Liedskalniņš Edvards (1887 - 1951), tēlnieks, konstruktors

Tēlnieks, konstruktors Liedskalniņš Edvards dzimis 1887.gada 10.augustā Madonas apriņķa Stāmerienas pagastā.

Nelaimīgas mīlestības dēļ (atteikums kāzu rītā) 1912.g. kā kuģapuika devies uz Kanādu, kur strādājis par mežstrādnieku. Vēlāk ieceļojis ASV. Bijis ceļu būves strādnieks, vēršu pārdzinējs Teksasā. Saslimis ar tuberkulozi, tādēļ 1918.g. pārcēlies uz Floridu. Netālu no Maiami nopircis zemes gabalu. Strādājot vienam pašam (galvenokārt naktīs) ar pašdarinātiem darbarīkiem un pārvietojot līdz 40 t smagus bluķus, Liedskalniņš savai bijušajai mīļotajai uzcēlis unikālu koraļļu pili, kuras būvniecībā izlietojis >1000 t materiāla. Līdzās dzīvojamām telpām savai iedomātajai 5 cilvēku ģimenei pils kompleksā ietvēris 9 t smagus vārtus, ko var atvērt ar 1 pirkstu, 20 t smagu šūpuļkrēslu (bez piepūles iekustina 1 cilvēks), uz Polārzvaigzni iestādītu teleskopu, apbrīnojami precīzu saules pulksteni.

Liedskalniņš sava laikā Latvijā bija pabeidzis tikai 5 pamatskolas klases, taču zinātnieki ir izteikusi pieņēmumu, ka viņš, pašmācības ceļā apgūstot matemātiku un fiziku, ir atklājis seno ēģiptiešu piramīdu celtniecības noslēpumus. Šās hipotēzes ticamību palielina arī fakts, ka Liedskalniņš, būdams liels vienpatis, 30.gadu 2.pusē savu nepabeigto pili ir spējis viens pats pārvietot uz citu vietu, kas viņam likusies mazāk apdzīvota.

Pēc celtnieka nāves pils pārgājusi amerikāņu firmas īpašumā (trimdas latvieši līdzekļu trūkuma dēļ to nav spējuši iegūt).

Liedskalņiņa radītais fenomens regulāri tiek aplūkots ASV TV pārraidēs. Koraļļu pils ar laiku kļuvusi par vienu no iecienītākajiem tūrisma objektiem Floridā.

E.Liedskalniņš miris 1951.gada 1.decembrī Floridā, ASV.

Ar informācijas avota sarakstu var iepazīties šeit.