Dace Deniņa

.. lappuse no jautājumu klades. Dace Deniņa.

 

Inese Kalēja,

Gulbenes novada bibliotēka

 

Arī šogad turpinām pērn aizsākto rakstu sēriju, kurā aicinām kādu no mūsu novadniekiem veikt ierakstu jautājumu kladē. Šomēnes, gaidot tulkotājas Daces Deniņas dzimšanas dienu, lūdzām arī viņai aizpildīt kādu lappusi.

Par Daci mani nosauca .. laikam tētis. Mammas iecerēto vārdu esot dabūjusi māsa.

Bērnībā mana mīļākā grāmata bija .. bērnībā man bija ļoti daudz mīļu grāmatu, taču viena no biežāk pārlasītajām bija Tūves Jānsones “Komēta nāk”, reizē aizraujoša un mazliet baisa. Man joprojām prātā palikuši daudzi grāmatas fragmenti.

Ēdiens, kas man aizvien saistās ar bērnību, ir lielās lauku tortes, ko uz svētkiem un jubilejām vienmēr cepa vecāmāte. Es palīdzēju viņai cept biskvītu un rotāju tortes ar sviesta krēma rozītēm.

No skolas gadiem atceros .. Sarkano pili ar malkas krāsnīm un koka kāpnēm, rudens talkas, dzejas uzvedumus dažādos svētkos, savas iemīļotās valodu un matemātikas stundas, bērnības draudzenes.

Studēt valodas es izlēmu .. iespējams, ka daļēji aiz zinātkāres. Man vienmēr ir gribējies zināt, ko nozīmē teksts svešā valodā, kas slēpjas aiz noslēpumainām zīmēm. Turklāt darbs ar valodām ir ļoti daudzpusīgs, reizē analītisks un radošs.

Lielākais dzimšanas dienas pārsteigums man bija .. pandēmijas un mājsēdes laikā, kad dzimšanas dienā kurjers atveda milzu pušķi ar dzeltenām frēzijām.

Tulkojot es .. dažkārt tā iegrimstu tekstā, ka piemirstu, no kuras valodas šoreiz tulkoju. Un tad gadās dāņu vārdus meklēt zviedru valodas vārdnīcā vai otrādi un pukoties, ka šos vārdus tur neatrodu.

Kad esmu dārzā, es vispirms to apstaigāju un paskatos, kas jauns izaudzis un uzziedējis, papriecājos par savām mīļākajām puķēm. Bet pēc tam vienmēr var atrast, kur pielikt roku.

Ja vēlaties apgūt skandināvu valodas, es ieteiktu sākt ar .. valodu kursiem, lai apgūtu pašus pamatus. Pēc tam jau var mācīties tā, kā pašam labāk patīk – lasīt ar vārdnīcu, skatīties ierakstus ar subtitriem, izmantot aplikācijas un citas interneta iespējas, meklēt sarunu biedrus.

“Hygge” (labsajūtas un omulības) sajūtu man rada .. atpūta pēc spraiga darba, sajūta pēc izrediģēta manuskripta nodošanas. Kafija, saulrieta krāsas debesīs, nesteidzīga vakara rosība.

Ejot pa Gulbeni, es priecājos, ka pilsēta pamazām kļūst skaistāka un sakoptāka.

Medus smarža man atsauc atmiņā .. visas vasaras, kas pavadītas pie bišu dravām. Medus smarža man ir māju smarža.

Skandināvu literatūrā mani saista .. ziemeļu klasika ar dabu, stiprajiem cilvēkiem un skarbajiem likteņiem, skandināvu modernisms, jaunākā literatūra, kas lakoniskā stilā prot pateikt ārkārtīgi daudz.

Grāmata, ko es ieteiktu izlasīt .. ir Tūves Jānsones “Vasaras grāmata”, kas šopavasar tiks izdota atjaunotā izdevumā. Tas ir brīnišķīgi skaists un skandināvisks stāsts.

Kabatā man vienmēr ir .. vienmēr ne, bet bieži tur atrodas rudenī lasītie kastaņi.

Visvairāk mani iedvesmo .. sarunas ar kolēģiem, literārie pasākumi, mākslas izstādes, pastaigas pa Stokholmas grāmatnīcām.

Gulbenes novada iedzīvotājiem es novēlu .. sirdsmieru, dzīvesprieku un paturēt dzimto novadu sirdī arī tad, ja ceļš aizved tālu pasaulē.

 

Dace, liels paldies par brīnišķīgajām atbildēm un iespēju Jūs iepazīt! Vēlam jaukas sajūtas, sauli un ziedus dzimšanas dienā!

Fotogrāfija no Daces Deniņas personīgā arhīva.

Attēlā Dace Deniņa.

Fotogrāfija no Daces Deniņas personīgā arhīva.