Izzinošas ekspedīcijas Stāmerienas un Jaungulbenes pagastā

Jau otro gadu ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu Gulbenes novada bibliotēka rīko izzinošas ekspedīcijas. 2019. gadā izzinājām kultūrvēsturisko mantojumu  Druvienas, Galgauskas un Litenes pagastos, savukārt šī gada pirmajās ekspedīcijās devāmies pa Gulbenes parkiem un uz Rankas pagastu. Nākamās ekspedīcijas notika Stāmerienas un Jaungulbenes pagastos.

14. augustā 16 nenogurdināmi ekspedīcijas dalībnieki devās izzināt Stāmerienas pagasta Kalnienas pusi. Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Vidzemes reģionālās nodaļas valsts inspektores Sarmītes Dundures vadībā devāmies apskatīt vienu no 24 pagājušajā gadā atklātajiem pilskalniem - Jaunķempju pilskalnu. Tālāk ceļš veda uz Punakrogu, kur ar interesantiem faktiem par šīs ēkas vēsturi mūs iepazīstināja vietējās vēstures izzinātāja Iveta Erica no Gulbenes novada bibliotēkas. Dodoties tālāk uz Kalnienas pusi, pie Ludza ezera apskatījām Skolu senkapus – vietu, kur arheoloģiskajos izrakumos atrasta unikāla Latvijas vēstures relikvija – Stāmerienas villaine.

Nemanot paskrēja laiks Kalnienā, kur Tūrisma informācijas centra “Stāmeriena” tūrisma informācijas konsultante Inga Lapse mūs iepazīstināja ar klasicisma stilā celtās Kalnienas pils un citu muižas ēku vēsturi. Pirms pievārēt atlikušo ceļa posmu, atpūtāmies Stāmerienas pagasta Kalnienas bibliotēkas āra lasītavā. Tālāk devāmies uz Jaunkalna muižu, pa ceļam iegriežoties apskatīt atjaunoto Kalnienas staciju, kā arī piestājot pie dzejnieces Vijas Poļakas-Rikveiles dzimtajām mājām “Verdenas”.

Paldies ekspertēm par izzinošo un interesanto stāstījumu, paldies viesmīlīgajai Kalnienas bibliotēkas vadītājai par laipno uzņemšanu! Esam priecīgi un pateicīgi Jaunkalna muižas īpašniekam par iespēju ielūkoties viņa īpašumā! Paldies izturīgajiem ekspedīcijas dalībniekiem, kurus nenobiedēja ceļa putekļi un daudzie kilometri! Šajā ekspedīcijā nogājām aptuveni 15 km, kas izrādījās garākais ekspedīcijas maršruts!

19. septembrī jau zelta rudens noskaņās devāmies projekta “Izzinošas ekspedīcijas 2020” pēdējā ekspedīcijā. Braucām uz Jaungulbenes pagastu, kur 22 ekspedīcijas dalībnieki (un atraktīvs suns) apskatīja un izzināja Liedes kalnus – šoreiz pavisam citādi nekā ierasts. Pievērsāmies senvēsturei, apskatot kalnos atrodamos akmeņus – mūs izglītoja novadpētnieks, akmeņu apzinātājs Ivars Logins ar domubiedriem. Vērojot akmeņus, mēģinājām iztēloties, uzburt ainu, kā reiz varētu būt bijis.

Tālāk ceļš veda cauri Jaungulbenes pils parkam, piestājot pie zīmīga akmens takas malā. Apskatījuši Obravas pusmuižu, uzklausījuši ar tās vēsturi saistītos stāstus un baudījuši saimnieces Ilvas Šimones-Žvīgures laipno uzņemšanu, devāmies līdz Ušura ezeram, kur 20. gs. 60-tajos gados notikuši arheoloģiskie izrakumi Jāņa Apala vadībā, atklājot ezera mītni Līņsaliņā. Izrakumi Ušura ezerā tika pārtraukti, jo arheologs ķērās pie Āraišu ezerpils izpētes, kura bija ievērojami labāk saglabājusies. Savukārt barons Tranzē-Rozeneks no Jaungulbenes pils esot braucis uz Ušura ezeru dzert rīta kafiju. Ekspedīcijas noslēgumā uzklausījām Gulbīša ēku stāstus, kā arī apskatījām Rijas kalnu.

Paldies ekspertiem par interesanto stāstījumu, kā arī Obravas pusmuižas saimniecei Ilvai Šimonei-Žvīgurei par stāstiem un jauko uzņemšanu!

Īpaši priecājamies par dalībniekiem, kuri izzinošajās ekspedīcijās piedalās jau otro sezonu, kā arī par tiem, kuri piesakās uz nākamo ekspedīciju, pirms tā vēl ir izziņota!

Inese Kalēja,
Gulbenes novada bibliotēka