Grāmatas pusaudžiem līdz 7.klasei

Latviešu autoru grāmatas

Izstāstītie. Ukrainas bērnu stāsti
Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Grafikas katedras studenti iztaujājuši bērnus un jauniešus, kas, bēgot no kara, nokļuvuši Latvijā. Pieredzētais ceļš, emocijas, noklusētais un pārdzīvotais pārtapis mākslas tēlos – uzzīmēts un aprakstīts komiksos.

Lelde Jauja. Tās ir tikai superspējas
Gabi Ela ir neparasta meitene. Tikai nevienam nesaki, bet viņai piemīt superspējas! Viņa prot, piemēram, izdomāt vislabāko iesauku un klasē kļūt neredzama. Superspējas reizēm ir lieliski palīgi, ja vien starp īpašajām prasmēm nebūtu arī spēja visu sabojāt... Kā lai saglabā draudzības skolā un labi jūtas mājās, ja viss ir tik sarežģīti? Grāmatā skolas vecuma bērniem “Tās ir tikai superspējas” rakstniece un dramaturģe Lelde Jauja ar humoru un izpratni pievērsusies nozīmīgajai skolēna emociju un sevis iepazīšanas tēmai. Šī ir Leldes Jaujas pirmā grāmata bērniem.

Andris Trušelis. Leģendas par Lāčplēsi un citiem varoņiem, nr.1
Komikss ir paredzēts skolēniem, tāpēc tas veidots vienkāršākā valodā un ar spilgtiem tēliem komiksu stilā. Tā veidošanai kā palīgs ir izmantots mākslīgais intelekts, ww.midjourney.com

Arno Jundze. Šušnirks un spoku pilsēta
"Ar šo svinīgi apliecinu, ka grāmatā attēlotie šaušalīgie notikumi Vidkautkurnekurienes muižā ir atspoguļoti saskaņā ar visām Ķiparzemes direktīvām par spoku labturību, Mazuļa privātajām tiesībām uz dauzonību un zinātnes vīru ieteikumiem. Teksts publicēts ar fon Šušnirka personisku atļauju. Lords Pērkinss pateicas visām iesaistītajām personām par Vidkautkurnekurienes muižas glābšanu. Viņš apstiprina, ka šajos izdomātajos notikumos ir pausta tikai un vienīgi objektīvi izfantazēta patiesība. Ņemot vērā dokumentu slepenību, ar neredzamo tinti rakstītais līgums un tā pielikumi par slepenās Sfēras celtniecību netiks publiskoti. Spoka Elmera uzbūvētā sfēra joprojām pastāv, un tajā var paviesoties, dodoties izbraukumā ar gultu. Savukārt Mazulis atzīst – apgāzt skolu ar kājām gaisā nebija prāta darbs.”
Autors Arno Jundze

ILIS. Puika, kas spēlējās ar lellēm
Autors Ilis (īstajā vārdā Iļja Marija Boļšakovs) (1975) ir vīrs, dēls, tētis, suņu saimnieks, rīdzinieks. Mācījies filozofiju un teoloģiju. Māca studentus, raksta stāstus, pārdomas, pētījumus un ļoti gudras grāmatas pieaugušajiem. Šī ir viņa pirmā grāmata bērniem, un top jau nākamās.
“Šīs grāmatas nosaukums ir “Puika, kas spēlējās ar lellēm”. Ja jūs domājat, ka grāmatas nosaukums nav pareizs, jo puikām spēlēties ar lellēm nevajadzētu, tad jums šo grāmatu labāk neņemt rokās. Daži cilvēki uzskata, ka ar lellēm vajadzētu spēlēties meitenēm, jo daudzas meitenes pieaugušas kļūs par mammām. Bet daudzi zēni, kad izaugs, kļūs par tētiem, tātad arī viņiem derētu spēlēties ar lellēm.
Ja jūs uzskatāt, ka visas meitenes grib kļūt par princesēm, bet zēni nedrīkst raudāt, tad labāk nelasiet šo grāmatu saviem bērniem priekšā. Jo ne visas meitenes grib kļūt par princesēm un raudāt drīkst pilnīgi visi.
Ja esat pārliecināti, ka meitenei jāmāca gatavot ēdienu, bet zēniem tāda mācība nav vajadzīga, jo zēnu, kurš izaugs un kļūs par vīru, apkalpos sieva, tad jums šo grāmatu labāk nelasīt, jo tajā ir stāstīts, ka zupu gatavot vajag iemācīties katram.
Ne viss, kas ierasts, ir pareizs, un ne viss, kas pareizs, ir ierasts. Un, ja jūs to saprotat, tad grāmata ir domāta jums un jūsu bērniem, lai kopā ar Lauri un Lauru un viņu vecākiem par to visu padomātu.”
Ilis

