Straume Jānis (1861 - 1929), mūziķis

Rakstnieks, komponists un kritiķis Straume Jānis dzimis 1861.gada 28.septembrī Druvienas pagasta Ķempos saimnieka ģimenē.

Mācījies Druvienas pagastskolā un Tirzas draudzes skolā. Muzikālo izglītību ieguvis pie E.Vīgnera.

Bijis Rīgā Pēterburgas Ārrīgas dziedāšanas biedrības priekšnieks un kora diriģents, laikraksta "Dienas Lapa" teātra recenzents, publicējis recenzijas laikrakstā "Tēvija", bijis latviešu strēlnieku organizācijas komitejas sekretārs, strādājis par mūzikas skolotāju V.Orlova komercskolā Rīgā.

Pirmā publikācija - dzejolis "Labu nakt!" laikrakstā "Mājas Viesis" (1877.g.). Publicējis dzejoļus un stāstus periodikā. Apdzejojis dabu, mīlestību un cilvēka mūža ritumu, tomēr bez emocionāli spilgtāka redzējuma. Literāri veiksmīgāki nav arī stāsti un lugas "Vagars" un "Zaņķis". Sastādījis latviešu dzejas antoloģiju "Dzejas rota", sarakstījis un komponējis daudz kora dziesmu, kļuva pazīstams 3.dziesmu svētkos ar kompozīciju "Pa upes viļņiem straujajiem". Sastādījis kora dziesmu krājumu "Dziesmu pagalms" un "Mūzikas rakstu krājumu", krājumus "Mūsu mūzikas mākslinieki" un "Rokas grāmata kora dziedātājiem". Kopā ar E.Prūsi sastādījis krājumu "Brīvības dziesmas". Publicējis materiālus par J.Cimzi, J.Bētiņu, A.Jurjānu un J.Vītolu. Žurnāla "Mūzikas nedēļa" redaktors.

Pseidonīmi - Vaidelaitis, Vaidelots, Gaujiņu Natālija.

Miris 1929.gada 19.septembrī Rīgā, apbedīts Meža kapos.

Straumes Jāņa māsas dēls ir mūzikas kritiķis Jēkabs Poruks.

Ar informācijas avota sarakstu var iepazīties šeit.