Sarkanā pils

Vecgulbenes muižas Sarkanā pils ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis.

Uz dienvidaustrumiem no Baltās pils atrodas otra Vecgulbenes muižas pils - tā saucamā Sarkanā pils.

Sarkanā pils celta 19. gs. 2. pusē barona Heinriha fon Volfa sievai Marisai. Pils celta no sarkanajiem ķieģeļiem, tādēļ radies nosaukums - Sarkanā pils.

Barona mīlestība pret savu sievu bijusi neizmērojama. Tieši viņai stādīti košumkrūmi, veidotas ziedu kompozīcijas, nereti burta "M" veidā. Marisai celta arī oranžērija, kurā audzēti eksotiski augi. Domājams, ka parku no pārējās teritorijas norobežojusi sēta. Parka stūros veidoti ķieģeļu vārti. Dienvidu uzkalna austrumu pusē no pils atrodas lielie pilsvārti. Parka stūrī bijuši vidējie vārti. 
1905.gadā pils tika nodedzināta. Pēc tam pils tiek daļēji atjaunota. Telpu plānojumā notikušas izmaiņas: mainītas starpsienas un durvju ailas.

Galvenās ieejas dekoratīvā torņa otrais stāvs nojaukts, torņa pirmais stāvs pārsegts ar lēzenu divslīpju skārda jumtu.

Skatu tornim nojaukts trešā stāva balkons, daļa no logu ailām aizmūrētas, nav atjaunotas dekoratīvās torņa margas, karoga turētājs un kolonnu kapiteļi.

20.gadsimta 20.gadu sākumā notika pils pārbūve, lai to piemērotu skolas vajadzībām, kas šeit atrodas līdz pat mūsu dienām. 70.gados Sarkanajai pilij tika uzcelta piebūve - jaunais skolas korpuss, kas kopskatā nesaderas ar veco ēku.

Ar informācijas avota sarakstu var iepazīties šeit.