Ilze Skrastiņa. Ko dari? Neko
Vai esat no tiem sevišķi apzinīgajiem vecākiem, kam šķiet, ka vasaras brīvlaikā bērni jānodarbina “jēgpilni”, stingri saplānojot viņu nometņu, treniņu, franču valodas stundu un klavierspēles grafiku? Jums noteikti vajadzētu izlasīt tikko iznākušo Ilzes Skrastiņas trešo grāmatu par sākumskolnieka Mikiņa gaitām. Tā vēsta par jaunā cilvēka piedzīvojumiem pilno dzīvi brīvlaikā, un nosaukums ir uzvedinoši zīmīgs – “Ko dari? Neko!”.

Baiba Zīle. Lilī un burvju kaķis Bubass
Ejot pirkt saldējumu, Lilī pat nenojauš, ka nonāks burvju bibliotēkā. Tur viņa iepazīsies ar bibliotekāru – runci Bubasu, satiks jaunus draugus un neparastas būtnes, kā arī stāsies pretī lielākajam ļaundarim Vilkam.
– Bet kādēļ gan vilkam vajadzēja ievilināt meitenes grāmatā? – vaicāja Lilī.
– To es nezinu. – Šerifs noplātīja rokas.
– Es gan zinu, – teica Bubass. – Jo Vilks ir mans lielākais ienaidnieks. Tā bija atriebība man.

Luīze Pastore. Mākslas detektīvi: Slepenā parole. Izlaušanās no pils
Šī grāmata paver durvis uz izlaušanās spēli baroka arhitektūras pērles Rundāles pils vēstures labirintos. Trīs azartiskas varones uzsāk “Zosu spēli”, nokļūst pagātnē un uz savas ādas piedzīvo sarežģītos Latvijas vēstures posmus. Stāstā iekļauti āķīgi uzdevumi un spēļu elementi par Rundāles pils vēsturi, arhitektūru, interjeru un svarīgākajām personībām. Arī lasītājs stāsta galveno noslēpumu neatklās, ja nesekos līdzi uzdevumiem un neatrisinās slepeno paroli, kura ļauj izlauzties no pils.

