Jaunās grāmatas janvārī

Ik mēnesi Gulbenes novada bibliotēkas lasītāju apkalpošanas nodaļa priecē savus lasītājus ar plašu jauno grāmatu izvēli. Šeit var aplūkot jauno grāmatu sarakstu janvārī.


NOZARU LITERATŪRA

Balode A. Lilijas dabā un dārzā. - Grāmatā atradīsiet liliju botānisko raksturojumu un populārāko sugu aprakstus, iepazīsieties ar liliju selekcijas vēsturi no pirmsākumiem līdz mūsdienām, jaunu šķirņu veidošanas metodēm. Noderīgi būs arī praktiski padomi liliju audzēšanā - kā sagatavot augsni, cik dziļi stādīt sīpolus, kā kopt stādījumus, ierobežot slimības un kaitēkļus. – 383 lpp.
Barons K. Mūsu Tēvzemes aprakstīšana. - K. Barona un citu latviešu sarakstītā grāmata ir viena no pirmajām ģeogrāfijas grāmatām Baltijas reģionā. K. Barons un viņa laikabiedri to sarakstījuši 1859. gadā un līdz šim grāmata nav tulkota latviešu valodā. Ziedoņa muzeja komanda atlasījusi mūsdienu pētniekus, kuri papildinājuši izdevumu ar aktuālo par mūsdienām un skaidrojumus par jaunlatviešu rakstīto. –       367 lpp.
Blūma I. Pārcēlāja dienasgrāmata: ceļā pie sevis. - Grāmatā autore retrospektīvi raugās uz noieto ceļu garīguma un sevis meklējumos. Dienasgrāmatas formātā apkopoti atšķirīgos laika posmos un par dažādām tēmām radušies ieraksti, kurus vieno kopēja nots - tās ir autores pašizziņas ceļā gūtās atziņas un atklāsmes, īpaši pievēršoties ezotēriskās jomas virtuvei. – 240 lpp.
Bolšaitis P. u.c. Latvijas klusie varoņi. - Grāmata par līdzcilvēku glābšanas gadījumiem gan padomju, gan nacistiskās okupācijas laikā. "Cilvēki toreiz neapzinājās savas rīcības lielumu. Nav zināms, ka kāds sevi būtu uzskatījis par īpašu varoni un plātījies ar to; viņi vienīgi rīkojās tā, kā lika sirdsapziņa". –        240 lpp.
Čerkovskis R. Manas bijušās. – Latvijā pazīstams ar savām stāvizrādēm autors šoreiz uzticēja savas pārdomas papīram. Šis ir iekšējais monologs par attiecībām starp vīriešiem un sievietēm, par  šķiršanos, nesaderību, krāpšanu, laimi un laimes ilūziju. – 176 lpp.
Dārzkopja padomnieks. – 191 lpp.
Dzīvesziņas gadagrāmata. - Ezotērika. Astroloģija. Psihiskā dziedināšana. Parapsiholoģija. Dziedniecība. – 191 lpp.
Freimanis G. Es neesmu viens. Ar mani ir mana tauta. - Grāmatu dod iespēju iepazīt rakstnieka, dzejnieka, publicista un politieslodzītā Gunāra Freimaņa garīgo un politisko mantojumu. Par savām tiesībām brīvi rakstīt, lasīt, runāt un domāt viņš padomju cietumos kopumā pavadīja 17 gadus. – 288 lpp.
Gatavošanas meistarstiķi: padomi un kulinārijas viltībiņas. – Grāmatā sniegti praktiski padomi, kā pareizi izlietot pārtikas produktus, lai maltīte būtu aromātiska un sātīga. Atklātas nelielas viltības, kas atvieglo darbu virtuvē. - 191 lpp.
Geka Dz. Šalom, Sibīrija!: 1941. un 1949. gadā no Latvijas uz Sibīriju aizvesto ebreju atmiņas. - Skaita ziņā otra lielākā tauta, kas cieta 1941. gada deportācijā, ir ebreji. Tie, kuri izglābās, atgriezās Latvijā, bet viņu tuvinieki bija iznīcināti 2. Pasaules kara laikā. 70. gados lielākajai daļai izdevās izbraukt uz Izraēlu. – 659 lpp.
Geskina Meja A. Vecmātes Ainas Mejas ceļvedis dzemdībām: būtiskākais par dzemdībām. – Grāmata sniedz noderīgu informāciju par “dabīgajām” jeb mājas dzemdībām. – 304 lpp.
Grēviņa Z. Našķoties bērnībā. - Grāmata ir kā mīļš apskāviens ar vairāk nekā simt gardām bērnībā piedzīvotām receptēm, kuras jebkurš lasītājs varēs izmantot savā ikdienā. Receptes grāmatā iekļuvušas no dažādu laiku bērnībām – pašas autores, kā arī viņas vecāku un vecvecāku bērnībām, tādēļ ko sirdij tuvu grāmatā varēs atrast ikviens. – 304 lpp.
Ģimenes gadagrāmata. - Gadagrāmata būs labs sabiedrotais un palīgs ne vien atgādinot svētku datumus, bet arī sniedzot padomus - psiholoģijā, veselības aprūpē, skaistumkopšanā, bērnu audzināšanā, mājturībā un tūrismā. – 191 lpp.
Harari J. N. 21 lekcija 21. gadsimtam. - Par zinātnieka secinājumiem var strīdēties, tomēr galvenie procesi, kurus viņš šajā darbā aplūko, nākotnē ietekmēs ikvienu no mums. Grāmata vienlaikus satur gan prognozi, gan brīdinājumu par to, kur pasaules finanšu un tehnokrātiskās sabiedrības patiesie vadītāji turpmākajās desmitgadēs var novest globālo sabiedrību. – 334 lpp.
