Iz senajām avīzēm (novembris)

Uzcelta jauna krejotava
1939.gada 10.novembra laikraksts “Gulbenes Balss” vēsta, ka notikušas Stāmerienas Piensaimniecības sabiedrības jaunieceltās krejotavas ēkas iesvētīšanas svinības. “Gatava, stalta un balta, pacēlās jaunā krejotavas ēka, Gulbenes lielceļa un Litenes stacijas ceļu krustojumā.” Svinīgajā pasākumā piedalījās Gulbenes mācītājs Cimdiņš, Litenes aizsargu nodaļas orķestris, pagastu vecākie un citi viesi.  “Svētbrīža dalībnieki iepazinās ar telpu un krejotavas tvaika iekārtas mašīnām un ierīcību.”

Gulbenes Amatu papildu skola
Novembra mēnesī tika atklāta Latvijas Amatniecības kameras Gulbenes Amatu papildu skola, tā vēsta 1939.gada laikraksta “Gulbenes Balss” 17.novembra numurs. Skola atradās Gulbenes valsts komerc un arodskolas telpās. “Gulbenes Amatu papildu skolā pietiekušies pavisam 70 kursantu. Tie ir amatu meistari,  zeļļi un amatu mācekļi no Gulbenes un apkārtējiem pagastiem. Kursantu skaits ir prāvs, kas liecina, ka amatnieki saprot izglītības lielo nozīmi. Skolā iegūtās teorētiskās zināšanas amatniekiem būs liels palīgs praktiskā darbā savā arodā, kā arī sabiedriskās un valsts dzīves jautājumu skaidrākai izpratnei.”

Pilsētas budžets 1930.gadam.
Arī pirms daudziem gadiem šajā laikā pilsētā tika plānots un pieņemts budžets. 1929.gada laikraksts “Gulbenes Vēstnesis” 14.novembra izdevums informē: “Pilsētas domes pēdējā sēdē sastādīja un pieņēma budžetu uz 1930.gadu. Sēde, kura no plkst.18. vakarā iesākās beidzās rītā plkst. 3.” Tika skatīts jautājums par valsts dzīvokļu nodokļa izmaiņām, kino nodoklis tika pacelts, neskatoties uz iebildumiem, ka “kino rādot sarautas bildes ar avīžu
ielīmējumiem”. Nodokļi tika iekasēti arī par zirgiem un ekipāžām, suņiem un citiem mājdzīvniekiem, par siltumnīcām un dārzniecībām.

Sanita Jurkāne,
Gulbenes novada bibliotēka