē.

Verdena – tā vecāki bija nosaukuši pašu celtās mājas Kalnienā. Tēvs piedalījies 1. Pasaules karā, Latvijas brīvības cīņās no 1917. gada līdz 1924. gadam. Ievērības cienīgas bija cīņas pie Verdenas Francijā, tāpēc tēvs savai jaunsaimniecībai deva šādu nosaukumu.

1928. gada rudenī ģimene pārcēlās uz Madonu, jo Vijas tēvs sāka strādāt Madonas apriņķa kara pārvaldē. 1940. gadā ģimene atgriezās Kalnienā.

Vija pabeidza Kalnienas pamatskolu, pēc kara absolvēja Litenes vidusskolu. Tēva izsūtījums 1945. gadā sāpīgi ietekmēja viņas turpmākās dzīves gaitas. Vēlme apgūt pedagoģisko izglītību Rīgā cieta neveiksmi. Vija smagi saslima un atgriezās mājās.

Vija sāka strādāt Apdrošināšanas inspekcijā par grāmatvedi, tad vairākus gadu desmitus sakaru sistēmā Galgauskā un Gulbenē. Stāķos strādāja par meliorācijas pārvaldes centrālās noliktavas pārzini.

Vija aktīvi darbojās sabiedriskajā dzīvē – dziedāja korī un vokālajos ansambļos.

Vija ir teikusi, ka visam pienāk savs laiks. 20. gadsimta 80. gadu beigās, braucot apkopt vīra tēva mājas, vadājusi līdzi blociņu un rakstāmo. Sēžot mašīnā un raugoties uz mājām, radušies pirmie dzejoļi. Pamazām radušās arī melodijas. Vairāki dzejoļi publicēti laikrakstā “Dzirkstele”, arī Sirakūzu latviešu biedrības izdotā žurnālā “Sirakūzu Vēstis” ASV.

1999. gadā izdots dzejoļu un dziesmu krājums “No avota man auga dziesma”, 2001. gadā – dzejoļu krājums “Dvēsele ceļā”, mazliet vēlāk – “Atspulgi”. 2016. gadā iznāca dzejas krājums “Silts mīļums” un 2018. gadā – “Vēju balsis atmiņu valsi griež”.

Vijas dzīvesstāsts lasāms Latviešu folkloras krātuves digitālajā arhīvā: https://garamantas.lv/lv/file/1367127

vija poļaka-rikveilezīmedzeja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Attēlā: Vija Poļaka-Rikveile 2008. gada 23. martā.

Fotogrāfijas no Gulbenes novada bibliotēkas novadpētniecības krājuma.