Ceļš no miesta līdz pilsētai

Ceļš no miesta līdz pilsētai
Ēkas. Cilvēki. Notikumi

Noslēguma rakstā, kas veltīts Gulbenes pilsētas 95. dzimšanas dienai, apskatīsim ēku, kurai jau ir pievērsta uzmanība un kurai vajadzētu tapt skaistākai, un papētīsim, kā elektrības gaisma ienāca pilsētā. 

Vecgulbenes muižas Vešūzis – vārdnīcās skaidro, ka vārds Vešūzis nāk no vācu valodas (das Waschhaus) – veļas mazgātava, gludinātava, vieta, kur atrodas veļas mazgājamās un žāvējamās mašīnas. Kā Andrejs Upītis grāmatā “Zaļā zeme” raksta:  “..madāma vešūzī pletē kungiem kreklus.. ”. Vecgulbenes muižas Vešūzis, atrodas Parka ielā 31, gleznainā vietā – Rūdolfa parka malā pie Krustalīces upes. Ēka bija grezna, ar kokgriezumiem rotāta, klāta ar koka zvīņveida apšuvumu, celta 19. gadsimta vidū. 20. gadsimta 70.-80-tajos gados šajā ēkā atradās Gulbenes rajona profilaktiskās dezinfekcijas nodaļa un centrālās slimnīcas tuberkulozes nodaļas poliklīnika Vēlākajos gados ēkā bija arī ārstu - narkologa un psihiatra konsultācijas.  

Kāds ceļinieks 1928. gada laikrakstā “Gulbenes Ziņas” stāsta: “Iebraucis naktī Gulbenē, biju pārsteigts no efektīgā stacijas apgaismojuma, jādomā, ka elektrību še dod “Doles spēkstacija”, jo savādāk nevar izskaidrot šo lielo apgaismojumu”. Tolaik pirmo elektrisko strāvu Vecgulbenes miestam devušas dzelzceļa darbnīcas. 1929. gada nogalē laikraksts “Gulbenes Vēstnesis” informē: “Tikko pabeigta elektrības ievilkšana baznīcā, kurai līdzekļus galvenā kārtā sagādāja Gulbenes draudzes dāmu komiteja.“
            Ar 1935. gadu un krietnu laiku arī pēckara gados, Gulbenes pilsētu ar elektrisko strāvu apgādāja Aiviekstes spēkstacija. 1940. gadā arī Vecgulbenes draudzes skolai tiek pieslēgta elektrība. 200 gadu pastāvēšanās vēsturē, skola izlīdzējās ar dažādiem gaisma avotiem – plēsti un dedzināti skali, ilgu laiku lietotas tauku sveces, petrolejas lampas, „Primus" kvēllampas, līdz beidzot prieks par elektriskajām spuldzītēm. Šim notikumam par godu tika sarīkots svētku pasākums, kurā vēstures skolotājs M.Miezītis un skolas pārzinis Kārlis Martinsons lasīja referātus, tika rādīts teātra uzvedums.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Vecgulbenes muižas Vešūzis. 20.gadsimta sākums.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sanita Jurkāne
Gulbenes novada bibliotēka