Krāsns podiņu ražotne “Samiņi”

Gulbenes novada Stradu pagastā darbojas (iespējams, vienīgā visā Baltijas reģionā) krāsns podiņu ražotne.

Fakti no vēstures:
 - 1951.gada augustā “Samiņi” strādā Gulbenes rajona Rūpkombināta pakļautībā.
- 1954.gadā nodeg koka šķūnis, kurā tiek ražoti ķieģeļi, 1959.gadā izbūvē jaunu ķieģeļu žāvējamo šķūni un vēl citas koka ēkas.
- 1963.gadā, sakarā ar Rūpkombināta reorganizāciju, “Samiņus” pārņem “Latvijas keramika”. Tomēr nepietiekamo līdzekļu dēļ tā tiek nodota toreizējā Kirova kolhoza pakļautībā.
- 1964.gadā “Samiņos” tiek celta jauna darbnīca, līdz ar to ražotnē atrodas divas ar malku kurināmās krāsnis podiņu apdedzināšanai.
- Laikā no 1971. līdz 1972.gada sāk būvēt atkal jaunu darbnīcas daļu, kur atrodas elektriskā glazēto podiņu apdedzināšanas krāsns.
- No 1989. līdz 1991.gadam ražotne bija kooperatīva “Mājība” pārziņā.  
- 20.gs. 90-tajos gados individuālajā uzņēmumā “Samiņos” ikdienā izgatavoja 100 krāsns podiņus, gada laikā pārstrādāja apmēram 80 kubikmetru pelēkā māla. Ražoti glazētie un neglazētie krāsns podiņi, dekoratīvie kamīna podiņi, puķu podi, kā arī dažādas īpaša pasūtījuma lietas, piemēram, dekoratīvie svečturi un sienas šķīvji, jubilejas medaļas, krūzes.  

Arī šobrīd “Samiņos” turpinās krāsns podiņu ražošana no pašu zemē esošiem māliem, savienojot elementāru mehanizāciju ar roku darbu.

Ražotnes “Samiņi” mājas lapa: http://krasnspodini.lv/

Ar informācijas avotu sarakstu var iepazīties šeit.