Nometne jauniešiem "Sekojot pavedieniem" Publicēts: 6.08.2019
Šogad pirmo reizi Gulbenes novada bibliotēka organizēja nometni jauniešiem “Sekojot pavedieniem”. Kāpēc tāds nosaukums? 2018.g. vasaras mēnešos popularitāti guva Gulbenes novada bibliotēkas organizētā piederības spēle “Pavedieni”. Tās mērķis bija aktīvā veidā personiski iepazīt Gulbenes novada visus pagastus. Spēlē bija jāaizpilda īpašs Ceļvedis, sekojot tajā dotajiem uzdevumiem. Bija gan jāmeklē vides un dabas objekti (koki, akmeņi), gan vēsturiskas un kultūrvēsturiskas vietas – piemiņas vietas, muižas utt. Spēle guva necerēti lielu atsaucību tieši ģimeņu vidū. Domājot un organizējot šā gada nometni skolēniem, tika izmantotas dažas idejas un vizuālais izskats no piederības spēles Ceļveža, nodēvējot to par Darba burtnīcu.
Un tā, 22.jūlija rītā Gulbenes novada bibliotēkas bērnu bibliotēkā pulcējās 12 dalībnieki no 11 līdz 13 gadiem, lai dotos ekspedīcijās uz četriem Gulbenes novada pagastiem četrās dienās, katru dienu iepazīstot vienu pagastu. Nometnes dalībnieki bija ne tikai Gulbenes novada skolu skolēni, bet arī bērni no Rīgas, Ogres un Alūksnes. Katram nometnes dalībniekam tika izsniegta Darba burtnīca. Katram no četriem pagastiem Darba burtnīcā bija veltīti desmit uzdevumi. Katrā pagastā kopīgi centāmies iepazīt vienu rakstnieku, kurš par savu dzimto vietu sauc konkrēto pagastu.
Izņēmums bija nometnes pirmās dienas (22.jūlijs) apmeklētais Beļavas pagasts. Šī puse īsti nevar lepoties ar kādu zināmu bērnu literatūras rakstnieku, tāpēc pirmajā dienā jaunieši uzzināja interesantus faktus par tautā iemīļoto mākslinieku – savādnieku, baskāji Irbīti jeb Voldemāru Irbi. No rīta autobuss mūs aizveda uz Beļavas pagasta Kārtenes skatu torni. Kaut arī mazliet lija lietus, gan bērni, gan abas bibliotekāres bija možas un gatavas kājām mērot vismaz 6 km. Kā noskaidrojās vēlāk, tad noieto kilometru skaits bija krietni lielāks! Protams, uzkāpām tornī un aizrautīgi skaitījām pakāpienus, jo tāds bija uzdevums Darba burtnīcā. Izrādās to ir 53! Tad devāmies uz Beļavas muižas pusi, pa ceļam uzkāpjot Kārtenes pilskalnā. Klāt Beļavas muiža, kurā vēl maijā skanēja bērnu balsis, jo šeit kopš 1925.g. darbojās skola. Diemžēl, mazā skolēnu skaita dēļ tā tika slēgta. Pa skolu mūs laipni izvadāja direktore Maija Suntaža, izrādot gan oriģinālās podiņu krāsnis, gan stāvās koka kāpnes uz otro stāvu. Apskatījām pie skolas esošo estrādi, sporta laukumu un barona zirgam veltītā pieminekļa pamatni. Pēc sātīgām pusdienām devāmies diezgan tālajā ceļā uz Beļavas pagasta bibliotēku, kur mūs sagaidīja bibliotekāre Mērija un vietējā māksliniece Solveiga. Uzzinājām interesantus faktus par mākslinieku Voldemāru Irbi un arī paši mēģinājām zīmēt ar akvareļu krītiņiem. Kopā šajā dienā nogājām 10 km.
