Lejasciema pagasts

Pagasts: Lejasciema pagasts
Iedzīvotāju skaits: 1754
Platība: 33,83 km2

Vispārīgā informācija: Lejasciema pagasts atrodas Vidzemes novada ziemeļaustrumu daļā Gulbenes novadā. Robežojas ar Apes novada Virešu un Trapenes pagastiem, Alūksnes novada Ilzenes un Zeltiņu pagastiem, Gulbenes novada Beļavas, Galgauskas, Tirzas, Lizuma un Rankas pagastiem, kā arī ar Smiltenes novada Variņu pagastu. 
Lejasciema pagasts ir izveidojies ļoti skaistā vietā, divu upju - Gaujas un Tirzas satekā, mežu ielokā. 
Krāšņās dabas ainavas palīdz veidot lielākie ezeri - Sudala, Roznieku, Galgauskas un Ādmiņu. 

Uzņēmējdarbība: Lejasciema pagastā darbojas dažādi uzņēmēji un pakalpojumu sniedzēji. Lielākie no tiem ir: "Aivico", "GM Mežs", SIA "Silmalas", SIA „Rainis", SIA „Agro Salmaņi", SIA "Lejasciema grauds"," SIA Gulbenes Ritums ". Pagastā darbojas trīs mazie HES - SIA Abuls, Paideru HES un Pilskalni HES.Ziedu veikals „Upeslīči”, pārtikas veikali:, "Māra 93", BAF Lejasciems, „Aiga”, „Sinoles veikals”, rūpniecības preču veikals „RDS veikali”. Lejasciema pasta nodaļa. Sabiedrisko ēdināšanu piedāvā I/K „Pie Gaujmales”.

Izglītība: Pagastā darbojas Lejasciema vidusskola un pirmskolas izglītības iestāde „Kamenīte”.

Kultūra: Lejasciema pagasta bibliotēkas, Mālu bibliotēka, Lejasciema kultūras nams un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs. 

Veselība: Iedzīvotāji izmanto Sandras Liepiņas ģimenes ārsta praksi un Sinoles feldšeru punktu. Lejasciemā ir SIA "Gulbju aptieka"  aptiekas filiāle.

Reliģija: Lejas Evanģēliski luteriskā draudze.

Kultūras un dabas pieminekļi: Tūristiem interesants ir Sēravots, tā ūdens ir bagāts ar sēru. Paideru laukakmens ierakstīts valsts aizsargājamo dabas objektu sarakstā.

Ievērojamas personības: Lejasciema pagasts ir bagāts ar novadniekiem, kurus pazīst Latvijā un pasaulē. Tie ir literāti - Zenta Mauriņa, Anna Sakse, Tirzmaliete; zinātnieki - Maija Kūle, Andrejs Lūsis, Tālivaldis Zemzaris, Jānis Grāvītis, Ruta Muceniece, aktieri -Kārlis Sebris un Ansis Tipāns.

Aktuālākais par Lejasciema pagastu internetā: www.lejasciems.lvwww.gulbene.lv