Agnese Reķe. Mikaušu grāmata: pasaka lieliem bērniem 100 stāstos
“Mežā un Purvā, īpaši rudenī, var notikt itin viss. Nav izslēgts, ka tas būs ceļš – īsāks vai garāks, plānots vai neplānots –, taču viennozīmīgi TAS atklās par mums to, ko iepriekš neesam pat nojautuši. Vienalga, vai esam Meža dīvainīši vai Purva briesmonīši, vai vispār no kaut kādas Galvaspilsētas. Un nebūs svarīgi, kas esi tu – sieru mīlošs Mikausis vai skolotājs Plikausis, pati labākā apkopēja pasaulē Vilma vai kriminālā ekselence. Svarīgi būs iet un piedzīvot.”
“Mikaušu grāmata” – pasaka Lieliem bērniem 100 stāstos – vēsta par iztēles uzburtu meža un purva radījumu dēkaino dzīvi, kurā ir daudz paralēļu ar mums pazīstamo realitāti. Grāmatā savijas piedzīvojumu stāsts, detektīvlīnija un sadzīves ainiņas no bērna un pieaugušo skatpunkta.
Ar mīļumu un humoru, kā rotaļādamās autore asprātīgi un smeldzīgi vēstī par nopietnām tēmām, un tekstā ieslēptie nozīmes slāņi uzrunās gan lielos, gan mazos lasītājus.
Agnese Reķe (1972) sauc sevi par salaspilieti. Liepājas Pedagoģijas akadēmijā iegūts bakalaura grāds kultūras darba vadībā, bet dzīves līkloči veduši cauri kultūras, tirdzniecības un administratīvā darba jomām.
Rakstīt paticis kopš bērnības, un 2021. gadā ar pseidonīmu Nezālīte iznācis dzejas rindu krājums “Arbūzs”, kas dāvināts bibliotēkām.
“Mikaušu grāmata” ir autores pirmais vērienīgais prozas darbs, kas ieguvis žūrijas atzinību Lasīšanas veicināšanas projekta “Bibliotēka” rīkotajā jauno rakstnieku konkursā.

Žanete Lazdovska. Meitene zilā kleitiņā
Dzīve ir pārsteigumu pilna, bet dažreiz tie ir negaidītāki, nekā mēs spētu iztēloties savās vispārdrošākajās domās.
Kādā pavisam parastā vakarā trīspadsmitgadīgā Beatrise kaimiņu mājas logā ierauga meiteni zilā kleitiņā. Viņas iepazīstas un kļūst par nešķiramām draudzenēm, tomēr šī draudzība ir neparasta – tā saistās ar kādu baisu atgadījumu. Lai noskaidrotu patiesību, meitenēm jāpārvar bailes un jādodas bīstamā piedzīvojumā. Soli pa solim abas tuvojas noslēpumam, kuru viņām nebija paredzēts uzzināt.
Žanete Lazdovska ikdienā strādā jurisprudences sfērā.
“Bērnībā mani vienmēr saistīja mistiskais un neizskaidrojamais. Man patika baidīties no milzīga, veca, ragaina ozola, kas piederot raganām, vai brīža, kad lielais pulkstenis viesistabā sit pusnakti. Un nekas jau nav mainījies, bērnus tas joprojām saista! Tāpēc šis stāsts, lai gan priecīgs un pozitīvs, vēsta par noslēpumaino un biedējošo. Un to, kā viss ir pārvarams!” tā autore.
“Meitene zilā kleitiņā” ir Ž. Lazdovskas otrais darbs. Debijas stāsts “Neatskaties” piedalījies lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2022” un ieguvis lasītāju atsaucību

Agnese Vanaga. Plastmasas huligāni 3: Tas ir murgs!
Ir noticis kaut kas prātam neaptverams. Brāļi - Klāvs un Intars - uzzina, ka ūdens piesārņojuma dēļ peldēties ir bīstami. Vai tā patiešām ir? Un kurš ir vainīgs? Šiem nebēdņiem nav neatrisināmu problēmu, it īpaši, ja draugos ir tik neparasta būtne kā dzīvs plastmasas maisiņš Dusmukule.
"Manuprāt, šī ir labākā latviešu literatūras iespēja, kā ar bērniem sarunāties par planētas nākotni. "
Eva Johansone, kultūras žurnāliste, divu puišu mamma

