Beļavas pagasts
Beļavas pagasts atrodas Gulbenes novada Z daļā, lielākās apdzīvotās vietas: Beļava, Pilskalns, Letes, Ozolkalns, Silamala, Naglene.
Beļavas pagasts atrodas Gulbenes novada Z daļā, lielākās apdzīvotās vietas: Beļava, Pilskalns, Letes, Ozolkalns, Silamala, Naglene.
Vārds Daukstes esot cēlies no vārda “dūkstes”. Un patiesi šajā apvidū ir diezgan maz kalnu, vairāk līdzeni klajumi un purvi, to skaitā arī Lielais Mārku purvs.
Druvienas pagasts atrodas Gulbenes novada rietumu daļā pie Cēsu un Madonas novadu robežas. Tas ir viens no mazākajiem pagastiem Gulbenes novadā.
Galgauskas pagasts atrodas rajona rietumu daļā. Cauri pagastam tek Tirzas upe un tās pietekas – Gosupe, Vijata (Vieta), Lāčupe.
Jaungulbenes pagasts sāka attīstīties 18.gs., kad Jaungulbene tika atdalīta no Gulbenes. Lielākā daļa Jaungulbenes pagasta atrodas Alūksnes augstienes Gulbenes paugurvalnī.
Lejasciema pagasts atrodas Vidzemes novada ziemeļaustrumu daļā Gulbenes novadā. Lejasciema pagasts ir izveidojies ļoti skaistā vietā, divu upju - Gaujas un Tirzas satekā, mežu ielokā.
Līgo pagasts izveidojās pēc 2.Pasaules kara, atdalot šo teritoriju no Jaungulbenes pagasta. 1990.gadā Līgo ciema robežās nodibināts Līgo pagasts.
Litenes pagasts atrodas Gulbenes novada ziemeļaustrumu daļā. Attālums līdz tuvākajai pilsētai Gulbenei – 18 km, līdz Rīgai – 204 km.
Lizuma pagasts robežojas ar Gulbenes rajonaLejasciema, Tirzas, Druvienas un Rankas pagastiem. Ap 50% pagasta teritorijas aizņem meži.
Rankas pagasta ziemeļdaļa atrodas Vidzemes augstienes Augšgaujas pazeminājumā, vidus un dienviddaļa Piebalgas paugurainē. Lielākās apdzīvotās vietas: Ranka, Gaujasrēveļi, Rēveļi.
Stāmerienas pagasta ZR daļa atrodas Alūksnes augstienes Gulbenes paugurvalnī, kas DA daļā pēriet Austrumlatvijas zemienes Adzeles pacēlumā. Cauri pagasta teritorijai iet šaursliežu dzelzceļa Gulbene-Alūksne līnija.
Pagasts īpatnējs ar to, ka citas apdzīvotas vietas – Stāķi un Šķieneri ir pāraugušas vietu, kas devusi nosaukumu pagastam – Stradus. Viena no lielākajām pagasta bagātībām ir meži, kas aizņem 61% no visas pagasta teritorijas.
Līdz 6.gs. pagasta teritorija bija sēļu apdzīvota. Līdz 14.gs. Tirzas teritorija ietilpa latgaļu Tālavas novadā. Sēļu klātbūtne ir saglabājusies tirzmaliešu un virāniešu valodas izloksnē.