Leģendārajiem kordiriģentiem Imantam Kokaram un Gido Kokaram – 100!

Leģendārajiem kordiriģentiem Imantam Kokaram un Gido Kokaram – 100!

Izcilie dvīņu brāļi piedzimuši dažādos datumos – Imants 1921. gada 16. augusta naktī, savukārt Gido jau pēc pusnakts – 17. augustā. Brāļi dzimuši toreizējā Vecgulbenes pagastā.

Mācījušies Cēsu, Jelgavas un Rēzeknes skolotāju institūtos, apgūstot skolotāju profesijas, taču viņus aizvien saukusi mūzika – dibinājuši un vadījuši korus, bijuši Dziesmu svētku virsdiriģenti. Imants – starptautiskā kamerkoru festivāla “Rīga dimd” iniciators un mākslinieciskais vadītājs, Baltijas un Ziemeļvalstu dziesmu svētku kustības iedibinātājs un virsdiriģents, Latviešu kordziesmas antoloģijas izdošanas projekta rosinātājs un vadītājs. Abi – profesori Latvijas Mūzikas akadēmijā, Imants – arī rektors. Ar Imanta vārdu vienmēr saistīti kori “Dziedonis” un “Beverīna”, ar Gido – “Daina” un “Daile”, “Ave sol” dibinātājs ir Imants, taču abu vārdi saistāmi ar šo kori.

Vide, cilvēki apkārt, tobrīd esošā izglītības sistēma, veiksmīgi sagadījušies apstākļi – salikumā ar brāļiem piemītošo mūzikas talantu un rakstura īpašībām ļāva turpināt vairāk nekā simts gadus senās latviešu kordziedāšanas tradīcijas, attīstot tās neticami augstā līmenī.

“Principā viņu darbība bija īpašs pagrieziena punkts Latvijas kora mūzikas attīstības vēsturē periodā pēc Otrā pasaules kara. Principiāli savādāka attieksme pret dziesmu, pret izpildījumu. Tas vairs nebija tāds stingrs akadēmisms. Viņi ienesa tik daudz jaunas krāsas, kora mūzika un kora koncerti kļuva populāri.” /Jānis Rijnieks, komponists, diriģents/

Atmiņu stāsti par Imantu un Gido lasāmi un klausāmi projekta “Laimes bērni. Kokariem – 100.” ietvaros izveidotajā izstādē, kura drīzumā skatāma Gulbenes novada bibliotēkā. Projekts guvis atbalstu Vidzemes plānošanas reģiona izsludinātajā kultūras projektu konkursā “Latvijas valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītā Vidzemes kultūras programma 2021”.

Foto: no brāļu Kokaru ekspozīcijas Ozolkalnā.