Noslēdzas "Skanošās prozas" muzikālie lasījumi

17.03.

Trīs muzikāli literāru pasākumu virknē kā pirmais izskanēja “Valse Melancholique” ar rakstnieci Ingu Žoludi un komponistu Oskaru Herliņu galvenajās lomās. Lasījums savu pirmatskaņojumu bija piedzīvojis Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā; Ingas Žoludes stāstu "1904" par Emīlu Dārziņu un “Melanholiskā valša” tapšanu papildināja Oskara Herliņa Melanholiskais ambients – E. Dārziņa skaņdarba jauna, speciāli šim stāsta radīta interpretācija. Stāsts un melanholiskā ambienta atbalss pieskandināja pasākuma norises vietu – laulību ceremoniju zāli. Telpas un skaņas mijiedarbība bija nepārprotami maģiska, aizvedot citā laikā, ārpus laika. Paldies, kaimiņiem no Dzimtsrakstu nodaļas par telpu!

27.04.

Otro “Skanošās prozas” performanci radīja rakstniece Dace Vīgante un ģitārists Reinis Jaunais. Rakstnieces stāsts “Oda putekļiem” vēstī par divu paaudžu elēģisku pastaigu pa Rīgu. Ģitārists Reinis Jaunais šim stāstam radīja improvizētu ģitāras solo odu. Abu radošo personību kopdarbs klausītājus aizveda pārdomās par svarīgo un maznozīmīgo, par būšanu šeit un tagad, un būšanu tur un citur, būšanu vienlaicīgi vairākviet. Dace Vīgante par savām sajūtām pēc dalīšanās ar stāstu: ”Kādu piektdienu ar Reinis Jaunais interpretējām prozu skaņās - “Odu putekļiem” Gulbenes bibliotēkas foajē starp zagsu un grāmatām. Toreiz no saviļņojuma nevarēju parakstīt, bet tagad attopu, ka tieši tad vajadzēja rakstīt. Paldies rosīgajām bibliotekārītēm, precību zāles laipnajai vadītājai, kas ļāva aptaustīt apadītās, siltās sienas, kundzēm ar teātra somiņām padusē, portugālim, kurš ieradies kā brīvprātīgais Tirzas veco ļaužu namā, Hertai - par ideju vērienu un bildēm”.

15.05.

“Skanošās prozas” noslēgumā klausītājiem tika sniegtas nepieradinātas mūzikas skaņas apvienības “Trans-cen-den-tālē” izpildījumā un fragmenti no rakstnieces Kristīnes Ulbergas romāna “Tur”. Romāns vēstī par pagājušā gadsimta 80. gadiem un balstās patiesos notikumos. Tā centrā ir domubiedru komūna, kas dzīvoja pēc saviem noteikumiem pašu izveidotā vidē – mājās „Vadaiņi” purvaina meža vidū Smiltenes apkaimē. Romāna fragmentu lapām plīvojot vējā, klausītāji tika ierauti mazliet haotiskā un netveramā skaņu un vārdu spēlē, ļaujot katram pašam padomāt par savu esamību un vērtību uz šīs zemes un augstu gaisā.

Nekas nesākas un nekas nebeidzas tāpat vien. Cerot, ka šī bija tikai pirmā “Skanošās prozas” sezona, idejām tiek ļauts mutuļot un nerimt, lai bibliotēku padarītu vēl skanošāku!

Projekts tapis ar VKKF finansiālu atbalstu.

Liene un Herta
Gulbenes novada bibliotēka