Harmss T. Nebaidies no bērna raudāšanas: kā iejūtīgi, droši un klātesoši atbalstīt raudošu mazuli. - Bērni neraud, lai kaitinātu vai manipulētu, tomēr vecākiem ne vienmēr ir viegli palikt līdzās. Ko darīt, ja izmēģināts un piedāvāts šķietami viss, taču raudāšana turpinās? – 143 lpp.
Ikstena N. Trīs no Pārdaugavas. - Grāmatas lapaspusēs satiekas Latvija un Amerika, pagātne un mūsu dienas, Nora Ikstena un Vilnis Baumanis no leģendārās trimdas latviešu grupas Trīs no Pārdaugavas. - 112 lpp. -  Pielikumā CD ar grupas "Trīs no Pārdaugavas" dziesmām grupas "Ducele" versijā.
Kalniņa V. Niķu nav!: būt kopā ar bērnu no 6 mēnešu līdz 3 gadu vecumam. - Grāmatā tiek aprakstīti procesi, ar kuriem sastopas ikviena ģimene. Ļoti saprotami ir aprakstīti klupšanas akmeņi, kas ir ikvienam no mums, piemēram, emociju pārvaldīšana un dusmu kontrolēšana. Tiek sniegti reāli, praktiski ieteikumi, kā tikt galā ar saviem dēmoniņiem, kas dažkārt mūs plosa. – 285 lpp.
Kohs L. Rommels: Ervina Rommela biogrāfija. - Savu militāro talantu slavenākais Hitlera maršals parādīja jau 1. pasaules karā. Rommela karošanu raksturo ātrums, agresivitāte, viltība un bezbailība, bet vienlaikus godīgums un bruņnieciskums. Kara beigu posmā Rommels arvien aktīvāk iestājās pret Hitleru, kas beigās noveda pie maršala bojāejas. – 221 lpp.
Kursīte-Pakule J. Latviešu dievības un gari. - Grāmata ir mēģinājums ielūkoties seno latviešu priekšstatos par pasaules un cilvēka rašanos, par dievībām un gariem, par zivju un kukaiņu vietu mītiskajā sistēmā. Aplūkota krāsu un skaitļu simboliskā nozīme un citi līdz šim mazpētīti latviešu folkloras temati. – 256 lpp.
Kutuzova O. Finanses un kredīts: mācību līdzeklis. - 5., papildinātais izdevums. – 224 lpp.
Latvijas Avīzes gadagrāmata. – 192 lpp.
Latvijas leģendas: par cilvēkiem, kas dara Latviju lielāku: X. - Grāmatā aprakstīti notikumi un personības, kas atklāj ne vien konkrētu cilvēku likteņus, bet raksturo arī Latvijas vēsturi kopumā. –      246 lpp.
Lubāna. Nākamie simts:  [Otrā grāmata]. – Simts lubāniešu dalās savās atmiņās par seniem un ne tik seniem laikiem. - 536 lpp.
Mazvērsīte D. Mirgo mana Margarita. -  “Margaritas Vilcānes dzīve atspoguļo lielos vēsturiskos samezglojumus, kādus piedzīvojuši daudzi latvieši: pasaulē nākšana Sibīrijā, pēckara plānā maize, patstāvīgas dzīves sākšana “no nulles”, smags ikdienas darbs padomju gados, par ko neatkarīgā Latvija atalgoja ar niecīgu pensiju, sākotnēji atsakot pat pilsonību. Taču par īpašu cilvēku viņu padarīja talants – pāri visam Margaritas dzīvē valdīja nepārvarama vēlme dziedāt, un ar savas balss maģiju viņa apbūrusi miljoniem cilvēku,” tā saka grāmatas autore. – 303 lpp.
Normens R. Improvizē: šeit un tagad: praktisks ceļvedis laikmetīgajā teātra improvizācijā. - Grāmata piedāvā tehnikas, trikus un noslēpumus, ko izmanto profesionāli aktieri, lai improvizāciju padarītu vienkāršāku, efektīvāku un baudāmāku. – 158 lpp.
Omaršana S. Sievas lūgšanas spēks. – Autore atklāj lūgšanu spēku un nozīmi laulības saišu stiprināšanā. – 189 lpp.
Paičs I. Klātbūtne: Brīdis kopā. - Sākoties pandēmijas laika ierobežojumiem, radās "Brīdis kopā" – ikvakara sarunām par garīgām, psiholoģiskām un eksistenciālām tēmām veltīts KOPBRĪDIS. Šī grāmata ir dzīva liecība tam, cik liels spēks ir cilvēku kopības – KLĀTBŪTNES – sajūtai un savstarpējam atbalstam. Vienlaikus tā ir daudzu gadu gaitā uzkrātu atziņu un ierosmju apkopojums. – 351 lpp.
Perija F. Jūs vēlēsieties, kaut šo grāmatu būtu izlasījuši jūsu vecāki: (un jūsu bērni priecāsies, ka jūs to izdarījāt). - Aizraujoša, amizanta un asprātīga grāmata, kuras autore ir ievērojamā angļu psihoterapeite. Viņa stāsta par to, kam, audzinot bērnus, ir nozīme un no kā svarīgi izvairīties, – gudri padomi vecākiem, kā rīkoties un ko noteikti nedarīt. – 288 lpp.
Prisjolkova I. Viegli un ar mīlestību: kā notievēt viegli un ar prieku. - Mūsu garīgā attīstība, dzīves veiksme un mīlestība sākas ar attieksmi pret sevi un savu ķermeni. Grāmatā aprakstīta autores pieredze un atziņas, kas iegūtas, zaudējot svaru un vadot grupu “Tievējam kopā”. Jau vairāk nekā 100 dalībnieces ir izmantojušas šeit aprakstīto metodi. – 304 lpp.
Rība A. Laika menedžments: veiksmīgai darbībai un savas dzīves kontrolei. - Mums katram pieder 24 stundas diennaktī – kāpēc tad daži cilvēki spēj paveikt vairāk nekā citi? Autore atklāj prasmīgu cilvēku ieradumus un gudras un efektīvas darbības noslēpumus. – 127 lpp.
