Sarunu cikla "Zaļās izvēles" trešā pietura "Tīrāka vide"

Ikdienā reti aizdomājamies, uz kādas planētas dzīvos nākamās paaudzes. Tomēr esam atbildīgi par to. Atbildība nav nekāda raķešzinātne, to katrs var iemācīties, mainot paradumus. Piemēram, vai zinājāt, ka 80 % no visiem atkritumiem ir tieši plastmasa?

Iepērkoties ir tik ērti katru produktu ielikt plastmasas maisiņā vai plastmasas iepakojumā. Taču plastmasas sadalīšanās, nonākot atkritumos, ilgst vismaz simts vai vairāki simti gadu. Plastmasa apdraud ekosistēmas, zivis, putnus, dzīvniekus un arī mūs pašus. Zinātnieki aprēķinājuši, ka nedēļā cilvēks nemanot var apēst tik daudz plastmasas mikrodaļiņu, kas svarā līdzinās vienai kredītkartei.  Plastmasa satur cilvēkam kaitīgo bisfenolu, kas izraisa audzējus. Turklāt zinām taču, ka plastmasu iegūst no naftas, kas ir neatjaunojamais dabas resurss.

Kā tad iepirkties atbildīgi? Pirmkārt, atcerēties, ka mazāk ir vairāk. Neapdomīgi nopirktais nonāk atkritumos. Otrkārt, vairāk atbalstīt vietējos ražotājus, kuri ražo sezonālu pārtiku. Nepirkt lietas, no kurām varam izvairīties, piemēram, gaisa atsvaidzinātājus, pārlieku daudz ķīmiskos tīrīšanas līdzekļus. Pieprasīt pārdevējam veikalā ekoloģisku iepakojumu. Iekustināt domāšanu arī pārējiem. Ņemt uz veikalu savus sveramo produktu auduma maisiņus. Ikdienā produktus uzglabāt videi un cilvēkam draudzīgos iepakojumos, piemēram, vaskadrāniņās. Turklāt pagatavot šīs lietas – iepirkumu maisiņus, vaskadrāniņas nemaz nav sarežģīti, par ko ikviens varēja pārliecināties Europe Direct informācijas centra Gulbenē organizētajā pasākumā 19.oktobrī. Liels paldies Laurai Treimanei no biedrības “Zerowaste Latvija” un Imeldei Podiņai no apvienības “Tapa” par pasākumu! 

Fotogrāfijas no pasākuma ŠEIT.

 

 

 

 

 

 

Indra Logina,
Gulbenes novada bibliotēka