Gosupes velns

Latvijā vienīgais piemineklis velnam - "Gosupes" velns atrodas Gulbenes novada Lizuma pagastā. Pieminekļa autors ir lizumnieks, rakstnieks, skulptūru darinātājs Vilis Zvaigznītis. Ideja radusies 1953.gadā, kad pieminekļa autors pusdienojis Gosupes krastos kopā ar ceļu būves kolēģiem un tiek stāstīta teika par Gosupes velnu. Nostāsti vēsta par velnu, kas sevišķi nav ieredzējis dzērājus: Gosupes velns gandrīz aizvilcis uz elli krogusbrāli Rudgalvju Krustiņu.

Kāds no kolēģiem iesaka V.Zvaigznītim veidot velna skulptūru, tā tapa pirmā skulptūra no māliem, tomēr tai bija īss mūžs. Domas par velna skulptūras iemūžināšanu akmenī radās pāris gadus vēlāk – 1955.gadā no meliorācijas laukakmeņiem tapis piemineklis.

Lizumā atrodas skaista vienā eksemplārā darināta grāmata par šo notikumu, kuru ar oriģinālakvareļiem ilustrējis lizumnietis Varaidotis Galviņš (1931-1990).
Deviņdesmitajos gados un arī vēlāk velna piemineklis tiek bojāts, tomēr lizumnietis, jaunais mākslinieks Kristiāns Brekte, solās to atjaunot.


Gosupes velna tapšana Lizumā, 20.gs, 50-tie gadi.
Attēlā pie velna maketa trešais no labās darba autors Vilhelms Zvaigznītis.

Ar informācijas avotu sarakstu var iepazīties šeit.