Sievietes gadagrāmata. - Gadagrāmata piedāvā ieskatīties sevī un pasaulē apkārt, iemācīties ko jaunu un izmēģināt praksē, pasapņot un ļauties iztēlei. – 232 lpp.
Skrīvele M. Es mācos augļkopību. – Augļkopības zinātniece ar 60 gadu darba pieredzi ir izvērtējusi mūsu priekšteču pieredzes nozīmību arī mūsdienās un padarījusi šo pieredzi izprotamu visiem. Ieteikumi par gandrīz visu Latvijā plašāk audzēto kultūru audzēšanas, kopšanas, mēslošanas, šķirņu izvēles niansēm ir uzrakstīti vienkāršā, viegli uztveramā veidā. - 415 lpp.
Strautnieks I. Čehija - vulkānu zeme. - Kalnu vai līdzenuma zeme? Čehijas ģeoloģiskā uzbūve un veidošanās. Seni un ne tik seni vulkāni Bohēmijā. – 110 lpp.
Upmalis I. Latvija - PSRS impērijas militarizētā kolonija. – Autors ir bijis Krievijas federācijas bruņoto spēku izvešanas kontroles biroja vadītājs, pats strādājis PSRS militāri rūpnieciskā kompleksa sistēmā un pēc okupācijas armijas izvešanas pievērsies tās izpētei. - 343 lpp.
Zaļuma K. Neredzamā bibliotēka: Latvijas Nacionālās bibliotēkas 14 vēsturiskās kolekcijas. - Šis nav stāsts tikai par grāmatām, bet arī par cilvēkiem. "Neredzamā bibliotēka" ļauj ielūkoties LNB krājuma attīstības sākumposmā, kad tās pamatu veidoja kādreizējo privāto un sabiedrisko bibliotēku krājumi. – 255 lpp.
Žilde J. Pienvedēja piedzīvojumi. Trīs no Sabiles: autorizēta biogrāfija. - "Pienvedēja piedzīvojumi" ir viena no retajām klasiskajām rokgrupām Latvijā, kura cauri laikiem ir spējusi saglabāt nemainīgu sastāvu, atpazīstamu skanējumu un cieņpilnu attieksmi pret savu klausītāju. Kā jau kurzemnieki, viņi ir mazrunīgi, jo visu sakāmo ielikuši dziesmās. Viņu stāsts ne ar ko daudz neatšķiras no pasaules lielāko grupu stāstiem, tik vien kā piedzīvots tepat Latvijā. – 191 lpp.

LATVIEŠU DAIĻLITERATŪRA

Brice S. Baigās piezīmes. – Autores iztulkoto grāmatu skaits nedaudz pārsniedz 200, tieši viņas tulkojumos mēs iepazinām Kafkas, Heses, Mērdokas, Atvudas un daudzu citu slavenu autoru darbus. “Galva mūžam ir pilna ar vārdiem, un kādā brīdī šie vārdi sāk kondensēties kā rasa uz stikla, savelties lāsēs un ritēt paši no sevis. … Šie spontānie vārdu ritējumi ir izveidojuši ko līdzīgu piezīmju grāmatiņai, un šīs piezīmes ir baigas tāpēc, ka pārlieku vaļsirdīgas.” – 158 lpp.
Bukšs A. Brāļi. - Neveiksmīga pokera spēle ekskluzīvā Londonas klubā latvieti Edgaru ievelk notikumu ķēdē, kuri noved viņu Helsinku cietumā. Pa šo laiku Igaunijā bez vēsts pazūd Edgara jaunākais brālis. Aizsākas Edgara pēddziņa gaitas: no Igaunijas uz Ziemeļlatgali, Latvijas—Krievijas pierobežas joslu un Londonu, pamazām izgaismojot sarežģītu starptautisku noziedzības tīklu. – 304 lpp.
Burga A. Tētis. - Māsas Alise un Ieva aug bērnunamā. Meitenēm ir paveicies, jo viņām atrasta audžuģimene Francijā. Bērnunama kādreizējā audzēkne, tagadējā Francijas vēstniecības darbiniece Tīna nojauš, ka bērnunamā notiek noziedzīgi darījumi. Lai noskaidrotu patiesību, Tīnai ir jāatrod mazās Ieviņas tētis. – 191 lpp. - (Zvaigznes detektīvu klubs).
Dimante I. Ilūziju spēles. - Sibilla un Dagnis Vēveri ir žilbinošs laulāts pāris. Tiesa, gan vienam, gan otrai ir katram savi noslēpumi, kuru atklāšana varētu šokēt ne vienu vien. Dagnis vēl joprojām atceras savu pirmo mīlestību Itu. Savukārt Sibillas noslēpums ir pārlieku personisks, lai to atklātu pat labākajām draudzenēm vai terapeitam… - 173 lpp.
Dubkēvičs L. Monologs atpakaļceļa pieturām: proza. – “Stāsts nav mana grēksūdze, pārmetums vai piedošanas lūgums par kādu. Šajā stāstā nav nekā tāda un nav arī vainīgo. … Neko citu stāstā nemeklējiet, jo nekā cita tajā, patiesībā, arī nav”. – 107 lpp.
Eniņa Z. Nekaunīgais pingvīns: piedzīvojumi Dienvidamerikā, Lieldienu salā un Antarktīdā 7 1/2 mēnešos. - Autore ir apceļojusi vairāk nekā 75 valstis - lielākoties vienatnē, stopējot, nakšņojot pie vietējiem, strādājot brīvprātīgo darbu, darot visu, lai pēc iespējas pilnasinīgāk iepazītu cilvēkus un viņu zemi. – 511 lpp.
Fridrihsone M. Atgūtais medusmēnesis: romāns. - Ieva atgriežas dzimtas mājās kopā ar jauno vīru, lai sakārtotu savas vecmāmiņas lietas un mantojumu. Tomēr, kā izrādās, viņai ir jāatšķetina ne tikai omammas dzīves līkloči, bet jāieskatās acīs arī savai pagātnei. – 219 lpp. -(Vakara romāns).