23.jūlijā devāmies ar autobusu līdz Lejasciema pagasta bibliotēkai, lai no šejienes sāktu Lejasciema pagasta iepazīšanu. Šajā dienā bija nolemts noiet vislielāko kilometru skaitu. Tas līdz galam neizdevās, taču diena izvērtās spraiga un aktivitātēm bagāta. Bibliotēkā mūs sagaidīja bibliotekāres Maira un Agnese. Lejasciemā ir dzimusi un bērnību pavadījusi rakstniece Anna Sakse. Tieši Lejasciema daba ir iedvesmojusi rakstnieci uzrakstīt zināmās “Pasakas par ziediem”. Cik tad ir pasaku kopā? Izrādās 33! Nometnes dalībnieki iepazinās ar rakstnieces bērnu dienu atmiņām, minēja ziedu nosaukumus un ziedu attēlus, Darba burtnīcā burtu režģī meklēja ziedu vārdus. Mazliet vēlāk mums pievienojās Dana Puidze, Lejasciema kultūrvēsturiskā mantojuma un tradīciju centra darbiniece. Centrā iepazināmies ar senajiem darba rīkiem un sadzīves priekšmetiem, apskatījām studentu zīmējumu izstādi par Lejasciemu. Danas pavadībā iepazinām Ziedu taku, minot ziedu nosaukumus. Tad devāmies pastaigā pa Lejaciemu, īpašu vērību pievēršot senākai apbūvei, apskatījām Lejasciema baznīcas drupas, vides objektu – gulbjus, kas tika atklāts 2018.g un veltīts Latvijas 100. dzimšanas dienai. Tad virzījāmies uz divus upju – Tirzas un Gaujas – sateku. Pēc pusdienām devāmies iepazīt Lejasciema sporta organizatores izloloto klinšu kāpšanas torni, kuru sākumā bija paredzēts tikai apskatīt. Taču diena bija ideāli piemērota kāpšanai un pēc bērnu lūguma tika nolemts neiet uz Sēravotiņu. Treneres Lāsmas Gabdulļinas vadībā nometnes dalībnieki aktīvi kāpa klinšu sienā (augstums 9m). Starp citu, Latvijā nemaz nav tik daudz labi aprīkotu šādu sienu. Lejasciems noteikti var lepoties! Noguruši, taču laimīgi atgriezāmies Gulbenē. Šīs dienas noieto km skaits – 7km.
Trešā diena (24.jūlijs) tika veltīta Lizuma pagasta iepazīšanai. Sākumā devāmies uz konfekšu ražotni “Lizuma gotiņa”, kurā nometnes dalībnieki uzzināja cik un kādas konfektes “Gotiņa”, tiek ražotas šajā vietā. Tālāk ceļš veda uz Lizuma muižu, kurā pašreiz atrodas Lizuma vidusskola. Apskatījām Zilo zāli, kas ir viena no greznākajām telpām. Tālākās aktivitātes notika Lizuma pagasta bibliotēkā, kurā darbojas bibliotekāre Evita. Mums bija gan ātrrunāšana, gan ātrā lasīšana – domājat, ka lasījām kādas grāmatas? Ka tik ne arī! Uzzinājām, kura ir vieglākā un kura smagākā grāmata bibliotēkā. Paši arī tās svērām! Tad ar kājām devāmies uz vietējā rakstnieka Apsīšu Jēkaba (Jāņa Jaunzema) dzimtajām mājām “Kalaņģi”, kur mūs sagaidīja mājas uzraudze un saimniece Aiva Kraukle. Paldies par īpašu, emocionālu un aizraujošu stāstījumu no mums visiem, Aiva! Šķiet, ka esam sapratuši, kādām būtu jābūt literatūras stundām! Kopā nogājām 8 km.
