Igauņu kolēģu pieredzi iepazīstot

Igauņu kolēģu pieredzi iepazīstot

Laiku no 20. līdz 25. novembrim Gulbenes novada bibliotēkas galvenā bibliotekāre-eksperte Inese Kalēja un Gulbenes novada bibliotēkas struktūrvienības “Rankas pagasta bibliotēka” vadītāja Anda Ješkina pavadīja Igaunijā, Tartu, kur devāmies Nordplus mobilitātes projekta "Digi-tall seniors" ietvaros.

Brauciena mērķis bija iepazīt metodes un gūt pieredzi, kā Igaunijas bibliotēkās norit pieaugušo, konkrēti – senioru izglītošanas darbs digitālo prasmju jomā. Mūs laipni uzņēma Tartu publiskās bibliotēkas bibliotekāres.

Vispirms iepazinām pašu Tartu publisko bibliotēku – tās galveno ēku, darbiniekus, aktivitātes, darbu ar lasītājiem. Diskutējām, ar kādām problēmām jāsaskaras, mācot seniorus, kā labāk izprast vecākus cilvēkus, lai tie iekļautos mūsdienu modernajā un ātrajā digitālajā laikmetā, kā tos ieinteresēt, rosināt mācīties un darboties pašiem, apgūstot un nostiprinot jaunas prasmes.

Viena diena tika veltīta Viljandes pilsētai, kur pilsētas bibliotēkā mūs uzņēma bibliotēkas direktore, plaši izstāstot par bibliotēkas darbību, interesantajām aktivitātēm – piemēram, informācijas meklēšanas nedēļa, rakstīšanas sacensības skolēniem, grāmatu klubiņš pieaugušajiem, dažādas meistarklases u.c. Guvām ieskatu, kādas jaunas iespējas piedāvā bibliotēkas Igaunijā, piemēram, lasītājs vienotā meklētājā var atrast sev interesējošo grāmatu un pasūtīt to no iespējami tuvākās bibliotēkas ar kurjeru vai pakomātā. Viljandē viesojāmies arī Igaunijas Tradicionālās mūzikas centrā, kā arī iepazinām vecpilsētu.

Brauciena ietvaros viesojāmies arī Tartu publiskās bibliotēkas filiālbibliotēkās – Tammelinnā un Annelinnā, iepazīstot, kā norit darbs mazākās bibliotēkās, kas atrodas ārpus pilsētas centra. Kādas aktivitātes tiek organizētas nelielā kopienā, kas tai interesē un ir būtisks. Savukārt Tartu universitātes bibliotēka mūs pārsteidza ar savu milzīgo apjomu – ap 31 800 reģistrēto lietotāju, iespaidīgas telpas, klusās lasītavas, grāmatu krājums (2 468 897 grāmatas, 91 467 e-grāmatas!), iespējas mūzikas bibliotēkā.

Iepazinām e-pakalpojumu piedāvājumu un iespējas Igaunijā – gandrīz visas dzīves situācijas tur iespējams risināt attālināti, tostarp balsot vēlēšanās! Salīdzinājām ar piedāvājumu Latvijā, kā arī apspriedām, kā šo visu darīt saprotamāku un pieejamāku vecākiem cilvēkiem.

Viesojāmies arī divos dienas aprūpes centros (Tähtvere un Kalda), redzot un iepazīstot, kā tiek nodrošinātas aktivitātes senioriem – dejas (kas gūst vislielāko atsaucību!), dažādas radošas nodarbības kā trauku apgleznošana, gleznošana. Pilsēta nodrošina iespēju senioriem bez maksas apmeklēt šīs nodarbības, satikt vienam otru, saturīgi pavadīt laiku, justies piederīgiem. Kaldas dienas centrā tiek nodrošināti arī sociālie pakalpojumi, piemēram, pārtikas piegāde.

Apmeklējām arī Igaunijas Nacionālo muzeju, kas durvis vēra 2016. gadā un ātri vien ir piesaistījis milzum daudz apmeklētāju, kuri interesējas par Igauniju un tās vēsturi. Muzejs atrodas kādreizējās militārās bāzes vietā un piesaista ar savu īpašo arhitektūru.

Noslēgumā kopīgi ar kolēģēm no Tartu publiskās bibliotēkas spriedām par metodēm un veidiem, kā labāk izprast vecākus cilvēkus, paturot prātā, cik reizēm svarīga viņiem ir pavisam vienkārša komunikācija, socializācija, kopīga darbošanās. Ir jāpiedomā un jāatceras, kādi bijām paši, kad pirmo reizi piesēdāmies pie datora, cik viss bija neizprotams un sarežģīts – lūk, arī tā brīžiem jūtas seniori!

 

Inese Kalēja,

Gulbenes novada bibliotēka