Ojāram Zanderam – 90

“Ojārs Jānis Zanders dzimis lauku mājās Jaungulbenē 1931.gada 11.martā. Esot piedzimis laimes krekliņā, un krusttēvs tuvējā birzī cirtis puikam šūpuļa līksti.”

O.Zanders bijis Jāņa Misiņa un Kārļa Egles iedibināto tradīciju turpinātājs, darbojoties reto grāmatu un rokrakstu vākšanas jomā.

Ilggadējs Raiņa Literatūras un mākslas vēstures muzeja, Latvijas Akadēmiskās  (Misiņa) bibliotēkas darbinieks. Publicējis vairāk nekā 1000 rakstus par latviešu un cittautu kultūras mantojumu, kultūru mijiedarbību un grāmatniecību. Sarakstījis grāmatas: “Tipogrāfs Mollīns un viņa laiks” (1988), “Senās grāmatas Rīgā” (1988), “Dažādu gadu balsis” (1999), “Gadsimtu silueti Rīgas bruģakmeņos” (2002), “Vidzemes baltajos lielceļos” (2006), rakstījis arī dzejoļus. Augstāko balvu un nosaukumu "Gada grāmata 2000" ieguva viņa lielais darbs "Senās Rīgas grāmatniecība un kultūra Hanzas pilsētu kopsakarā". O.Zanders bijis Latvijas Zinātņu akadēmijas goda doktors, Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks, Rīgas goda pilsonis pilsētas astoņsimtgadē.

Attēlos:
Bijusī Gulbenes bibliotēkas direktore Laima Bakāne un Ojārs Zanders 1985.gadā.
Ojārs Zanders 2000.gadā.

Avots:
Vidzemes baltajos lielceļos. Ojārs Zanders. 2006.
Attēli no Gulbenes novada bibliotēkas novadpētniecības krājuma.