Pieredzes brauciens – idejām un iedvesmai

Pieredzes brauciens – idejām un iedvesmai

Vasara tuvojas izskaņai, beigsies atvaļinājumu laiks un drīz sāksies jaunā darba sezona. Gulbenes novada bibliotekāres devās profesionālās pilnveides braucienā uz jaunākajām un modernākajām Latvijas bibliotēkām – Ogres Centrālo, Ulbrokas un Talsu Galveno bibliotēku.

Ogres Centrālā bibliotēka tika izvirzīta starptautiskajai balvai uz titulu Gada publiskā bibliotēka 2022. Piešķirot balvu, tika vērtēta ēkas arhitektūra, tās radošie risinājumi apvienojumā ar modernajām tehnoloģijām, ēkas un telpu pieejamība, saistība ar vietējo kultūru. Ogres Centrālā bibliotēka iekļuva labāko četriniekā, pārējās trīs bibliotēkas bija no ASV, Dānijas un Saūda Arābijas. Projektējot ēku, ņemta vērā Ogres vēsturiskā apbūve, vienlaikus radot modernu un mūsdienu cilvēkam ērtu vietu lasīšanai, brīvā laika pavadīšanai un atpūtai. Ogres Centrālās bibliotēkas jaunā ēka durvis vēra tieši pirms gada – 2021. gada augustā. Tā patlaban ir lielākā pasīvā publiskā koka konstrukciju ēka Latvijā. Principā, ēka pati sevi silda. Koks rada siltuma sajūtu, un pat gaiss pēc tā smaržo. Apmeklētājus te sagaida ne vien laipni bibliotekāri, bet arī Tomiņš – mākslīgā intelekta vadīts robots.

“Darbs jaunajā Ogres Centrālajā bibliotēkā ir katra bibliotekāra sapņa piepildījums,” atzina Ogres Centrālās bibliotēkas galvenā bibliotekāre Aija Bremšmite. Pirmajā gadā kopš bibliotēkas jaunās ēkas atklāšanas Ogres Centrālās bibliotēkas lasītāju skaits ir palielinājies par vairāk nekā 1000 lasītājiem. Ogres Centrālajai bibliotēkai ir arī mobilā bibliotēka - bibliobuss, ar kuras palīdzību iespējams nodrošināt bibliotēkas pakalpojumus pēc iespējas tuvāk iedzīvotāju dzīvesvietai. Bibliobusam pavisam ir 34 pieturvietas, mēnesī kopā nobraucot ap 700 km.

Ulbrokas bibliotēka veidota kā vienota ģimenes lasāmistaba, kur atpūtas zonas mijas ar grupu un individuālām darba vietām. Īpaša ir dzejnieka Pētera Brūvera vārdā nosauktā lasītava. Privātkolekcijā ietilpst 346 vienības: grāmatas, periodika un telpiskie priekšmeti. Ik gadu tiek realizēti dažādi novadpētniecības projekti. Mums patika P.Brūverim veltītās izstādes vizuālais noformējums ar QR kodiem, dzejnieka sirds ritma līniju, literārā pastaiga ar daudzveidīgiem uzdevumiem pieturvietās par novadnieka poētisko daiļradi.

Talsu galvenās bibliotēkas ēka paceļas Leču kalnā. 1965. gadā kalnu daļēji noraka un uzcēla universālveikalu “Kursa”, kuru 2019.gadā remontēja un piemēroja bibliotēkas vajadzībām. Pie Talsu Galvenās bibliotēkas ēkas atrodas vairāki soliņi, kas darbojas kā grāmatu apmaiņas punkti jeb grāmatu slēpņi. Tajos iespējams atstāt sev vairs neaktuālas grāmatas un to vietā paņemt kādu sev interesējošu.

Bibliotēkā pieejams plašs tehnoloģiju klāsts: skeneris, ar kuru iespējams skenēt nepieciešamos dokumentus, fotoattēlus, fotonegatīvus u.c., iesiešanas, laminēšanas iekārtas. Iespējams aplūkot un iepazīties ar 3D printeri. Darbībā to iespējams redzēt un līdzdarboties bibliotēkas rīkotajās radošajās darbnīcās. Tehnoloģiju telpā var izmantot audio iekārtu – klausīties mūzikas ierakstus CD un vinilā. Izveidota fonotēka ar vinila plašu un kompaktdisku kolekciju. Bērnu nodaļā  ir atsevišķa spēļu istaba, kurā pieejamas dažādas galda spēles, interaktīvā tāfele, zīmēšanas siena un spēļu konsole.  Pašiem mazākajiem lasītājiem ir iekārtots lasīšanas stūrītis, kurā kopā ar vecākiem izšķirstīt skaistākās pasaku grāmatas. 

Kolēģes atzina, ka pieredzes braucienā guva ieskatu par jaunākajām tehnoloģijām bibliotēkās, iepazīstoties ar pašapkalpošanas iekārtu darbību Ogres centrālajā bibliotēkā, ar lielo skeneri Talsu Galvenās bibliotēkas novadpētniecības lasītavā. Pieredzes braucienā guvām apliecinājumu tam, ka klasiskas vērtības var savienot ar ļoti modernu risinājumu. Mums tas bija ceļojums nākotnē, sapratām, ka ir jāuzdrošinās izvirzīt lielus plānus, ka sapņi arī piepildās!

 

 

Iveta Erica, metodiskā darba vadītāja Gulbenes novada bibliotēkā