Izzinoša ekspedīcija Litenes pagastā

Turpinot iepazīt novadu un apzināt kultūrvēsturisko mantojumu, projekta “Izzinošas ekspedīcijas Gulbenes novadā” ietvaros Gulbenes novada bibliotēka sadarbībā ar Druvienas, Galgauskas un Litenes pagastu bibliotēkām šopavasar organizēja trīs ekspedīcijas. Aprīlī devāmies pētīt kultūrvēsturisko mantojumu Druvienas pagastā, maijā – Galgauskas pagastā, savukārt trešā ekspedīcija, kas notika 13. jūnijā, veda uz Liteni. Šajā ekspedīcijā piedalījās 25 dalībnieki.

Ekspedīcija aizsākās Latvijas Republikas armijas piemiņas vietā “Sāpju siena”, kas veltīta nogalinātajiem un nomocītajiem Latvijas armijas virsniekiem. Tālāk devāmies uz Litenes centru, kur apskatījām un iepazinām Litenes muižas kompleksa ēkas. Vēsturiskās ēkas šodien izdzīvo savu otro dzīvi: kādreizējā klētī atrodas tautas nams, veļas ēkā – sporta zāle, oranžērijā – pagasta bibliotēka un ģimenes ārsta prakse, vairākas muižas saimniecības ēkas pielāgotas dzīvokļiem. Ekspedīcijas laikā pašiem liteniešiem atklājās daudzi interesanti un vēl nezināmi fakti par sava pagasta vēsturi. Pēc muižas kompleksa apskates, mazliet atpūtušies zaļajā promenādē, cauri parkam devāmies uz nākamo objektu – dzelzs tiltu. Dzelzceļa satiksme līdz Litenei tika pārtraukta 2001. gadā.

Klausoties novadpētniecības entuziasta, vairāku grāmatu par Liteni autora, agrākā Litenes skolas direktora Jāņa Zvaigznes neizsīkstošajos stāstos, nonācām vietā, kur 20. gs. 20. – 30. gados atradās Latvijas armijas vasaras nometne. Vasaras nometņu kompleksu sāka veidot 1935. gadā. Sākotnēji karavīri dzīvoja teltīs, vēlāk tika izbūvētas koka kazarmas uz betona pamatiem. Tautas atmiņā nometnes vārds saistās ar skaudrajiem 1941. gada notikumiem. Jau astoto gadu pēc kārtas, divas dienas pirms 14. jūnija piemiņas pasākuma, tiek rīkota jaunsargu un kadetu nometne. Uzklausījuši stāstus par nometni, pacienājušies ar auksto zupu un gardiem pīrādziņiem, devāmies tālāk – aplūkot piemiņas krustu, kas uzstādīts agrākās pirts vietā. Ekspedīcijas noslēgumā pa meža taku devāmies apskatīt ebreju kapus. Pēc saglabātajām liecībām, Litenē nežēlīgi nošauti ap 200 cilvēku. Turpat netālu atrodas 20. gs. 90 – tajos gados nezināmu roku uzstādīts piemineklis: laukakmens ar iekaltu latvisku krustu.

Paldies Jānim Zvaigznem par interesantajiem stāstiem un izturību, kā arī ZS 25. kājnieku bataljona pārstāvim par atraktīvo stāstījumu Latvijas armijas nometnes vietā. Paldies visiem dalībniekiem, īpaši tiem, kuri piedalījās visās trīs ekspedīcijās!

Projektu “Izzinošas ekspedīcijas Gulbenes novadā” atbalsta VKKF.

Fotogrāfijas no pasākuma skatāmas ŠEIT.