Izzinošajās ekspedīcijās – jau trīs gadus. Digitālās izstādes.

Turpinot izzināt novada dabas un kultūrvēsturisko mantojumu, jau trīs gadus – 2019., 2020. un 2021. gadā – Gulbenes novada bibliotēka organizējusi izzinošas ekspedīcijas Gulbenes novadā. Esam aptvēruši gandrīz visu novadu – vēl atlikuši četri pagasti, uz kuriem dosimies nākamgad.

Kā tas notiek un ko mēs ekspedīcijās darām?

Gatavojoties katras ekspedīcijas norisei, tiek apzināti objekti un vietas. Sadarbībā ar pagastu bibliotēku vadītājām tiek izstrādāti ekspedīciju maršruti, izveidojot kartes ar apskates objektiem. Katrā ekspedīcijā tiek pieaicināts ekspedīcijas vadītājs – vēstures, arhitektūras, mākslas, ģeogrāfijas vai citas nozares eksperts. Maršrutu izstrādē iesaistās vietējie kultūras, tūrisma un uzņēmējdarbības jomas pārstāvji, kā arī novadpētniecības entuziasti. Un tad, protams, piesakās ekspedīcijas dalībnieki, kuri ir ne tikai mūsu novada iedzīvotāji. Līdz šim ekspedīcijās ir piedalījušies arī dalībnieki no Variņiem, Siguldas, Dobeles, Rīgas. Īpaši priecājamies, kad novada kultūrvēsturisko mantojumu iepazīst bērni un jaunieši.

Ekspedīcijās mēs ieraugām līdz šim nepamanīto, paskatāmies uz kultūrvēsturisko vidi apkārtnē no cita skatu punkta nekā ikdienā. Gūstam ieskatu un iedvesmu, kā apdzīvot un izmantot kultūrvēsturiskas ēkas, kā atjaunojot apvienot seno ar mūsdienīgo.

Izzinām, kāda šajā apvidū bijusi dzīve senāk, cenšamies apzināt katras vietas īpašos stāstus, kā arī satiekam un iepazīstam darbīgus cilvēkus Gulbenes novadā un vienkārši saturīgi pavadām brīvo laiku!

2019. gadā bijām Druvienas, Galgauskas un Litenes pagastos, 2020. gadā – izzinājām Gulbenes parkus, Rankas un Jaungulbenes pagastus, kā arī Stāmerienas pagasta Kalnienas pusi. Šogad devāmies uz Beļavas, Stradu un Lejasciema pagastiem.

Gūt ieskatu visu trīs gadu ekspedīciju norisē piedāvājam Gulbenes novada bibliotēkas mājas lapā sadaļā Novads -> Digitālās izstādes. Aicinām izmantot jau izstrādātos ekspedīciju maršrutus, dodoties pārgājienos kopā ar ģimeni un bērniem!

Projektus “Izzinošas ekspedīcijas Gulbenes novadā” un “Izzinošas ekspedīcijas 2020”  atbalstījis Valsts kultūrkapitāla fonds. Projekts “Izzinošas ekspedīcijas” guvis atbalstu Vidzemes plānošanas reģiona izsludinātajā kultūras projektu konkursā “Latvijas valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītā Vidzemes kultūras programma 2021”.

Inese Kalēja,

Gulbenes novada bibliotēka

Attēli no ekspedīcijām Druvienas, Stāmerienas un Jaungulbenes pagastā.