Brīvdabas uzvedumam “Skroderdienas Silmačos” – 30

Rūdolfa Blaumaņa luga “Skroderdienas Silmačos” ir fenomens latviešu dramaturģijā, jo nav otras lugas, kas būtu tik populāra. Tā tikusi iestudēta gan profesionālajos, gan amatierteātros un ik gadu ir neatņemama Jāņu dienas vēstnese.
              

 

 

 

 

 

 

 


 Lugā atainotās Silmaču mājas sendienās tiešām pastāvējušas Druvienas pagastā. 80-tajos gados Imants Ziedonis pie pussabrukušās mājas, apstaigājos Latvijas kultūrvēsturiskās vietas, uzlicis akmeni ar uzrakstu “Silmači” un rīkojis sakošanas talku.  
1986.gada pavasarī Druvienā tika atjaunotas Silmaču mājas.  Tajā laikā pastāvošā kolhoza “Plēsums” būvbrigāde veikusi atjaunošanas darbus, kas bijusi sākuma iecere. Ēkas sienas kā sendienās tapušas no īstiem baļķiem, bet akas vindai Druvienas vīri pratuši atrast divžuburu priedi. Taču nodomi vērās plašumā un radās doma par brīvdabas izrādes laukuma būvniecību.
   
1986.gada 21.jūnijā Simaču atjaunotajā mājā tika atklāta R.Blaumaņa lugas “Skroderdienas Silmačos” izrādei veltīta ekspozīcija, kā arī notika pirmais brīvdabas uzvedums uz jaunizveidotās brīvdabas estrādes. Iespējams, Silmaču muzejs ir viens no retajiem, ja ne vienīgais muzejs, kas veltīts vienai izrādei. Pirms 30 gadiem ekspozīciju veidoja literatūras zinātnieces Antra Torgāne un Līvija Volkova, to iekārtoja mākslinieks-noformētājs Bruno Aide.

1986.gadā notika divas Valsts Akadēmiskā drāmas teātra (tagad Latvijas Nacionālā teātra) brīvdabas izrādes 21. un 22.jūnijā. Izrādes režisors Alfrēds Jaunušāns. Skatītāju kopskaits abās izrādēs 14 tūkstoši.

Izrādes notiek 6 gadus no 1986.-1991.gadam.
 

1991.gadā atjaunota Silmaču māju kūts ēka, kas tiek izmantota muzeja ekspozīcijas izvietošanai. 
2001.gadā brīvdabas estrāde notiek Voldemāra Šoriņa un Zigurda Neimaņa režisētā izrāde “Skroderdienas Silmačos”, kurā piedalās dažādu teātru aktieri.
Pēc 30 gadiem, 2016.gada 21.jūnijā Latvijas Nacionālā teātra aktieri, režisores Indras Rogas vadībā, atkal pulcēs skatītājus, lai ar izrādi “Skroderdienas Silmačos” ielīgotu Jāņu dienu.   Foto no izrādes "Skroderdienas Simačos", 20.gadsimta 80. gados.   

 R.Blaumaņa darbi, kas pieejami Gulbenes novada bibliotēkās šeit.

Vairāk informācijas par brīvdabas izrādi "Skroderdienas Silmačos" šeit.