Medijpratība digitālo algoritmu laikmetā

28. februārī Gulbenes novada bibliotēkā viesojās pētniece, lektore, zinātniskā asistente Guna Spurava ar interaktīvu nodarbību „Medijpratība digitālo algoritmu laikmetā”.

Nodarbība tika veltīta medijpratības jēdziena izpratnei, specifikai un lomai dažādās vecuma grupās. Dalībnieki uzzināja to, kā mūsdienās darbojas mediju bizness un mediju kanāli, kuri savu saturu pārdod auditorijai, savukārt savu auditoriju pārdod reklāmdevējiem. Tika apzināti iemesli, kādēļ Latvijā ir lejupejošs mediju auditorijas potenciāls. Praktiski tika novērtēta, kā drukātajos medijos tiek samazināta robeža starp redakcionālo saturu un reklāmām. Lektore uzsvēra, ka mūsdienās sociālo tīklu lietotājs pats īsti nevar izvēlēties, kāds saturs mediju telpā viņam tiek piedāvāts, bet var veicināt savu kritisko domāšanu satura uztverē.

Ļoti saistošs bija atskats uz pētījumiem par bērnu (9 – 16 gadu vecumā) medijpratību un interneta lietošanas paradumiem. Sabiedrībai būtu jāapzinās, ka bērniem ir pieejams tas pats virtuālais saturs, kas pieaugušajiem, toties spēja saturu kritiski izvērtēt bērniem ir krietni mazāka. Pētījumā tikuši noskaidroti dažādi raksturojoši fakti mūsdienu jaunatnes izpratnei par mediju vidi un tās ietekmi.

Ikdienas darbos ikvienam vajadzētu aizdomāties, cik svarīgi ir lasīt, klausīties un skatīties informāciju dažādos avotos un valodās, kā arī šo informāciju salīdzināt un izvērtēt. Paldies lektorei par izzinošo nodarbību un dalīšanos uzkrātajās zināšanās! Paldies dalībniekiem par izrādīto interesi temata izpratnē!

 

 

 

 

 Pieaugušo neformālās izglītības programmas “Medijpratība un debašu kustība” ietvaros ikviens tiek aicināts piedalīties Gulbenes novada bibliotēkas rīkotajās nodarbībās:

  • 1. aprīlī „Debašu kultūra” – kā veidot argumentus, to struktūru, kā tos atspēkot; kā uzlabot savas publiskās runas prasmes; reāla debašu izspēle par sabiedrībā aktuālu tēmu;
  • 8. aprīlī „Loģikas kļūdu darbnīca un debašu kustības uzsākšana Gulbenes novadā” – ikdienas situāciju analīze, izvērtējot loģikas kļūdas ikdienas saziņā; loģikas kļūdu spēle; biežākās problēmas, labākā prakse: kā uzsākt debašu klubu vai debašu kustību?

Aicinām ikvienu interesentu pilnveidot sevi un piedalīties nodarbībās!

Nodarbības foto ŠEIT.

Pieaugušo neformālās izglītības programma “Medijpratība un debašu kustība” tiek realizēta ar Gulbenes novada pašvaldības finansiālu atbalstu 682.50 EUR.

 

 

 


 

Liene Baranovska,
Gulbenes novada bibliotēkas sabiedrisko attiecību speciāliste