Sarunu cikls “Abās pusēs” Gulbenes novada bibliotēkā

Sarunu cikls “Abās pusēs” Gulbenes novada bibliotēkā aicināja viesoties dažādus latviešu literātus, kurus vieno tas, ka teksti top gan pieaugušo, gan bērnu auditorijai.

Kā pirmā šajā ciklā viesojās dzejniece un tulkotāja Indra Brūvere - Daruliene. Indra raksta dzeju un tulko mūsdienu lietuviešu autorus - gan dzeju, prozu un dramaturģiju, gan, protams, darbus bērniem. Lasītāju ievērību izpelnījies pērn izdotais, apjomīgais krājums “Brūveri brūvē”, kur dzejoļu autori ir trīs – jau aizsaulē aizgājušais izcilais vārda meistars Pēters Brūveris un viņa meitas – dvīņumāsas Zane Brūvere - Kvēpa un Indra Brūvere – Daruliene. Indras tikšanās laikā skanēja daudz smieklīgu un interesantu atgadījumu no viņas dzīves, kas pārtapuši dzejoļos.

Maijā ar Gulbenes novada bibliotēkas lasītājiem divās auditorijās tikās rakstniece un folkloras pētniece Sanitu Reinsoni, kura ir latviešu folkloras, dzīves stāstījumu un digitālo humanitāro zinātņu pētniece, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta vadošā pētniece, Digitālo humanitāro zinātņu grupas vadītāja, arī bērnu literatūras rakstniece.  Īpašu vērību lasītāju vidū ieguva grāmata “Meža meitas: 12 sievietes par dzīvi mājās, mežā, cietumā”, pēc kuras motīviem Valmieras Drāmas teātrī tapusi izrāde. Pieaugušo auditorijai bija daudz jautājumu par šo traģisko lappusi Latvijas vēsturē.

2016.gadā viņa debitē bērnu literatūrā ar grāmatu “Kus mul patarei! Kā Igaunijas leļļi bēga uz Latviju”. Speciāli sarunai ar bērniem Sanita bija paņēmusi līdzi savas bērnības rotaļlietas, kuras bija kalpojušas par pamatu šai bērnu grāmatai.

Septembrī uz tikšanos Gulbenes novada bibliotēkā ieradās rakstnieks un publicists Aivars Kļavis. A.Kļavis nodarbojies ar žurnālistiku un lauksaimniecību. Strādājis izdevumos "Liesma", "Likuma Vārdā" ''40+''. Ap 1500 publikāciju laikrakstos, žurnālos un elektroniskajos medijos. Sarakstījis daudz stāstu. Skolēnu auditorijā interesanta izvērtās saruna par vēsturisko triloģiju “Ceļš uz nezināmo zemi” trīs daļās gan pusaudžiem, gan vecākiem lasītājiem. Autors aizraujoši dalījās atmiņās par grāmatas tapšanas procesu, par sarunām ar skolēniem, kuriem pirmajiem lūdza lasīt šo darbu.

Oktobrī uz tikšanos tika aicināts Ilmārs Šlāpins (1968), kurš ir latviešu publicists, filozofs, tulkotājs, dramaturgs, dzejnieks un pasaules mūzikas dīdžejs.  Publicējies lielākajos Latvijas laikrakstos, bijis interneta žurnāla satori.lv galvenais redaktors. Lielāko ievērību izpelnījies ar saviem dzejoļiem. Pēdējais iznākušais krājums “Es nemāku komatus” īpaši patīk pusaudžu auditorijai. Dzejoļi no šā krājuma arī skanēja tikšanās reizē.

 

Nupat, novembrī, interesenti tikās ar dzejnieci, publicisti un izdevēju Inesi Zanderi. Karjeras laikā strādājusi laikrakstos "Diena", "Pionieris", kā arī žurnālā "Rīgas Laiks. Dzejniece pazīstama ar bērniem veltītu dzeju un lugām. Ineses Zanderes teksti plaši komponēti, pēc viņas dzejas uzņemtas vairākas animācijas filmas, ar viņas kā scenāristes un libretistes līdzdalību tapuši muzikāli iestudējumi un uzvedumi, raidījumi bērniem. Par devumu literatūrā saņēmusi augstāko valsts apbalvojumu – Triju Zvaigžņu ordeni (2008). 2018. gada 17. oktobrī saņēmusi LR Kultūras ministrijas Atzinības rakstu par spilgtu ieguldījumu Latvijas literatūrā, bērnu literatūras un ilustrācijas attīstībā Latvijā.

Gulbenē tikšanās laikā ar bērniem, rakstniece stāstīja par saviem diviem dzejoļu krājumiem, kuri veltīti bērnu traumām. Interesanti bija uzzināt, ka šie divi dzejoļu krājumi tapuši pateicoties Latvijas ārstiem, kuri lūguši interesantā formā pastāstīt bērniem par neuzmanības un pārgalvības sekām. Pirmā grāmata “Līze Analīze” ir tulkota daudzās citu valstu valodās. Savukārt pieaugušajiem lasītājiem interesanti bija uzzināt - kā izdod bērnu grāmatas, kā tās izvēlas, kā arī paklausīties pašas dzejniece jaunākos darbus.

11.decembrī uz tikšanos tiek aicināta dzejniece un rakstniece Andra Manfelde. Rakstnieci spilgti pamanīja 2005. gadā, kad tika izdots romāns “Adata” ", kurā daļēji autobiogrāfiski attēlota jaunas meitenes atkarība no narkotikām. Pēc tā motīviem A. Manfelde sacerēja libretu Z. Liepiņa mūziklam "Adata”. Iestudējuma populārākā dziesma "Ja tu man esi” saņēma Autortiesību bezgalības balvu. Pēdējos gados viņa ir pievērsusies arī bērnu grāmatu rakstīšanai.

Projekts/sarunu cikls “Abās pusēs” ir interesants ar to, ka izrādās Latvijā ir pietiekami daudz literātu, kuri spēj saistoši rakstīt šīm divām it kā dažādām auditorijām – gan bērniem, gan pieaugušajiem. Aicinot šos literātus uz tikšanām, ceram caur bērnu interesi par literatūru tai piesaistīt vecākus un otrādi. Uzrunātie autori ir ļoti dažādi, viņu darbi saistoši dažādām bērnu un pieaugušo auditorijām, kā arī viņi paši pārstāv dažādas paaudzes.

Projektu finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Solvita Lībere,
Gulbenes novada bibliotēka