Druvienas pagasts

Pagasts: Druvienas pagasts
Iedzīvotāju skaits: 460
Pagasta kopējā platība: 6757 ha

Vispārīgā informācija: Druvienas pagasts atrodas Gulbenes novada rietumu daļā pie Cēsu un Madonas novadu robežas. Tas ir viens no mazākajiem pagastiem Gulbenes novadā. Daba Druvienu ir apveltījusi ar kalnainiem apvidiem raksturīgu skaistumu. Platas meža joslas pa Tirzas, Vilaunes un Azandas upju zemumiem Druvienu apņem kā tumšzaļa sala, kur viss sevī noslēgts, idillisks. Par Druvienas pagasta bagātību jāuzskata daudzie tūrisma objekti un nepiesārņotā vide, kas nākotnē dotu iespēju attīstīties tūrisma infrastruktūrai. Ir izveidota 4-5 km gara Druvienas meža dabas taka „Pērļu” silā. Ir izveidota pieeja avota ūdenim - Vanagu avots.

Uzņēmējdarbība: Pagastā darbojas divi kokapstrādes uzņēmumi. Pagastā uz vietas strādā friziere un šuvēja, darbojas divi veikali, kuros var nopirkt gan pārtiku, gan saimniecības preces.

Izglītība: 1951. gadā, veicot lielus pārbūves darbus, kādreizējā muižas pilī ierīkota pamatskola, pašlaik tur atrodas Latviskās dzīvesziņas centrs. 2008. gada rudenī Druvienas pagastā tika uzcelta Druvienas pamatskolas sporta halle, kurā ir iespējas aktīvi sportot gan skolēniem, gan pieaugušajiem.

Kultūra: Druvienas pagasta administratīvā ēka celta 1982. gadā pēc Gulbenes rajona galvenās arhitektes Dailas Putniņas projekta. Kultūras nama foajē zālē atrodas mākslinieka Ralfa Jansona veidotais sienu gleznojums, kura centrā ir novadnieki J.Poruks, brāļi Egles, brāļi Straumes, kā arī dažādas darba un sadzīves ainas. Tradīciju zālē sienas rotā mākslinieces Helgas Melbārdes-Krisbergas veidotais panno „Druvienas dziesma”. Druvienas pagasta kultūras namā darbojas folkloras kopa „Pērlis” un sieviešu ansamblis. Druvienas pagasta bibliotēka atrodas bijušajā pamatskolas skolas ēkā jeb Latviskās dzīvesziņas centrā. Bibliotēka sniedz brīvu pieeju bibliotēkas fondam un interneta resursiem, kā arī datu bāzēm Lursoft, Letonika.
Druvienas pagastā ir muzejs ar brīvdabas estrādi, kas atrodas Druvienas „Silmačos”. Tas ir iekārtots 1986. gadā un tā ekspozīcija ir veltīta Rūdolfa Blaumaņa lugai „Skroderdienas „Silmačos””. Šis muzejs ir iecienīts tūrisma apskates objekts.

Veselība: Administratīvajā ēkā atrodas feldšeru vecmāšu punkts un „Lejas” aptiekas filiāle.

Kultūras un dabas pieminekļi: Druvienas vecā skola-muzejs popularizē un glabā 19. un 20.gs. mijas kultūrvēsturisko mantojumu, nes tālāk izcilo novadnieku devumu latviešu tautas kultūrā, mākslā, rakstniecībā, īpaši izceļot Jāni Poruku.

Ievērojamas personības: Druvienas pagasts ir dzimtā vieta daudziem Latvijā pazīstamiem cilvēkiem. Šeit dzimuši: rakstnieks un dzejnieks Jānis Poruks, komponists un diriģents Jānis Straume, lietišķās mākslas meistars Jūlijs Straume, tulkotājs un literatūrzinātnieks Rūdolfs Egle, bibliogrāfs un tulkotājs Kārlis Egle, mūziķis un diriģents Jēkabs Poruks, rakstnieks Vilis Ešots.

Aktuālākais par Druvienas pagastu internetā: šeit