Gaile I. Rakstītāja: romāns. - Par latviešu rakstnieci un sieviešu tiesību aktīvisti Ivandi Kaiju. – 215 lpp. - (Es esmu... Ivande Kaija).
Horna M. Bēnes muiža: Romāns, vēstures fakti, tā laika avīžu ziņas un tautā saglabājušies nostāsti. - dokumentāls romāns par Bēnes pils pēdējā īpašnieka Fridriha Georga von Birckenstaedta dzīvi. Iespējamie notikumi atspoguļoti saistībā ar vēsturisko laikmetu un līdz šim zināmiem faktiem par Bēnes pils vēsturi. – 154 lpp.
Jākobsons G. Pie mikrofona Gunārs Jākobsons. - Lai kādā jomā grāmatas varonis būtu darbojies, viņa radošā mūža darbarīks allaž bijis mikrofons. Nu, kad mikrofons daļēji nolikts malā, Gunārs Jākobsons sēdies pie baltas lapas, lai izstāstītu savu dzīvi: pirmās bērnības atmiņas, puikas gadu delverības, studiju laiku un pasakainos piedzīvojumus, komentējot pasaules meistarsacīkstes un Olimpiskās spēles. – 304 lpp.
Jauja L. Vīrs, bērni un pieci randiņi: romāns. – Rigondai ir pāri par trīsdesmit, lielisks darbs, divas temperamentīgas meitas, taču vīrs pēdējā laikā bieži krīt uz nerviem. Tik bieži, ka pa galvu sāk riņķot domas par šķiršanos. Varbūt Rigondu no ikdienas rutīnas glābs pieci neparasti randiņi, no kuriem, kā izrādās... neviens nemaz īsti nav randiņš? – 204 lpp.
Jurkevičs A., Džadžanidze M. Apbedītais vīnogulājs. - Ir 1992. gada augusts. Gruzīnu puisis Malhazs ir pabeidzis vidusskolu un pavada pēdējās bezrūpīgās dienas savās mājās Abhāzijā, nelielā kūrorta pilsētiņā pie Melnās jūras. Taču viņa skaistajiem nākotnes plāniem tiek pārvilkta svītra, jo starp gruzīniem un abhāziem negaidot sākas karš. Romāna pamatā ir patiesi notikumi. – 400 lpp.
Kolmanis A. Annas stāsti. – Visas sievietes vēlas rast siltumu. Mīlējoties, ļaujoties stihijai vai aizdedzinot kaimiņa māju. Mistika, absurds, groteska, drāma – te ir viss. – 223 lpp.
Krekle M. Vēlreiz tu un es: romāns. – [Atkārtots izdevums]. Briseles lidostā nejauši iepazīstas Gerda un Jurģis. Jaunie cilvēki iemīlas viens otrā, nenojaušot, ka abu vecāki ir cieši saistīti. Jurģa tēvs nav audzinājis savu dēlu, un dēls nav redzējis tēvu. Liktenīgie triecieni un dzimtas apslēptie fakti var arī nebūt pa spēkam ne vecākiem, ne viņu bērniem. – 375 lpp.
Krūmiņa I. Vilkme: romāns. - Stāsts par vienas dzimtas trīs paaudžu cilvēku dzīvēm. Par to, kas tiem devis spēku un kas – sāpējis. Par to, kā caur paaudzēm atkārtojas uzvedības modeļi un likteņstāsti. – 384 lpp.
Kvite M. Efekti un defekti: monologi ar āža kāju. - 13 monologos, kuri uzrakstīti pirms dažiem gadiem, rakstnieks lasītājam draiski un asprātīgi māj ar āža kāju, norādot uz dažu labu "defektu" līdzcilvēku raksturos. Īpaši asprātīgas ir tās humoreskas, kas rakstītas ventiņu izloksnē. – 160 lpp.
Laganovska V. Pirms un pēc: stāsti. - Vienpadsmit stāsti ar plašu laika un telpas ģeogrāfiju. Tie pa līkloču taciņām ved uz pirmskara un kara gadiem un tad atgriež mūsdienās, ved uz vecu Latvijas lauku māju, uz kādu visu aizmirstu internātskolu, uz divistabu dzīvokli Valmieras nomalē un grēksūdzes kabīni. Un vienmēr un visur jādomā par to, kas tiešām ir vērtīgs un cīņas vērts. Par to, kas tu esi, cilvēk. –      159 lpp.
Muižniece L. Pēdas; Melita Rīgā. – Latviešu trimdas dzejnieces un valodnieces autobiogrāfiska proza. – 143 lpp.
Rēdliha I. Mānīgā ziemeļblāzma. - Svalbāra ir Ināras sapņu zeme. Arhipelāga lielākā sala Špicbergena ar tās galvaspilsētu kļūs par viņas dzīves pašām svarīgākajām krustcelēm. Vietējie iedzīvotāji palīdz sievietei pārvarēt gan nomācošo tumsu, gan zaudējumu smeldzi un mokošās šaubas. – 415 lpp.
Reselis O. No dzīves...: Atmiņas un vērojumi. - Grāmatā apkopotas Stāmerienā dzimuša skolotāja rakstītās piezīmes par savu dzīvi. – 184 lpp.
Sila I. Tango ar diviem misteriem V* (Vēzi un vīrieti). – Atklāta dienasgrāmata par laimes meklējumiem, kurus autore sāk krietnu laiku pirms diagnozes, vienlaikus piedzīvojot attiecību un karjeras krīzi. –       415 lpp.
