Iz senajām avīzēm (septembris)

Gulbene Vienības brauciena maršrutā.
1938.gada 2.septembra laikraksts “Gulbenes Balss” informē, ka noris 3.Latvijas riteņbraucēju Vienības brauciens, kura maršrutā iekļauta arī Gulbene. Vienības dalībnieki orķestra pavadījumā pulcējās garnizona laukumā, kur uzrunu teica pilsētas galva H.Gavars. No Gulbenes startēja 78 dalībnieki, kas devās caur Madonu, Pļaviņām. Katrā pilsētā pievienojās jauni velobraucēji, lai kopīgi mērotu ceļu uz Rīgu. No dažādiem novadiem uz galvaspilsētu devās vairāk nekā tūkstotis velosipēdistu. 

Lekcijas par teātra mākslu.
Teātra māksla Gulbenes novadā arī senāk bijusi lielā cieņā, tika apgūtas zināšanas, kas noder teātra spēlē. Laikraksta “Gulbene Balss” 1939.gada 22.septembra numurs vēsta: “Gulbenes un apkārtnes strādnieku arodbiedrība, uzsākdama dramatiskās kopas darbību, sarīko lekciju ciklu par dramatisko mākslu.” Latvijas darba kameras virsrežisors Eižens Kalniņš lasīja lekcijas par skatuves metodiku, teātra mākslas novirzieniem, uzmanības veidiem un objektiem. Rakstā bija īpaši izcelta piebilde: “Dramatiskās kopas dalībniekiem ierašanās OBLIGĀTA.”

Grāmatu veikala jubileja.
“Stāmerienas ciemā V.Maldoņa grāmatu veikals augusta mēnesī varēja atskatīties uz 30 gadu darbības laiku. Maldoņa grāmatu veikals ir viens no vecākiem, nedaudziem grāmatu veikaliem provincē — Vidzemes malienā. Sevišķi laikrakstu izplatīšanas ziņā M. grāmatu veikalam, īpaši kara un bēgļu laikā, bija liela nozīme, jo laikrakstus saņēma plašāka apkārtne: Stāmerienas, Beļavas, Kalncempju, Litenes, Gulbenes un pat no 40 km attālā Balvu pagasta.  Pie grāmatu un rakstāmlietu veikala ierīkota arī diezgan plaša bibliotēka.” Tā informē 1938.gada 23.septembra laikraksts “Gulbenes Balss”.

Sanita Jurkāne,
Gulbenes novada bibliotēka