Projekts “Laiks satikties! Gulbenes novada bibliotēkās ir noslēdzies

Gulbenes novada bibliotēka bija iniciatore projektam “Laiks satikties!”, kura mērķis bija veicināt literatūras pieejamību un kultūrvides attīstību Gulbenes novadā, sevišķi Tirzas un Lizuma pagastos, arī Gulbenes pilsētā. Projekts ietvēra klasiska formāta tikšanos sēriju, kur literāts tiekas ar bērnu auditoriju, lasa savus tekstus, diskutē. Epidemioloģiskā situācija valstī mazliet pamainīja tikšanās laikus, taču tas nekādā mērā nemazināja interesi no bērnu un skolotāju puses.

Projekts sākās septembrī, kad viesos ieradās rakstniece un dzejniece Inese Zandere. Viņa viesojās pie Tirzas un Lizuma bērniem un skolotājiem. Viņas vārds un darbi nekādus īpašus komentārus neprasa. Bija prieks vērot, kā mazie lasītāji zina un ir iemīļojuši rakstnieces radītos tēlus – gan Lupatiņu ģimeni, gan dzejoļus no pēdējā grāmatiņām “Līze Analīze”” un “Bērns, kas neiekrita”. Tikšanās laikā bērniem bija iespēja noklausīties dzejoļus, kuri būs iekļauti divās jaunajās dzejoļu grāmatās "Putni mūs redz" un "Kaķis uz klavierēm", kā arī, dzejniece deva bērniem dažus atraktīvus uzdevumus, lai uzmundrinātu, neļautu sagurt mazajiem klausītājiem. Tikšanās noslēgumā bērniem tika parādīta 5 minūšu animācijas filma "Kora turneja".

Oktobra sākumā Lizumā un Tirzā ciemos sagaidīta rakstniece un mazliet arī dzejniece Evija Gulbe. Viņa ir septiņu bērnu grāmatu autore un savu literāro karjeru sāka ar divu žurku puiku Koko un Riko piedzīvojumiem, kas apkopoti jau trijās grāmatās (šobrīd top jau ceturtā grāmata) un šiem abiem žurkulēniem šobrīd ir jau desmit gadi! Rakstniece pastāstīja, kā radās stāsts par diviem žurku puikām, kā Evija savai draudzenei, māksliniecei Lindai palūdza, lai uzzīmē dažus žurkulēnus. Un tā pamazām, it kā pavisam netīšām, nonāca līdz dalībai konkursā un rezultātā tika izdota pirmā grāmata par žurku puikām Koko un Riko. Evija bērniem stāstīja par to, kā top šie stāsti; parādīja, kā top skaistie, krāšņie zīmējumi (sākot ar skicēm, līdz jau uz datora apstrādātiem gala rezultātiem – attēliem, kādus redzam grāmatās) un kopīgi ar bērniem izspēlēja trīs aizraujošas spēles – gan “IESIM OTRĀDI!”, gan makšķerēšanu, gan mušiņķeršanu.

Vēl oktobrī viesos tika sagaidītas 2 rakstnieces. Pirmā viesos ieradās Agnese Vanaga. Viņa ar saviem lasītājiem tikās Gulbenes bērnu bibliotēkā. Agnese ir grāmatu Plastmasas huligāni un Pagalma enciklopēdija autore. Viņa pastāstīja par grāmatu tapšanas vēsturi, par zaļo dzīvesveidu, par atkritumu šķirošanas svarīgumu ikdienā, kopīgi ar bērniem tika minēta krustvārdu mīkla par apkārtējo vidi.

29.oktobrī Gulbenē un Tirzā ciemojās rakstniece Luīze Pastore. Viņas grāmatu sērija Mākslas detektīvi caur izmeklēšanas spēli, māca bērniem faktus par Latvijas zināmiem māksliniekiem un viņu darbiem. Arī autores grāmata Maskačkas stāsts ir sastopams daudzu skolu ieteikto grāmatu sarakstos. Tikšanās laikā skolēni aktīvi iesaistījās detektīvspēlē, kurā bija svarīgi uzmanīgi lasīt, vērot un ieraudzīt, lai nonāktu līdz veiksmīgam rezultātam.

Novembra sākumā Lizumā un Tirzā viesojās rakstniece Laura Vinogradova, kura ir autore gan bērnu, gan pieaugušo grāmatām. Šoreiz klausītāji bija bērni. Tikšanās laikā bērni uzzināja, kāpēc un kā rakstniece sākusi rakstīt. Uzzinājām arī, kā pie sava vārda ticis grāmatas varonis Snīpulītis un kā tapa pati grāmata. Tāpat bija iespēja uzzināt un izrunāt, kas tad īsti dzīvo mežā? Rakstniece jautāja vai bērni kādreiz ir redzējuši kādu no pasaku grāmatās “Mežpasakas” pieminētajiem dzīvniekiem – stirnu, zalkti, skudru, vilku? Ar sajūsmu bērni stāstīja, kurus dzīvniekus un kad ir satikuši!

Uzstāšanās paskrēja nemanot klausoties, kā ar bērnu fantāzijas palīdzību top jauni varoņi un sižeti tepat uz vietas. Lauras mudināti, bērni kopīgi sacerēja pasaku par zaķi un čūsku, kuri no dzīves pilsētā pārcēlās uz dzīvi laukos.

Visas tikšanās notika ievērojot visus epidemioloģiskās drošības noteikumus – oktobrī un novembrī visi pieaugušie, arī autori, bija sejas maskās, sargājot gan sevi, gan citus!

Projekts guva finansiālu atbalstu VKKF.

Paldies Lizuma un Tirzas skolotājiem, kā arī Gulbenes novada vidusskolas skolotājiem un bērniem par atsaucību!

Solvita Lībere
Gulbenes novada bibliotēka