Stradu pagasts

Pagasts: Stradu pagasts
Iedzīvotāju skaits: 1623 
Platība: 173,5 km²

 

 

 

 

 

 

Stradu pagasts atrodas Gulbenes novada DA daļā. Tas robežojas ar Balvu novada Rugāju pagastu, Gulbenes novada Daukstu, Beļavas, Stāmerienas, Litenes pagastu un Gulbenes pilsētu. Pagasts īpatnējs ar to, ka citas apdzīvotas vietas – Stāķi un Šķieneri – ir pāraugušas vietu, kas devusi nosaukumu pagastam – Stradus. Viena no lielākajām pagasta bagātībām ir meži, kas aizņem 61% no visas pagasta teritorijas. DA daļā ar diženajām ozolu audzēm tās krastos līkumo Pededzes upe, kas uzņem pietekas Akviņu, Krustalīci, Melnupi. Pededzes kreisajā krastā mežos atrodas trīs ezeri – Lazdags (140 ha), Kalnis (120 ha) un Mezītis (54 ha).

Pagastā darbojas amatiermākslas kolektīvi: vokālie ansambļi “Pieskāriens” un “Baltābele”, radošā studija “Magone”, interešu grupa “Rasa”.

Stradu pagasts lepojas ar Stāķu pamatskolu, kas dibināta 1994. gadā. Mājīgas telpas, mūsdienīga mācību vide, novadpētniecības ekspozīcija, moderns ēdamzāles dizains, plaša sporta zāle, internāts, pagarinātās dienas grupa. LEADER un citu projektu īstenošanas rezultātā Stāķu sporta nama trešajā stāvā ierīkota un iekārtota Bērnu un jauniešu istaba “Ligzda”, kas skolēniem pieejama brīvā laika pavadīšanai. Pagastā atrodas Stāķu pirmsskolas izglītības iestāde, kā arī Stradu un Stāķu bibliotēkas. Mājvietu ir raduši arī vairāki uzņēmumi, kas sniedz darba iespējas pagasta un novada iedzīvotājiem.

Kultūras un dabas pieminekļi:  zemnieku sēta „Vecdziesnieki”, latviešu mākslinieciskā ornamenta pamatlicēja Jūlija Madernieka dzimtās mājas „Vecdziesnieki”, Pededzes kapi, Jaunpommeru senkapi. Pagastā ir valsts un vietējas nozīmes īpaši aizsargājamie dabas objekti: dabas liegumi „Pededzes ozolu audze” un daļa no lieguma „Pededzes lejtece”. Pagastā aug deviņi valsts un septiņi vietējās nozīmes dižkoki. Pededzes (bij. Ezernieku) kapsētā apbedīti pirmie 14 Latvijas Republikas armijas karavīri, kas nogalināti 1941. gada vasarā Ostroviešu vasaras nometnē.

Stradu pagasts var lepoties ar iedzīvotājiem, kuri ir attīstījuši uzņēmējdarbību un tūrismu pagastā. Arvien vairāk pagasta viesu izvēlas doties gleznainajos laivu braucienos pa Pededzes upi, pastaigās pa maģisko briežu dārzu vai noskaidrot, kā tiek gatavots izslavētais Pakalniešu siers.

Tūrisms: atpūtas komplekss “Dīķsalas”, siera ražotne “Pakalnieši”, Lasertag parks un inventāra noma “inTag”, briežu dārzs “Mežsētas”, koka darbnīcas, ekskursijas, kempings, koka mēbeļu un interjera priekšmetu ražošana “Rubenis woodwork”, Stāķu novadpētniecības ekspozīcija, Šķieneru pietura jeb “Šķietura” – unikāla pietura, kas veltīta Latvijas simtgadei, vides objekti Stāķu parkā “Dabas viesistaba”.

Ievērojamas personības: Harijs Gavars (1897-1984) – Gulbenes pilsētas mērs no 1928. gada līdz 1940. gadam. Jūlijs Madernieks (1870-1950) – latviešu mākslinieciskā ornamenta pamatlicējs. Šodien lepojamies ar saviem ziemas olimpisko spēļu dalībniekiem: biatlonisti Madaru Līdumu un bobslejistu Daumantu Dreiškenu, kā arī ar basketbolistu Pāvelu Veselovu un operdziedātāju Nauri Indzeri.