Eiropas dienā Gulbenes novada bibliotekāri dodas gūt jaunus iespaidus.

Saulainā trešdienas rītā Gulbenes novada bibliotekāri pulcējās vienkopus, lai piepildītu dienu ar jauniem iespaidiem, saturīgi nosvinētu Eiropas dienu un piedalītos Atvērto projektu dienā, kurā ik gadu tiek aicinātas piedalīties skolēnu grupas un individuālie interesenti no dažādām Latvijas pilsētām, dodoties „ceļojumā pa Eiropas Savienību”, lai ieraudzītu un izprastu, ko Latvijai nozīmē Eiropas Savienība, kā tā darbojas un kur ieraugāma.

Sākotnēji ceļš veda uz Cēsīm, tur apmeklējot Cēsu centrālo bibliotēku un Jāņa Rozentāla Mākslas vidusskolas pedagogu darbu izstādi “Zīmējums” Cēsu Izstāžu namā. Izstādē apskatāmie zīmējumi bija pārsvarā filozofiski, katram māksliniekam cita radošā pieeja, izpildījums un materiāls, uz kā darbs radīts. Īpaši atmiņā palika Ināras Garklāvas melnbaltie zīmējumi uz vecām, nodzeltējušām, apdrukātām grāmatu lapām. Tika apskatīta arī Izstāžu nama gleznošanas studijas  ‘’Stallis’’ dalībnieku darbu izstāde.

Cēsu centrālā bibliotēka, kura jaunajās telpās mitinās kopš 2015.gada, pārsteidza ar ļoti gaumīgu, pārdomātu un praktisku vizuālo un funkcionālo risinājumu. Šīs bibliotēkas darbinieki atzina, cik ļoti liela nozīme ir videi, kādā darbojas bibliotēka, jo jaunajās telpās bibliotēkas apmeklētāju skaits ir krietni pieaudzis, sasniedzot skaitu virs 200 apmeklētājiem dienā.

Nu jau neatņemama Cēsu sastāvdaļa ir Vidzemes koncertzāle “Cēsis”, kurā ielūkoties varēja arī Gulbenes novada bibliotekāri. Koncertzāle valdzināja ar savu vienkāršību, izbūvē izmantoto materiālu dabiskumu un lieliskajiem risinājumiem perfektas akustikas nodrošināšanā.

Pēc piedzīvotā Cēsīs, tālākais ceļš veda uz Rīgu, kur tika apmeklēta Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija. Šī iestāde mitinās vecākajā Rīgas dzīvojamo namu kompleksā “Trīs brāļi”. Vietai piemīt īpašs, senatnīgs šarms, kas priecē ikvienu ēku kompleksa un tā iekšpagalma viesi. Gulbenes novada bibliotekārus “Trīs brāļos” sirsnīgi sveicināja Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs Juris Dambis, uzsverot, cik nozīmīgs ir bibliotekāra darbs kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā un popularizēšanā. Tika pieminēts arī būtisks fakts, ka 2018.gads ir pasludināts par Eiropas Kultūras mantojuma gadu, aicinot ikvienu iesaistīties dažādās aktivitātēs un pasākumos, kas saistās ar Eiropas Kultūras mantojuma aktualizēšanu. Eiropas Kultūras mantojuma gada mērķis ir mudināt cilvēkus atklāt un iepazīt Eiropas kultūras mantojumu un stiprināt izjūtu, ka esam piederīgi kopīgai Eiropas telpai. Gada devīze ir “Mūsu mantojums – pagātnes un nākotnes satikšanās”. Gulbenes novada bibliotēkas saņēma arī dāvinājumā arhitekta Pētera Blūma izdevumu “Lietišķi padomi par vienkāršām lietām vēsturisko ēku īpašniekiem, lietotājiem un aprūpētājiem”, kā arī grāmatas par restaurētajiem kultūras pieminekļiem Latvijā, kuras tagad brīvi pieejamas ikvienam interesentam!

Pēc gūtajiem iespaidiem un senatnīgās elpas, izstaigājot senāko ēku no “Trīs brāļu” kompleksa, bibliotekārus laipni sagaidīja Rīgas Centrālās bibliotēkas darbiniece Inese Ruskule, lai priecētu ar nelielu ekskursiju pa Vecrīgu un dalītos interesantos, nedzirdētos vai sen aizmirstos stāstos par dažādām Vecrīgas ielām un ēkām.

Bagātīgās dienas noslēgumā Latvijas Nacionālajā teātrī izskanēja Eiropas dienai veltīts svētku koncerts “ES un KINO”, kurā skanēja “Sinfonietta Rīga” un Latvijā pazīstamu mākslinieku izpildītas melodijas un dziesmas no Eiropā radītām kinofilmām.

Kopumā Gulbenes novada bibliotekāri guva košus un daudzveidīgus iespaidus par kultūrvēsturiskā mantojuma nozīmību Latvijā un Eiropā.

Atvērto projektu dienu organizēja Eiropas Savienības māja, Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, sadarbībā ar Europe Direct informācijas centru Gulbenes novada bibliotēkā.

Liene Baranovska,
Gulbenes novada bibliotēkas sabiedrisko attiecību speciāliste