Rakstniece Ināra Vērzemnieks viesojas Gulbenes novadā

Augusta pirmajā pusē Gulbenes novadā viesojās žurnāliste un rakstniece Ināra Vērzemnieks, kura ir pazīstama ASV, saņēmusi vairākus apbalvojumus par daiļliteratūru un dokumentālo reportāžu, kā arī bijusi Pulicera godalgas fināliste žurnālistikā. Saņēmusi Anšlava Eglīša un Veronikas Janelsiņas fonda balvu literatūrā, kas tiek piešķirta ārzemēs dzīvojošiem latviešu rakstniekiem un māksliniekiem.

Ināra Vērzemnieks dzimusi Amerikā, bērnību pavadījusi kopā ar vecmāmiņu, klausoties viņas stāstos par Latviju, par māsu Ausmu un dzimtas mājām. Ināra kopš bērnu dienām vēlējās kļūt žurnāliste un savu mērķi arī sasniedza. Taču žurnālistiem pieņemts rakstīt stāstus par citiem, ne par sevi vai savu ģimeni. 2009. gadā viņa pievērsās dokumentālajai rakstniecībai un atbrauca uz Latviju satikt savas vecmāmiņas māsu. Tas bija dziļš pārdzīvojums, un Ināra saprata, ka vēlas uzrakstīt savas dzimtas stāstu. Sākotnēji viņas nodoms bija pētīt un intervēt, izmantojot žurnālistes pieeju, taču drīz vien viņa apjauta, ka tas šajā gadījumā nederēs – cilvēkiem, kuri piedzīvojuši traģiskus notikumus, ir sāpīgi par tiem runāt. Veids, kā pārvarēt šo traumu, ir dzīvot tagadnē un pievērsties šodienai. Pētniecībai Ināra veltīja piecus gadus – pamazām, vasarās atbraucot ciemos un esot blakus, kopīgi darot ikdienas darbus, izdevies uzzināt Ausmas pārdzīvoto. Grāmatā apkopoti Līvijas un Ausmas stāsti, kā arī Latvijas stāsti, jo ikvienas dzimtas vēsture nav iedomājama bez valsts vēstures.

Pētot savas dzimtas likteni, I. Vērzemnieks sarakstījusi grāmatu “Among the Living and the Dead” (“Starp dzīvajiem un mirušajiem”). Autore tajā vēsta par savas dzimtas ciešanām Otrā pasaules kara un pēckara gados, kad tika sašķelta ģimene, kurai nācās pamest dzimtās mājas “Lembi” Jaungulbenes pagastā. Viņas pirmā grāmata “Among the Living and the Dead” ir ievērojama ne tikai kā izcils literārs darbs, kas atzīta tādos Amerikas un Lielbritānijas vadošajos izdevumos kā The New York Times, The Washington Post un The Guardian, bet arī kā nopietna grāmata, kas atklāj daudzas latviešu kultūras un vēstures nianses angliski lasošiem lasītājiem saprotamā un saistošā veidā.

Ināras vecmāmiņa Līvija 1944. gadā, pāris dienas pirms Rīgas krišanas, ar diviem maziem bērniem, no kuriem jaunākais – Ināras tēvs – bija tikai trīs nedēļas vecs, devās bēgļu gaitās uz Vāciju. Autore bija dziļi iespaidota, pētījumu laikā atklājot, ka vecmāmiņa ar bērniem bijusi ceļā 9 mēnešus. Vācijā Līvija satika vīru, leģiona virsnieku, kurš tika atbrīvots no gūsta. 1951. gadā Līvija ar ģimeni ieceļoja ASV, Takomā, Vašingtonas pavalstī. Turpretī vecmāmiņas māsa Ausma 1949. gadā tika izsūtīta un nokļuva Sibīrijā, Tomskas apkaimē, no kurienes Latvijā atgriezās 1956. gadā. Piecdesmit gadu garumā māsas viena par otru neko nezināja.

Ināra Vērzemnieks Gulbenes novada bibliotēkā 8. augustā vadīja semināru angļu valodā jauniešiem par dokumentālās prozas rakstīšanu (creative non-fiction writing). Viņa ir docente Aiovas universitātē ASV dokumentālās prozas rakstīšanas programmā. 9. augustā autore viesojās Tirzas un Litenes pagastu bibliotēkās un Gulbenes novada bibliotēkā, kur sirsnīgā gaisotnē tikās ar lasītājiem, stāstot par sevi un savu grāmatu, gremdējoties atmiņu stāstos, atrodot kopīgus paziņas, atpazīstot vietas un uzklausot vienam otru. Litenē rakstniece apmeklēja arī Latvijas Republikas armijas vasaras nometnes vietu un piemiņas vietu "Sāpju siena".

Grāmata “Among the Living and the Dead” (angliski) septembrī būs pieejama lasītājiem Gulbenes novada bibliotēkā. Tā tiek tulkota franciski un nākamgad tiks izdota Francijā. Gaidīsim grāmatas iznākšanu latviešu valodā un priecāsimies redzēt Ināru atkal pie mums! Pateicamies ASV vēstniecībai Latvijā par sadarbību!

 

 


 

 

Inese Kalēja
Gulbenes novada bibliotēka