Šteinberga D. Lasītāja: romāns. – Grāmata iepazīstina ar nākotnes vīziju, kurā ir jauna profesija – lasītāja. Zinātniskās fantastikas darbā tehnoloģija un cilvēciskais saplūduši vienā – cilvēka smadzeņu darbības kapacitāti ir izdevies pastiprināt ar kvantu skaitļošanu, un tas vairakkārt palielinājis informācijas apstrādes iespējas. Romāns mēģina rast atbildi uz jautājumu: kas ir lielāks apdraudējums cilvēcei – mākslīgais intelekts vai tomēr mēs paši? – 208 lpp.
Veinberga J. Mākoņaina nakts. - Beta no mātes mantojusi skaisto viesnīcu, taču pēdējā laikā bizness nesokas, jo kāds sācis kaitēt viņas īpašumam. Situācija vēl vairāk saasinās, kad ezera krastā tiek atrasts vietējā deputāta līķis. Kurš ir īstais kaitnieks un slepkava, nāksies noskaidrot privātdetektīvam Stasam un viņa partnerei Laumai. – 317 lpp. - (Zvaigznes detektīvu klubs).
Vējiņš E. Nepārbraukušie / nepārtraukušie: Viļa un Valentīnas Vītolu dzīvesstāsts. - Nepār(b)raukušie: Vilis un Valentīna simbolizē to trimdas latviešu likteni, kuriem nebija lemts atgriezties dzimtajā zemē, kaut arī būtu gatavi atgriezties tajā pašā dienā, kad Latvija atguva neatkarību. Nepār(t)raukušie: viņi līdz mūža galam nepārtrauca cīnīties par labāku dzīvi - sev, bērniem un visiem tiem cilvēkiem, kuri sniedza palīdzīgu roku. Un nepārtrauca ticēt idejai par brīvu Latviju. – 334 lpp.
Vīgante D. Bumbulītis: stāsti. - Autore vēlējusies uzrakstīt “vieglus sieviešstāstus”, tomēr, kaut gan tekstos ir daudz humora un ironijas, to tēmas vienlaikus ir ļoti aktuālas. Stāstu varones ir nobriedušas – tajā zināmajā vecumā, kad parasti sāk novērtēt dāvāto laiku, izsvērt būtisko un pieņemt esošo. Ne vienmēr tas ir viegli. Viņas sapņo, viļas, kļūdās un baidās. Viņu izvēles kādam var šķist dīvainas un komiskas. – 158 lpp.
Zīle M. Neizbiedēto putniņu valstība: romāns. –Skolotāja Jolanta atvaļinājuma laikā piekrīt pieskatīt sena paziņas lauku māju. Jaunā sieviete vēl nenojauš, ka pavisam drīz satiks mīlestību un iekļūs pagātnes nozieguma izmeklēšanas epicentrā. – 216 lpp. - (Vakara romāns).
Zusta Z. Tarakāni tavā galvā: stāsti par vīriešiem. - Tāpat kā pirmajā grāmatā, arī šoreiz saglabāta lasītājam interesantā forma -  stāsti, kurā centrālais varonis sastopas ar dzīves sarežģījumiem, nepareiziem uzvedības modeļiem vai dziļi iesakņojošiem stereotipiem un vēstules, kuras ar īpašu vērību un iedziļināšanos sagatavojis psihoterapeits un grāmatas līdzautors Gatis Līdums. – 142 lpp.
Zvirgzdiņš J. Esse un...un... - Kas ir Esse? Essi varētu uztvert kā Zvirgzdiņu, kurš, ielīdis starp diviem pretstatītiem spoguļiem, groza galvu uz vienu un otru pusi, priecādamies par bezgalībā aizejošām Zvirgzdiņu virknēm. Tie ir sīki atgadījumi no Esses dzīves, iespējams, anekdotes, vietumis atšķaidot ar alegorijām. – 95 lpp.

DZEJA

Bulis A. Erotērika: [dzeja]. - Dzejoļi veido stāstu no iepazīšanās brīža, kas pāriet kaislē un beidzas ar šķiršanos un ilgām. Tas viss ar vīrieša acīm un sajūtām. – 127 lpp.
Gāle R. Saule pusdienā: Ritas Gāles dzeja un dzīve. - Grāmatā apkopoti visi līdz šim izdotie autores dzejas krājumi, kā arī recenzijas, intervijas, sarunas, pašas dzejnieces dienasgrāmata un bagāts fotomateriāls. – 448 lpp.
Helds J. Svētījiet maldugunis. - Dzejas vecmeistars paliek uzticīgs sirreālisma un impresionisma principiem. Viņa dzeja vairāk balstās nevis uz empīrisko pieredzi, izzināmo pasauli, bet gan uz vārdā nenosaukto, priekšnojautās un intuīcijā pastāvošo. Dzeju caurvij dziļš kultūrvēsturiskais slānis un bagātīgas, neparastas metaforas. – 96 lpp.
Treibergs T. Biezoknis. - Autors piefiksējis biezokni kā noteiktu realitātes izpratni. Meklēt, būt nemierā pēc miera, atstāt pagātni tai piederošajā vietā, kaut arī tā biedējoši bieži uzrāda sevi visā skaistumā un, vienlaikus, neglītumā. Tāds ir ceļš pa šo biezokni... – 160 lpp.
Vērdiņš K. Gatavā dzeja. - Dzejoļu krājums apkopo tekstus, kas veidoti tehnikā, kas vizuālajā mākslā pazīstama kā "ready-made" un nozīmē gatavu ikdienišķu objektu pielīdzināšanu mākslas darbiem. Šeit izmantoti mums ikdienā apkārt cirkulējoši teksti: lietošanas pamācības, e-pasta vēstules, interneta ziņas, sludinājumi un materiāli, ar kuriem dalās Facebook lietotāji, kā arī Google meklētāja rezultāti un administratīvu, zinātnisku vai publicistisku tekstu fragmenti. – 115 lpp.

FILMAS

Sīmanis D. Tēvs Nakts: [videoieraksts]. - Pēc Ineses Zanderes romāna "Puika ar suni. Stāsts par nosargātu noslēpumu" motīviem tapusi filma par Žaņa Lipkes ģimenes centieniem glābt ebrejus             2. pasaules kara laikā un bērna pieaugšanu traģiskā vēstures situācijā.

