Basketbola komanda “Gulbenes Buki”

Basketbola komanda “Gulbenes Buki”

Gulbene ir viena no retajām Latvijas pilsētām, kur ar basketbolu nopietni nodarbojās jau Latvijas basketbola pirmsākumos – 20.gadsimta trīsdesmitajos gados.

Septiņdesmitajos gados sporta skolotāju Pauļa Baltgaiļa, Jura Bašķera un citu trenētās skolēnu basketbola komandas bija vienas no spēcīgākajām Latvijas laukos.

Savukārt 1996./1997. gada sezonā tolaik vēl ar nosaukumu “Santa” zināmā Gulbenes basketbola komanda, spēlējot Latvijas otrajā augstākajā līgā, trenera Alda Sproģa vadībā izcīnīja tiesības spēlēt Latvijas Basketbola līgas augstākajā divīzijā. Komanda bija veidota no talantīgiem vietējiem puišiem – 1978., 1979., 1982. un 1984. gados dzimušiem sporta skolas audzēkņiem, kuri kopā ar treneriem Aldi Sproģi un Viju Kalniņu bija izcīnījuši arī vairākas Latvijas Jaunatnes basketbola līgas medaļas.

1997. gadā tika dibināts Gulbenes Olimpiskais klubs “Buks” un basketbola komanda “Buki”, kas kļuva par Latvijas basketbola fenomenu – Latvijā nav bijusi otra tāda komanda, kurā spēlētu gandrīz tikai vietējie zēni, vietējās sporta skolas audzēkņi, vienaudži.

Komandas panākumus kaldināja Gulbenē augušie un vēlāk par Gulbenes leģendām kļuvušie basketbolisti. Zināmākie – Edmunds Gabrāns, Raimonds Gabrāns, Igors Dudarevs, Daumants Dreiškens, Raitis Garais, Artūrs Brūniņš, Jānis Graudiņš, Uldis Rudzītis, Pāvels Veselovs, Jānis Vītols, Gundars Rauza, Jurijs Aleksejevs, Agris Kazāks, Agris Galvanovskis un Ivars Timmermanis.

“Gulbenes Buki” Latvijas Basketbola līgas 1. divīzijā spēlēja no 1997. līdz 2009. gadam. Pirmajā sezonā kopā ar treneri Pēteri Višņeviču tika izcīnīta 7. vieta, bet jau nākamajā – 1998./1999. gada sezonā – tika izcīnītas bronzas medaļas (treneris Maigonis Valdmanis). Bronza tika izcīnīta arī 2000./2001. gada  un 2001./2002. gada sezonā kopā ar treneri Jāni Zeltiņu.

Kopš 2009. gada “Gulbenes Buki” spēlē Latvijas Basketbola līgas 2. divīzijā jeb Nacionālajā basketbola līgā. 2014. gadā pie “Buku” stūres sēdās tagadējais kluba prezidents Gatis Rikveilis, kurš kopā ar treneri Artūru Brūniņu pamazām sāka bruģēt komandas ceļu uz Nacionālās līgas (LBL 2) virsotni. 2017./2018. gada sezonā tika iegūta bronzas godalga, bet nākamajā (2018./2019) sezonā “Buku” cīņasspars tika atalgots ar čempionu titula izcīnīšanu, kad saspringtā sērijā līdz trīs uzvarām (3:2) tika pieveikta Ķekavas komanda, un Gulbenē varēja sākties zelta dzīres.

“Buki” vienmēr ir bijuši un būs kas daudz vairāk par ailīti turnīra tabulā. Visā Latvijā “Gulbenes Buku” vārdu nesuši karstasinīgie un skaļie līdzjutēji, kuri piepildīja “Buku” mājas spēļu zāles jeb “Zilā putna” tribīnes, nekautrējoties izdarīt spiedienu uz tiesnešiem un pretiniekiem. Vērienīgs līdzjutēju atbalsts komandai ir arī šodien, kad spēles tiek aizvadītas jaunajā zālē – Gulbenes sporta centrā. Joprojām aktuāli ir mirkļi, kad spēļu apmeklētība ir tik liela, ka līdzjutēji stāv kājās pat plašajā sporta centrā. Nekur nav zudis arī slavenais sauklis ““Buki” labākie!”, ko atbalstītāji kopīgi izsauc gan, kad komanda ir uznākusi laukumā, gan arī spēles laikā.

“Gulbenes Buki” ir bijusi otrā elpa pieredzējušo treneru Pētera Višņeviča un Jāņa Zeltiņa karjerām, traģiskā pēdējā spēle basketbola leģendai Maigonim Valdmanim un profesionālā ceļamaize nākamajiem valstsvienības un jaunatnes izlašu treneriem Agrim Galvanovskim, Arvim Steckim un Kasparam Mājeniekam. 

Spēlēšana “Gulbenes Bukos” vienmēr ir bijusi pagodinājums. Kā arī, “Buki” palīdzējuši ceļā uz Latvijas basketbola valstsvienību savējiem - Raimondam Gabrānam, Pāvelam Veselovam, Ivaram Timmermanim, Jurijam Aleksejevam, Kristapam Purnim un Kasparam Ciprusam, savukārt Daumantam Dreiškenam palīdzēja norūdīties cīņai par olimpiskā čempiona titulu bobslejā. Trīs ilggadējo “Buku” līderu – Raimonda Gabrāna, Pāvela Veselova un Artūra Brūniņa – formastērpi iemūžināti pie slavenā “Zilā putna” griestiem.

2022. gada 30. jūlijā pateicībā par “Gulbenes Buku” sasniegumiem un Gulbenes atpazīstamības veicināšanu, kā arī par godu komandas 25. dzimšanas dienai, atklāts vides objekts “Buks”, kas ir arī komandas simbols.

Vides objekta autors: Aivars Zelčs (SIA “Zetech”).

Vides objekts tapis par Gulbenes novada pašvaldības, iedzīvotāju un “Buku” atbalstītāju ziedotajiem līdzekļiem.