Nacionālā skaļās lasīšanas čempione ir gulbeniete Annija Iļjenko

26.septembrī Latvijas Nacionālā bibliotēka bija bērnu sarunu, smieklu pilna. Kā nu ne – te sapulcējās 30 Latvijas skaļie lasītāji kopā ar saviem atbalstītājiem, lai piedalītos Nacionālajā skaļās lasīšanas sacensību finālā.

Nacionālā skaļās lasīšanas sacensība ir konkurss 11-12 gadus veciem 5. un 6. klašu skolēniem, kura rezultātā tiek noskaidrots lasīšanas čempions. Konkurss notiek trīs posmos – sacensība skolā vai vietējā bibliotēkā, reģionālais fināls un valsts fināls Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Sacensības mērķis ir pilnveidot bērnu prasmes izvēlēties piemērotu un interesantu literatūru skaļai lasīšanai, sekmēt interesi par lasīšanu un grāmatām, saliedēt bērnus kopīgām lasīšanas aktivitātēm, kā arī veicināt lasītprieku. 2019./2020 mācību gads ir trešais Skaļās lasīšanas sacensības gads.

Lai arī Latvijas Nacionālā bibliotēka ir sacensības ierosinātāja un kuratore, bez aktīvas vietējo bibliotēku un skolu iesaistes diezin vai sacensība būtu uzņēmusi tādus apgriezienus kā pašreiz. Šajā gadā sacensībā iesaistījās vairāk nekā 11 tūkstoši skolēnu. Arī Gulbenes reģionā šajā gadā sacensībā iesaistījās astoņas skolas – Gulbenes novada valsts ģimnāzija, Gulbenes 2.vidusskola, Lizuma un Lejasciema vidusskolas, Tirzas, Stāķu, Rankas un Sveķu pamatskolas. Jau aprīlī bija paredzēts notikt reģionālajam finālam, taču visiem zināmais vīruss ieviesa korekcijas. Šā gada reģionālais fināls maijā notika attālināti – dalībnieki iesūtīja savus lasījumus video formātā un žūrija, šoreiz pat nesatiekoties, uz lielo finālu Rīgā izvirzīja Anniju Iļjenko – toreiz vēl Gulbenes novada valsts ģimnāzijas 6.klases skolnieci.

Nacionālo sacensību vērtēja pieredzējusi žūrija – Egita Puķīte, apgāda Zvaigzne ABC projekta “Lasīšanas stafete” vadītāja; rakstniece Agnese Vanaga; grupas My Radiant You mūziķi Ilze un Jānis Driksnas; Dace Dalbiņa – Latviešu valodas aģentūras direktora vietniece un rakstnieks Arno Jundze.

Var apbrīnot bērnu daudzveidīgo grāmatu izvēli savam lasījumam, sākot no klasikas darbiem, piemēram, Džanni Rodari “Pasakas pa telefonu”, Otfrīds Preislers “Mazā raganiņa”, Viks “Sarežģītais zvirbulēns”, Imants Ziedonis “Brūnā pasaka”,  līdz visur pasaulē iemīļotām grāmatām – Džefs Kinnijs “Grega dienasgrāmata”, Džoanna K. Roulinga “Harijs Poters un Filozofu akmens”, Deivids Valjamss  “Gangsteromīte” un “Sliktais tētis”, Andžela Naneti “Mans vectēvs bija ķiršu koks”, kā arī latviešu mūsdienu autoru darbus – Pauls Bankovskis  “Kur pazuda saimnieks”, Daina Ozoliņa “Izglābt vasaras brīvlaiku” un “Atmaskot direktori”, Dzintars Tilaks “Labo blēņu vasara”, Guntis Berelis “Agnese un Tumsas Valdnieks” un citas. Galvenais sacensību kritērijs – izrādīt cieņu bērnu izvēlei, veicināt lasītprieku un pozitīvas emocijas.

Uzvarēja mūsējā - lieliskā Annija ar savu Harija Potera pirmās grāmatas fragmenta lasījumu! Esam ļoti lepni par Anniju, jo viņa uz visu mācību gadu ir Latvijas Nacionāļās bibliotēkas Bērnu direktore, kurai tiks uzticēta dažādu reprezentatīvu pasākumu atklāšana. Taču galvenais ir tas, ka esam pārliecinājušies, ka bērni lasa grāmatas, lasa lieliskas, smieklīgas, ar bagātu saturu pilnas grāmatas. Lasa radoši, aizraujoši un pārliecinoši!

Lielu paldies vēlos teikt Annijas pirmajai skolotājai Birutai Rukmanei, kura ir skolas Skaļās lasīšanas sacensības motoriņš jau trīs gadu garumā! Paldies Annijas pašreizējai klases audzinātājai Sabīnei Rutkai, Annijas lieliskajām klases biedrenēm, kuras atbalstīja klātienē. Paldies Annijas ģimenei par atbalstu un aktīvu iesaistīšanos un paldies Annijai par pozitīvām emocijām bagātu dienu!

Paldies LNB Bērnu un jauniešu literatūras centra kolēģēm par lieliski noorganizēto pasākumu. Īpašs paldies Silvijai Tretjakovai par Skaļās lasīšanas idejas   atnešanu uz Latviju, par metodikas izveidi un prasmi ieinteresēt visus Latvijas bibliotekārus!

Fotogrāfiju autors - LNB fotogrāfs Kristians Luhaers.

Solvita Lībere,
Gulbenes novada bibliotēkas Bērnu bibliotēkas vadītāja