TULKOTĀ DAIĻLITERATŪRA

Bella D. Neliela izpalīdzēšana: romāns. -  Kad Emīlija lūdz atvest no skolas arī viņas dēlu, Stefānija ar prieku izpalīdz. Abu bērni mācās vienā klasē un ir labākie draugi. Bet Emīlija pēc dēla neierodas. Lai ko teiktu policija, Stefānija ir pārliecināta: Emīlija nekad nepamestu savu bērnu. Baidoties, ka noticis kaut kas slikts, Stefānija sazinās ar Emīlijas vīru savā blogā - tikai lai piedāvātu savu palīdzību. Stefānijai šķiet, ka viņš nav līdz galam atklāts. Vai tās ir tikai viņas iedomas? – 336 lpp.
Bušnela K. Vai lielpilsētā vēl ir sekss? - Asredzīgi un ar humoru autore raksta par mūsdienu attiecību ainavu un tipāžiem, kas tajā mīt. Smeļoties iedvesmu personiskajā pieredzē, Bušnela savijusi atjautīgu stāstu par mīlestības un dzīves mestajiem līkločiem – laulību un bērniem, šķiršanos un smagiem zaudējumiem, kā arī mūždien klātesošo spiedienu, kas sievietēm liek tikt ar visu galā, vienlaikus nezaudējot spirgtumu un jaunību. – 272 lpp.
Citas debesis : Angļu un amerikāņu klasisko šausmu stāstu izlase. - Krājumā apkopoti stāsti, kas tapuši laikā no 19. gadsimta sākuma līdz 20. gadsimta pirmajām desmitgadēm un izturējuši laika pārbaudi: tos joprojām ar interesi (un drebuļiem) var lasīt arī mūsdienās. – 416 lpp.
Devero Dž. Kurš ir nākamais: [romāns]. – Pirms daudziem gadiem no senlaicīgās muižas Anglijā kopā aizbēga divi cilvēki, kuri vairs nekad nav redzēti. Mēģinājums noskaidrot patiesību izvēršas par bīstamu piedzīvojumu, jo kāds ir gatavs nogalināt, lai tikai saglabātu tumšo pagātnes noslēpumu. – 440 lpp. - (Kontinents).
Felka R. Nāves jūdze: detektīvromāns. - Tēvam nokļūstot slimnīcā, Frīda spiesta atgriezties dzimtas saimniecībā Elbmāršā, kur viņa satiek izmeklētāju Hāverkornu. Lai arī ieradies izmeklēt uzbrukumu Frīdas tēvam, Hāverkorns nav aizmirsis pirms gadiem notikušo un savu nojautu, ka Frīda kaut ko slēpj. Vai starp noziegumiem Paulsenu saimniecībā un jaunās meitenes slepkavību pirms astoņpadsmit gadiem varētu būt saistība? – 447 lpp.
Gromova O. Cukura bērns. - Dokumentāls stāsts par krievu meitenītes Stellas Nudoļskas gaitām izsūtījumā, kur viņa kopā ar mammu pavadīja gandrīz desmit gadus - no 1937. līdz 1946. gadam. –      192 lpp.
Hantere K. Tumsā: izmeklē inspektors Ādams Folijs: romāns. - Kādas mājas pagrabā tiek atrasta sieviete un bērns. Abi ir tuvu nāvei. Neviens nezina, kas viņi ir: sieviete nespēj runāt, un policijai nav ziņots par bezvēsts pazudušām personām, kuru apraksts atbilstu atrastajiem. Klusās Oksfordas ielas iedzīvotāji ir satriekti. – 365 lpp. - (Zvaigznes detektīvu klubs).
Harrison M. Zeltains miežu lauks: romāns. - Spēcīgs un lirisks stāsts par jauna cilvēka pieaugšanu. Romāns spilgti ataino Anglijas laukus starp kariem, pirms mehanizācijas. Lauku dzīvi un problēmas starpkaru gados, fermeru darbu dabas un politikas ietekmē lasītājs saskata ar četrpadsmitgadīgās Edijas acīm. – 271 lpp.
Hilderbrenda E. Ideāls pāris. - Pašā kāzu sezonas karstumā grasās precēties bagāto Vinberiju dēls. Bet dažas stundas pirms ceremonijas galvenā līgavas māsa tiek atrasta mirusi. Piepeši ikviens kāzu viesis kļūst par aizdomās turamo, jo ikvienam ir bijis motīvs nogalināt. Jautājums tikai – kurš to izdarīja? – 474 lpp. - (Kontinents).
Hohgaterers P. Dzīves saldme. – Kādam vecam vīram ziemas nakts spelgonī viņa paša sētā tiek sašķaidīta galva. Līķi atrod viņa mazmeitiņa Katarina un no redzētajām šausmām zaudē valodu. Ar viņu strādā bērnu psihiatrs Horns, kas pats pret savu gribu tiek ievilkts nozieguma izmeklēšanā. - 254 lpp.
Horiha Zerņa T. Meitiņa. - Romāna darbība norisinās 2014. gada pavasarī un vasarā Doneckā. Tieši tur varone zaudē ģimeni, mājas, darbu, ilūzijas, un tieši tur viņa no jauna savāc kopā dzīves lauskas, atrod jaunu jēgu un jaunu pamatu zem kājām. Soli pa solim lasītājs vēro sējēju pārdzimstam cīnītājā. –        255 lpp.
Karīzi D. Dvēseļu tiesa. - Stāsts par neredzamu noslēpumu, kas tomēr atrodas visu acu priekšā. Romā noslēpumaini pazudusi kāda meitene. Klemente un Markuss - divi Dvēseļu tiesas, senas ar Vatikānu saistītas organizācijas locekļi, kuri slepeni izmeklē grēksūdzēs uzklausītus noziegumus, - pārrunā lietas detaļas. Pie lietas strādā arī kriminālistikas eksperte Sandra. Viņiem ir lemts atklāt biedējošu pasauli, ko savās tumšajās dzīlēs slēpj Roma. – 432 lpp.
