Gulbene toreiz un tagad

11. maijā Gulbenes novada bibliotēka savā sociālā tīkla Facebook kontā sāka publicēt fotogrāfiju kolāžu sēriju “Toreiz un tagad”, atspoguļojot pārmaiņas, kādas pilsētu skārušas laika posmā no 20. gs. 20. gadiem līdz mūsdienām.

Kolāžu sērijās centāmies izcelt Gulbenes nozīmīgākos pieturpunktus gan vēsturiskā, gan sadzīviskā aspektā. Atspoguļojām Dzelzceļa staciju, Balto un Sarkano pili, Miera ielu, Rīgas ielu, Kalpaka ielu, dzelzceļnieku dzīvojamās mājas, Dzirnavu dīķi un alus darītavu un citas laika griežu vairāk vai mazāk skartas vietas Gulbenē.

Vecgulbenes muiža ar Balto un Sarkano pili bija Gulbenes pirmais un senākais centrs,  tā kādreiz bija viena no krāšņākajām muižām Latvijā. Šī vieta tika postīta kara gados un arī padomju laikā.  Netālu no muižas atradās luterāņu baznīca, piemineklis par Latvijas brīvību kritušajiem Gulbenes draudzes locekļiem, alus darītava un Dzirnavu dīķis.

Otrs Gulbenes centrs veidojās ap dzelzceļu staciju. Abi pilsētas centri viens no otra atradās apmēram 2 km attālumā, starp tiem bija tukšums - pļavas, ganības un mežs. 20.gadsimta 30.gados, Gulbenei veidojoties kā svarīgam  dzelzceļa mezglam, pieauga iedzīvotāju skaits, tika celtas skolas, veidojās tagadējais pilsētas centrs.

Pagājušā gadsimta 60.gados strauji attīstījās daudzdzīvokļu māju celtniecība, tika celti veikali, kultūras nams, slimnīca, aptieka, bijušā tirgus laukuma vietā tika iekārtots centrālais skvērs. Pilsētas ielas tika pārklātas ar asfaltu.

Patiess prieks par esošo un bijušo gulbeniešu atsaucību, virtuāli daloties ar komentāriem par fotogrāfiju salīdzinājumiem, kā arī fotogrāfijām. Kolāžu sērija guva ievērību arī no portāla “Delfi” sadaļas “Tūrisma Gids”, rodot vietu portāla publikācijās.

No 15. jūnija aicinām ikvienu aplūkot Gulbenes fotogrāfiju kolāžu sēriju “Toreiz un tagad” Gulbenes novada pašvaldības administrācijas ēkā!

Liene un Inga
Gulbenes novada bibliotēka