Trešā Atmoda un mode Publicēts: 1.07.2020
30. jūnija vakars Gulbenes novada bibliotēkā bija īpaši priekpilns, jo ar aizraujošiem stāstiem atnācējus priecēja Asnate Smeltere - viena no pirmajām modelēm, kura Latviju parādīja pasaulei, savukārt jau neatkarīgajā Latvijā izveidoja iecienīto modes zīmolu "Salons A”. Šis bija pirmais Gulbenes novada bibliotēkas rīkotais pasākums iekštelpās, kopš marta sākuma, kad ikviena ikdienā tika ieviestas korekcijas.
Asnātes Smelteres atmiņu un pārdomu stāsts vēstīja par viņas ilgo un veiksmīgo ceļu modes industrijā, kas aizsākās jau 20. gadsimta 60. gados ar modeles gaitām tolaik visā Padomju Savienībā plaši pazīstamajā Rīgas Modeļu namā un žurnālā "Rīgas Modes".
Kavējoties atmiņās, Asnate atzīmēja tos brīžus, kad Latvijas robežas uz rietumiem klāja dzelzs priekškars. Asnatei nereti bijušas situācijas, kad ārzemju braucienos starp līdzbraucējiem ir kāds cilvēks, kura piederību un vajadzību būt grupas sastāvā varētu cieši apšaubīt; kad kāds cilvēks pēkšņi uzrodas brīdī, kad Asnate diskutē ar ārzemju viesiem, un liek noprast, ka saruna jābeidz vai ka uzsāktā diskusija jāvirza citā gultnē. Šim dzelzs priekškaram atveroties, bijusi sajūta, ka cilvēkiem ekonomiski un psiholoģiski ir bijis grūti pārkārtot domāšanu, nospraust saprātīgus mērķus un pierast pie brīvības.
Mūsdienās mode pasaulē ir ļoti saplūdusi – austrumu kultūras cilvēki ar saviem smalkajiem augumiem nēsā eiropiešu apģērbu, savukārt eiropieši ievieš austrumu nianses. Visiem tik tīkamais džinsa audums ir tā iesakņojies, ka neviena spēkos nav to izravēt no cilvēku ikdienas. Runājot par apģērbu, kas nekad neiziet no modes, Asnāte min žaketi, baltu blūzi un mazo, melno vakarkteitiņu. Protams, piedomājot pie apģērba kvalitātes. Ikvienai sievietei Asnate vēlēja izbaudīt sievišķību, pucēties un saposties brīžos, kad to gribas!
Fotogrāfijas no pasākuma skatāmas ŠEIT.
Liene Baranovska,
Gulbenes novada bibliotēkas
sabiedrisko attiecību speciāliste