Karlena O. Kalendāra meitene: Oktobris – Decembris. – Mia Sondersa ir veikusi garu ceļu, un viņas ceļojums noslēgsies Holivudā, Ņujorkā un Aspenā. – 414 lpp. - (Kalendāra meitene; IV).
Keja E. Septiņi meli. - Džeina un Mārnija jau kopš bērnības ir nešķiramas. Viņas visu dala uz pusēm. Viņas zina itin visus savus noslēpumus. Taču Mārnija iepazīstas ar Čārlzu – un attiecības mainās. Galu galā pat labākās draudzenes mēdz šo to paturēt pie sevis. Bet pirmie meli nekad nav pēdējie, tie rada nākamos melus, un šī ķēdīte nepielūdzami aug... – 414 lpp. – (Kontinents).
Klimāčeks V. Karstā 68.gada vasara: [romāns]. – Pēc reālu cilvēku stāstiem uzrakstītais romāns stāsta par 1968.gada vasaru, kad Čehoslovākijā iebruka piecu “draudzīgo valstu” karaspēks. Traģisko un komisko situāciju virknējums daudziem no romāna varoņiem liek dažu stundu laikā izlemt, kā dzīvot tālāk. – 287 lpp.
Knaidla L. Ne pieskaries man: romāns. -  Populārās vācu jauniešu literatūras autores grāmata sākas brīdī, kad galvenā varone Seidža, tikko sasniegusi 18 gadu vecumu, pamet mājas un bēg uz citu štatu Amerikas otrā malā. Tur viņa sāk studēt, atrod pusslodzes darbu un iepazīstas ar ļoti pievilcīgu puisi. Diemžēl Seidžas traumatiskā pieredze liek viņai paniski baidīties no vīriešiem un neļauj uzreiz veidot veselīgas attiecības. – 364 lpp.
Kopštāla D. Dienasgrāmata: 1917-1923. - Gados, kad norisinās Pirmā pasaules kara notikumi un Latvijas teritorijā Krievijas un Vācijas impēriskās armijas izšķir Eiropas likteni, ar Rīgas vācu meiteņu ģimnāzijas skolnieces acīm skatītie notikumi veido mūsdienu vēstures pamatu. – 206 lpp.
Korīta M. Vienmēr tepat blakus: romāns. - Pirms desmit gadiem Lea kļuva par nozieguma liecinieci. Lai glābtu savu ģimeni, viņai nācās mainīt identitāti. Pēkšņi saņemtā ziņa par vīra nāvi liek viņai doties pie bērniem kā nekad nesatiktā "krustmāte". Leai ne tikai jāatjauno saikne ar meitu un dēlu, bet arī jāpasargā viņi. – 474 lpp.
Kvans K. Pasakaini bagātā draudzene: romāns. -  Tuvojas Reičelas kāzu diena, un ir neskaitāmi iemesli, lai viņa justos kā septītajās debesīs. Viņai ir gredzens ar unikālu briljantu, brīnišķīga kāzu kleita un līgavainis, kurš ir gatavs atteikties no milzu bagātības, lai tikai varētu viņu apprecēt. Tomēr Reičela skumst par to, ka viņas īstais tēvs – cilvēks, kuru viņa nekad nav pazinusi, – nebūs klāt, lai vestu meitu pie altāra. – 461 lpp.
Lunde M. Bišu vēsture: romāns. – Sena pagātne, trausla tagadne un bioloģiskajai iznīcībai nolemta nākotne: vienā stāstā apvienotas trīs pavisam atšķirīgas sižeta līnijas, kurās vienlīdz liela uzmanība ir pievērsta bērnu un vecāku savstarpējo attiecību svarīgumam un mūsu attieksmei pret dabu un cilvēci kopumā. – 399 lpp.
Martiness G. Slepkava Alise. - Kāda jauna Oksfordas pētniece no atrod slavenā romāna “Alise Brīnumzemē” autora dienasgrāmatas lappusi, ko uzskatīja par nozaudētu. Viņa jau gatavojas visiem pavēstīt par savu aizraujošo atradumu, kad meiteni uz ielas notriec automašīna. Lai uzzinātu patiesību, Arturs Seldoms un jaunais matemātikas students no Argentīnas – līdzīgi kā “Slepkavībās Oksfordā” – atkal apvienos spēkus, lai atrisinātu vairākus briesmīgus noziegumus. – 301 lpp. - (Zvaigznes detektīvu klubs).
Martiness G. Slepkavības Oksfordā: romāns: [Atkārtots izdevums]. - Jauns students no Argentīnas ierodas Oksfordā un jau pēc pāris nedēļām tiek ierauts šķietamu sērijveida slepkavību virpulī. Ambiciozais jaunietis mēģina atšķetināt šos noslēpumus. – 189 lpp. - (Zvaigznes detektīvu klubs).
Mo Jeņs. Meistar, jo tālāk, jo trakāk!: stāsti. - Krājumā apkopotie stāsti ir niecīga daļa no ķīniešu valodā publicētajiem darbiem. Stāstu varoņi ir pieticīgi, necer uz daudz labāku nākotni, taču mēģina izdzīvot. Tomēr visvairāk šajā grāmatā lasītājs novērtēs autora tiešo un patieso ķīniskumu, kas ļauj gūt nepastarpinātu, autentisku iespaidu par ķīniešu dzīvi un pasaules uzskatiem bez romantizācijas, ar ko bieži vien modernā rietumu pasaule apveltī Austrumus. – 263 lpp.
