Vētra Mariss (1901 - 1965), dziedātājs, rakstnieks

Dziedātājs un rakstnieks Vētra Mariss (līdz 1922.gadam īstajā vārdā Morics Blumbergs) dzimis 1901.gada 19.jūlijā Tirzas pagasta Dārtas muižā lauksaimnieka ģimenē.

Mācījies Rīgas 2.pilsētas ģimnāzijā. 1918.g. piedalījies Brīvības cīņās. Studējis LU filozofiju, Frankfurtes un Berlīnes universitātēs tautsaimniecību. Beidzis Latvijas konservatoriju, papildinājies Itālijā. Bijis Liepājas un Nacionālās operas solists. Dažas sezonas un viesizrādes dziedājis Vācijas un citu valstu operās. 1944.g. emigrējis uz Zviedriju, 1946.g. izceļojis uz Helifeksu Kanādā, kur strādājis par konservatorijas pedagogu. 1953.g. nodibinājis savu studiju Toronto. Bijis Jaunskotijas opersabiedrības dibinātājs un diriģents, Kanādas latviešu nacionālās apvienības pirmais priekšnieks.

Darbojies arī žurnālistikā. No 20.gadiem Latvijas presē publicējis mūzikas dzīves apskatus. Pirmā literārā publikācija - ceļojuma apraksts "Pompejās" laikrakstā "Latvijas Vēstnesis" (1925.g.). Sarakstījis autobiogrāfiskas atmiņu grāmatas "Div' dūjiņas", "Mans baltais nams", "Karaļa viesi", "Rīga toreiz…" un "Sestā kolonna". Tajās vērtīgs kultūrvēsturisks izziņas materiāls, kas pasniegts vieglā, asprātīgā stāstījumā.

Miris 1965.gada 24.decembrī Toronto, Kanādā, apbedīts Toronto latviešu kapos.

Ar informācijas avota sarakstu var iepazīties šeit.