Iz senajām avīzēm (februāris)

Kas aktuāls ir bijis sveču mēnesī – februārī Gulbenes novadā pirms daudziem gadu desmitiem? 

Simfoniskais orķestris Gulbenē.
1938.gada 4.februāra laikraksts “Gulbenes Balss” informē par to, ka “Gulbenes pilsētas aizsargu nodaļas protektorātā uz Alberta Mucenieka ierosinājumu nodibināts simfoniskais orķestris. Orķestrī jau pieteikušies mūziķi no Dzelzavas, Lizuma un Beļavas. Orķestris pirmo koncertu rīkos Gulbenes pilsētas pamatskolā marta sākumā, paredzēti arī koncerti apkārtnes pagastos. Orķestrī vēl pieņem jaunus mūziķus”. Orķestrī spēlēja 19 mūziķi. Pirmais koncerts notika jau pēc četriem mēģinājumiem, kurā tika atskaņoti divpadsmit populāri cittautu mūzikas darbi.

Karnevālu laiks.
1937.gada 26.februāra laikraksts “Gulbenes Ziņas” raksta par, ka “Galgauskas Dziedāšanas biedrība sarīkoja savu tradicionālo karnevālu „Senču sētā". Sarīkojums izdevās lieliski. Apmeklēts bija sevišķi labi. Arī masku bija diezgan daudz un viņu starpā netrūka oriģinalitātes izdomas bagātības. Pirmo godalgu izpelnījās “Kaktuss”, otro - mežā augoša “Mušmire” ar sēdošu rūķīti virs tās, trešo — čigāniete “Karmena”, kas visus sajūsmināja ar savu krāšņo kostīmu un deju.” Februāra mēnesī karnevālu tika rīkots daudz, un arī apmeklētāju bija daudz, kā raksta tā laika prese: “…gulbeniešu karnevālā bija vairāk, kā lielajā gada tirgū...”.

Slēpotāju izbraukumi.
1931.gada 5.februāra “Gulbenes Vēstnesis” informē: “L. N. J. S. [Latvju Nacionālās jaunatnes savienības] Vecgulbenes nodaļa svētdien, 1.februārī bija sarīkojusi slēpotāju izbraukumu pa Gulbenes apkārtni. Sanākšanas punktā bija ieradušies tikai 12 slēpotāji, kas rāda, ka Gulbenieši vēl labi neizprot šo veselīgo sporta veidu. Kas gan var būt vairs jaukāks par slēpošanu jaukos svētdienas rītos. Ieradušies slēpotāji jūtās ļoti omulīgi, un ātri aizritēja laiks. Cerēsim, ka 11. sanāksmē ieradīsies vairāk slēpotāji.”  Slēpotāju izbraukumi notika katru svētdienu gan uz Dzelzavu, gan uz Madonu, kā arī notika slēpošanas kursi.

Sanita Jurkāne,

Gulbenes novada bibliotēka