Tipāns Ansis (1907 - 1994), aktieris, režisors

Skatuves un kinomākslinieks Ansis Tipāns dzimis 1907.gada 16.maijā Lejasciemā.

Pēc studijām Zeltmata kursos un Mihaila Čehova Teātra skolā izskatīgo un ar vētraino temperamentu apveltīto aktieri 1937.gadā uzņem Nacionālajā teātrī, kur sākas mūža draudzība ar Kārli Sebri.

Strādājot par Voldemāra Pūces asistentu filmā "Kaugurieši", kinomāksla saista aizvien vairāk, un drīz vien A.Tipāns "Rīgas Filmā" jau patstāvīgi uzņem dokumentālās un kultūrfilmas.

1944.gadā Zviedrijā organizē teātra trupu, iestudē Brigaderes "Ilgu".

1950.gadā kopā ar dzīvesbiedri pārceļas uz dzīvi Kalifornijā. Viņi apgūst Šteinera metodi un iegūst tiesības pasniegt mākslas priekšmetus Valdorfa brīvās audzināšanas skolā. Līdztekus Losandželosā strādā kā aktieris kino un televīzijā, ir ASV filmaktieru ģildes biedrs. Savā trupā kā aktieris un režisors, gan Viļa Lapenieka iestudējumos A.Tipāns bijis Jāzeps, karalis Brusubārda, Minhauzens, tēlojis galvenās lomas Zīverta "Kurrupurrū", Viljamsa "Leguānas naktī". Kopā ar Viju Vētru tapis Andreja Eglīša dzejas interpretējums, bet Anšlavs Eglītis viņu uzaicina aktiera Mūra lomai lugā "Cilvēks grib spēlēt". Šīs kopdarbības iespaidā spilgtu A.Tipāna portretu rakstnieks atstājis romānā "Trešais zvans".

1989.g. un 1991.g. gadā A.Tipāns kopā ar dzīvesbiedri ciemojās Latvijā.

A.Tipāns miris 1994.gada 1.janvārī Kalifornijā.

Ar informācijas avota sarakstu var iepazīties šeit.