E-resursi juridisko jautājumu risināšanai

Katram cilvēkam dzīvē rodas situācijas, kad nepieciešama juridiska palīdzība, vajadzīga informācija, kā rīkoties dažādās situācijās. Labs palīgs ir dažādi juridiskās informācijas portāli, kur informācija pieejama bez maksas; nepieciešams vienīgi dators vai kāda cita mobilā ierīce ar interneta pieslēgumu.

Iepazīstinām ar vērtīgākiem resursiem.

 •  “Latvijas Vēstnesis” ir periodisks elektroniskais izdevums, kas bez maksas pieejams vietnē https://www.vestnesis.lv/

Latvijas Republikas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis” publicē:

 • ārējos normatīvos aktus un citus tiesību aktus;
  pašvaldību saistošos noteikumus likumā “Par pašvaldībām” noteiktajā apjomā;
  Valsts prezidenta, Saeimas priekšsēdētāja un Ministru prezidenta vispārējas nozīmes informāciju;
 • oficiālos paziņojumus (amatu konkursa ziņas, mantojumu ziņas, komercreģistra ziņas, politisko partiju reģistra ziņas, izsoles utt.).

Ir iespēja meklēt vajadzīgo dokumentu pēc rubrikas, oficiālās publikācijas numura, kalendāra, oficiālā paziņojuma veida u.c. parametriem).

“Latvijas Vēstnesis” izdod arī žurnālu “Jurista Vārds”, kas pieejams gan drukātajā, gan elektroniskajā versijā. Žurnālā ir iekļauti raksti par aktuālajām Latvijas tiesiskās sistēmas problēmām, kuras analizē un skaidro tiesību zinātnieki, praktizējoši juristi, tiesību politikas veidotāji no likumdevēja, valsts pārvaldes, pašvaldībām.

Portālam ir gan maksas (žurnāla elektroniskā versija un arhīvs), gan bezmaksas sadaļa (ziņas. Domnīca, video). Žurnālā apkopotā informācija īpaši noderīga būs studentiem.

Sadarbībā ar valsts pārvaldes un tiesu sistēmas speciālistiem, kā arī individuāli praktizējošiem juristiem LV portāla redakcija sagatavo atbildes uz iedzīvotāju iesūtītām e-konsultācijām par personas tiesībām un pienākumiem konkrētās situācijās. 

LV portāla vienkopus ir pieejama valsts iestāžu, institūciju, pašvaldību un nevalstisko organizāciju iesūtītā informācija. 

LV portāla saturs ir sistematizēts. Lietotājam draudzīgā veidā visa pieejamā informācija ir sistematizēta pēc vairāk nekā 80 tēmām un 200 tematiskajiem atslēgvārdiem.

Šeit ievietoti dažāda satura formāti: teksts, video, infogrammas. Visa informācija sistematizēta 6 nodaļās: SKAIDROJUMI (politisko procesu un spēkā esošo tiesību aktu skaidrojumi), NORISES (aktuālo notikumu apraksti), VIEDOKĻI (intervijas ar personībām, komentāri), DIENASKĀRTĪBĀ (preses relīzes), TIESĀS (praktiska un lietderīga informācija par tiesām, juristiem, tieslietu sistēmu), E-KONSULTĀCIJAS (lietotāju iesūtītie jautājumi un portāla sagatavotās atbildes), ARHĪVS (ietvertas publikācijas no 2008.gada).

LV portāla arhīvs piedāvā dažādus meklēšanas rīkus. Saturs un pakalpojumi lietotājiem ir pieejami bez maksas.

Vietnē, ko uztur un attīsta oficiālais izdevējs „Latvijas Vēstnesis”, pieejama jaunākā informācija par tiesību aktiem un to izmaiņām.

 • Likumi.lv ir tiesību aktu vietne, kurā tiek nodrošināta brīva piekļuve Latvijas Republikas tiesību aktiem.  Tiesību akti ir papildināti ar jaunākajiem grozījumiem, tie ir pieejami spēkā esošajā redakcijā. Papildus tiek nodrošināta piekļuve tiesību akta „vēstures” un „nākotnes” redakcijām.
 • Tiesību aktiem tiek norādīts to spēkā esamības statuss. Tiek pievienots arī satura rādītājs.
 • Vietnē ir plašas tiesību aktu atlases iespējas - izvērstā meklēšana, ātrā meklēšana, tiesību aktu saraksti pēc veida (hronoloģiski un alfabētiski), tēmas un skatījumu skaita.
 • Tiek piedāvātas papildiespējas autorizētajiem lietotājiem (veidot savus tiesību aktu sarakstus, pievienot tiesību aktiem piezīmes, saņemt paziņojumus par konkrētu tiesību aktu izmaiņām (jauns grozījums, mainījies statuss, uz tiesību akta pamata izdotie).

No 2020.gada 1.jūlija administratīvie pārkāpumi un par tiem piemērojamie sodi būs iekļauti tiesību aktos. Vietnē likumi.lv izveidots ADMINISTRATĪVĀS ATBILDĪBAS CEĻVEDIS, kas var būt noderīgs digitālais palīgs kā sodu piemērotājiem, tā ikvienam iedzīvotājam, kurš pēc 1.jūlija saskarsies ar administratīvo pārkāpumu.

Par to, kā notiek likumu pieņemšana, kādi likumprojekti tiek apspriesti Ministru kabinetā, kā darbojas Ministru kabinets, ko dara Valsts kanceleja, kā sabiedrība var iesaistīties likumu pieņemšanā – par to visu var uzzināt, apmeklējot Ministru kabineta mājaslapu //mk.gov.lv.

Šajā portālā – visa aktuālā informācija par tiesām, tiesvedību, tiesu nolēmumiem, e-pakalpojumiem, normatīvajiem aktiem.

Vija Tašiņa,
Gulbenes novada bibliotēka