Pārgājienu pēdējā, ceturtā diena, aizveda mūs vistālāk no Gulbenes – uz Druvienas pagastu. Pagasta iepazīšanu sākām ar Druvienas pagasta bibliotēkas apmeklēšanu. Bibliotēka atrodas ēkā, kurā ir arī kultūras nams. Bibliotekāre Daiga nometnes dalībniekus aicināja piedalīties orientēšanās spēlē, kur katrā vietā bija jāatrod puzles gabaliņš. Nometnes dalībnieki aizraujoši iesaistījās piedāvātajās aktivitātēs. Spēles gaitā tikām aizvesti uz Druvienas latviskās dzīvesziņas centru, kurā darbinieces iepazīstināja ar ekspozīcijām, kas atrodas bijušās Druvienas pamatskolas telpās. Bijām Bišu istabā, apskatījām kokļu darbnīcu, uzkāpām tornī un izgatavojām katrs savu koklīti ar latviskiem rakstiem. Tad ceļojām uz Druvienas Veco skolu, pie kuras namdurvīm garšīgi paēdām. Muzeja-skolas vadītāja Kristīne patiesi ieinteresēti stāstīja par skolas vēsturi, par tās slavenāko skolēnu Jāni Poruku. Iejutāmies seno skolnieku skolas ikdienā, aplūkojām maizes lādes, lādītes un maisiņus, ielūkojāmies skolēnu guļamistabās. Kristīne ļāva pat pagulēt gultiņā uz salmu matrača! Pasākums noslēdzās ar īstu kauju pie Knipskas, kurā uzvarēja draudzība! Tad devāmies ar kājām uz Druvienas pusi, pa ceļam neaizmirstot saskaitīt alejas ozolus no Druvienas zīmes līdz veikalam Lats. Zinājāt, ka tur ir 75 ozoli? Kopā šajā dienā nogājām 8 km.
Piektā diena nometnes dalībniekiem pagāja Gulbenes novada bibliotēkā. Līdz pusdienām nometnes dalībnieki gatavoja prezentācijas par notikušo četrās dienās gan izmatojot datorus bibliotēkas mācību zālē, gan zīmējot un līmējot. Pēc pusdienām darbs turpinājās Bērnu bibliotēkas lasītavā, kur bibliotekāre Anda mācīja darboties ar hama pērlītēm. Izrādās no tām var pagatavot gan dzīvniekus, gan burtus un ciparus. Viss, kas vajadzīgas, ir pērlītes, gludeklis un pergamenta papīrs. Izdevās koši, radoši un interesanti! Darbojās pat zēni! Diena noslēdzās ar pašu dalībnieku sagatavotajām prezentācijām, kuras klausījās viņu vecāki, brāļi un māsas. Ceram, ka bērniem patika arī nelielās dāvaniņas! Garšīgais kliņģeris un novēlējums bibliotēkas darbiniecēm – arī nākošgad vajag līdzīgu nometni, jo Gulbenes novadā vēl neapskatīti palika 9 pagasti!
Vēlreiz īpašu paldies vēlamies teikt kafejnīcas “Ozoli” vadītājai Ievai par ļoti garšīgajām pusdienām un launagu, Beļavas pagasta bibliotēkas vadītājai Mērijai, Lejasciema pagasta bibliotēkas vadītājai Mairai un bibliotekārei Agnesei, Lizuma pagasta bibliotēkas vadītajai Evitai un Druvienas pagasta bibliotēkas vadītājai Daigai par sagatavotajām aktivitātēm katrā pagastā. Paldies Beļavas pagasta vietējai māksliniecei Solveigai par izaicinājuma pieņemšanu un darbošanos ar bērniem! Paldies Lejasciema Kultūrvēsturiskā mantojuma centra darbiniecei Danai par interesanto stāstījumu un darbošanos ar bērniem pie klinšu sienas! Paldies Lejasciema sporta dzīves organizatorei Lāsmai par pacietību un atsaucību! Paldies Lizuma Kalaņģu muzeja – mājas saimniecei Aivai par ļoti emocionālo stāstījumu un Druvienas vecās skolas – muzeja vadītājai Kristīnei par pacietību un aizrautību! Vēlreiz paldies Beļavas Krišjāņa Valdemāra pamatskolas direktorei Maijai par laipno uzņemšanu! Paldies Gulbenes novada bibliotēkas direktorei Antrai par to, ka ļāva mums izpausties, jo galu galā tā bija pirmā pieredze kā nometnes organizētājām! Uz tikšanos citā gadā un citās kompānijās!
Nometnes fotogrāfijas skatāmas ŠEIT.
Rūta Bokta un Solvita Lībere,
Gulbenes novada bibliotēka