Montefjore S. Mīlestības aizvējā. - Merigolda vienmēr ir gādājusi par citiem – aprūpējusi tuviniekus, vadījusi piemājas veikaliņu un bijusi sabiedrības dvēsele. Uzzinot, ka pamazām sāk zaudēt atmiņu, viņa krīt izmisumā. Tomēr Merigoldas ģimene negrasās padoties un apņemas viņu atbalstīt ik uz soļa. –     476 lpp. – (Kontinents).
Murakami H. Nogalēt Komandoru: [divās daļās]. - Romānu var lasīt kā vienkāršu vēstījumu par gleznotāju, kuru pamet sieva un kurš cenšas saprast, kas noticis viņu abu dzīvē un kā dzīvot turpmāk; gan arī kā filozofisku ceļojumu radoša cilvēka būtības dzīlēs: ko nozīmē māksla, iespēja radīt, kas ir radošuma dzenulis un virzītājspēks, kur slēpjas “īstā” māksla un vai tā ir vienkārši nošķirama no “neīstās”.
Pirmā daļa. 448 lpp.
Otrā daļa. 463 lpp.
Ostina Dž. Senditona. – Rakstnieces nepabeigtajā darbā vēstīts par kūrortu tapšanu. Šajā vidē grozās un rosās skuķes, kuras raugās pēc bagātīga ķēriena. Autore kā allaž rūpīgi šķietamības nesakrišanu ar dzīves īstenību, ārienes neatbilstību iekšējai pasaulei... -  124 lpp. - (XIX gadsimta klasiķi).
Ruiss Safons K. Debesu gūsteknis. – Ir 1957. gada decembris. Barselona joprojām nav atguvusies no pēckara posta. Vienīgi bērniem un tiem, kuri iemācījušies aizmirst, Ziemassvētku laiks ir saglabājis cerību un maģijas pilno noskaņu. Kādu rītu Daniela un Fermīna grāmatnīcā ienāk svešinieks – drūms, klibs vienrocis, kurš pazūd, atstājis satraucošu veltījumu. Tā atveras pagātnes durvis, un tagadni atkal iztraucē pagājības rēgi, kas ieradušies kopā ar Fermina atmiņām. – 320 lpp.
Služiteļs G. Savēlija dienas: par kaķiem un cilvēkiem - kā vieni, tā otri attēlo kāda cita dzīvi. - Mēdz teikt, ka kaķim esot deviņas dzīvības, un autors katrā romāna nodaļā (to ir pat desmit) izmanto kādu jaunu, negaidītu sižeta pavērsienu. Rezultāts ir plaša un daudzkrāsaina mūsdienu pilsētas kolāža, kurā lasītājus valdzina četrkājainā varoņa melanholiski bezkaislīgā attieksme pret visiem likteņa sagādātajiem pārsteigumiem un vieglā, taču gudrā un reizēm rūgtenā humora ironiskā intonācija. – 263 lpp.
Svensons P. Zuša evaņģēlijs: stāsts par noslēpumaināko zivi pasaulē. - Ko gan vispār var zināt par zuti? Vai par cilvēku? Zuša evaņģēlijs ir arī grāmata par autoru un viņa tēvu, un to, kā zutis saveda viņus kopā. – 240 lpp.
Švāba V. E. Ļaunestība. - Viktors un Elijs ir istabas biedri koledžā, ar spīdošu prātu apveltīti, augstprātīgi un vientuļi puiši, kuri viens otrā novērtē prāta asumu un ambīcijas. Pēdējā kursā viņu kopīgie pētījumi par adrenalīnu, tuvās nāves pieredzi un šķietami pārdabiskiem atgadījumiem paver intriģējošu iespēju. Taču, kad kursa darba teorija pārtop praksē, sekas ir šausminošas. Pēc desmit gadiem Viktors izbēg no cietuma, apņēmies atrast veco draugu – nu jau naidnieku. – 343 lpp.
Vaita K. Zudušais medaljons: romāns. -  Otrais romāns Tredstrītas sērijā. Kad Melānija saņem mantojumā savrupmāju, viņai beidzot rodas iespēja satikties ar savu māti Džinetu – operdziedātāju, kura atgriezusies pilsētā pēc vairāk nekā trīsdesmit gadus ilgas prombūtnes. Džineta apgalvo, ka aizejot viņa mēģinājusi nosargāt meitu. Tikai – no kā? – 479 lpp. - (Kontinents).
Veika Dž. Sestdienas rīta skrējiens parkā: romāns. - Šis ir stāsts par divām sievietēm. Viena ir jauna- Klēra, lieliska grāmatas varone. Otra ir vecāka, Hilda- patiešām īsts dārgakmens. Viena meklē dzīves mērķi. Otra meklē piedzīvojumus. Abām ir vajadzīgs draugs. Kad Klēra gluži nejauši iepazīstas ar satriecošo svešinieku, viņa pat nenojauš, cik ļoti šī sastapšanās ietekmēs viņas attieksmi pret dzīvi. – 475 lpp. - (Kontinents).
Vestovera T. Izglītotā: patiess stāsts par izglītību kā atslēgu uz pasauli. – Autore piedzima mormoņu ģimenē un skolā sāka mācīties vien septiņpadsmit gadu vecumā. Ceļš uz izglītību mainīja Taru un aizveda pāri okeānam līdz pat Hārvardai un Kembridžai, kur viņa ieguva doktora grādu vēsturē. Tikai tad viņa sāka prātot, vai nav aizceļojusi par tālu un vai vēl pastāv ceļš, kas ved uz mājām. – 382 lpp.
Vuds T. Klauvējot pie durvīm: [romāns]. - Viens klauvējiens pie durvīm uz visiem laikiem izmaina Džimaimas dzīvi. FIB aģenti apgalvo, ka viņas vīrs nav tas, par ko izliekas. Kamēr Džimaima mēģina aptvert šo vēsti, kāds svešinieks viņu brīdina, ka šie "aģenti" patiesībā ir nežēlīgi slepkavas. Sākas galvu reibinoša pakaļdzīšanās spēle, kurā iespējams vai nu uzvarēt, vai tikt nogalinātam. – 427 lpp.