Žebers. Ejas un asakas
Grāmata lasāma dažāda vecuma bērniem un viņu ģimenēm. Tā derēs arī citiem pieaugušajiem, jo iekļaujas tā saucamajā "cross-over” literatūrā, kurā tekstu un attēlus iespējams uztvert dažādos līmeņos atbilstoši lasītāja pieredzei. Autors grāmatas ievadā ironiski formulē savu piedāvājumu: "Grāmata ir uzrakstīta vieglajā valodā un paredzēta bērniem, kuri vēl neprot lasīt, kā arī vecāka gadagājuma cilvēkiem, kuri lasītprasmi jau aizmirsuši,” netieši norādot uz plašo cilvēku loku, kas atrodas starp šiem diviem "lasītnepratēju vecumiem”, tomēr grāmatas tikpat kā nelasa.
Dzejnieks ar pseidonīmu Žebers un mākslinieks Andris Breže ir viena persona, un viņš radījis stilistiski ļoti vienotu, spilgtu un oriģinālu darbu. Autora līdzšinējā saskarsme ar bērnu grāmatām ir viņa 90. gados uzrakstītā un ilustrētā grāmatiņa "Doctor Hector. Angļu valoda bērniem”, kā arī ilustrācijas vairākām bērnu grāmatām (Andras Neiburgas "Tille un suņuvīrs”, bikibuks ar Hardija Lediņa un Jura Boiko dzejoli "Ciku caku caurā tumba” u.c.) Kā raksta Andra Brežes mākslai veltītās monogrāfijas "Gaismas konstruktors” autore Santa Hirša, "viņš bija viens no pirmajiem, kas apvērsa Latvijā ierastos priekštatus par mākslu, par tās uzdevumiem, un prata ieraudzīt jau gatavās struktūrās un lietās kaut ko neparastu, paradoksālu, ļoti daudzslāņainu.” Šo atziņu droši var attiecināt arī uz Žebera darbību dzejā, līdz šim – pieaugušajiem adresētajos krājumos, tagad arī bērnu grāmatā.
Žebers rok ejas uz pārsteigumiem ikdienišķās lietās un tajās kā noslēpušos asaku atrod pasaules aizkustinošo absurdumu. Tas varētu būt eksperiments vai treniņš dažāda vecuma lasītājiem, lai izmēģinātu iespēju paskatīties uz to pašu lietu vai notikumu no cita punkta, kaut vai izlasot kādu vārdu no otra gala un atrodot situācijai jaunu nozīmi.
Žebera asprātīgo, tiešo stilu virza ziņkāre un uzdrošināšanās. Ja meklējam viņa paradoksu "gara radiniekus”, varam manīt Daniila Harmsa un Edvarda Līra pēdas, un tā latviešu bērnu literatūrā ir pavisam maz iestaigāta taciņa. Grāmatas ilustrācijās mākslinieks, kura pieredzē ir daudz instalāciju, radījis pārveidotu priekšmetu pasauli, kurā no vienām lietām, no vienām rotaļlietām top citas, atjautīgi izmantojot "readymade” kā izejas punktu improvizācijai, spēlei un pasakai.

Ārzemju autoru grāmatas

Anti Sārs. Annas lietas
Annai ir mamma un tētis, un divi vecāki brāļi: Matss un Samuels. Annai ir arī gulta un drēbju skapis, mīkstās rotaļlietas un leļļu māja, kuru Matss viņai uzmeistaroja kā dzimšanas dienas dāvanu. Viņai ir sarkans lietussargs un baltas čības, un maza mugursoma, kuras iekšpusē pielipusi košļājamā konfekte, ko vairs nekādi nevar dabūt nost. Bet, kad Anna somu uzmauc galvā, viņa tomēr var to konfekti pasūkāt.
Taču Annai ir vēl daudz citu lietu, un par tā visām var lasīt igauņu rakstnieka un tulkotāja Anti Sāra grāmatā. Autors lieliski iejūtas bērnu pasaulē un spēj pamanīt ko īpašu arī ierastā ikdienā. Viņa stāsti, kas balstīti reālajā dzīvē, ir asprātīgi un sirsnīgi, ar negaidītiem pavērsieniem.

Toms Flečers. Ziemassvētkuzaurs un nerātnais saraksts
Jūs jau zināt, kas ir Nerātnais saraksts, vai ne?
Nu, šogad tajā ir iekļuvuši šādi bērni: Ronijs Riekstkodis, kurš diemžēl ir liels palaidnis; Ērika Prīze, kas nespēj pieskarties vienam konkrētam dārzenim; Mārvins Džonsons, kurš reiz bija labākais lielais brālis pasaulē… un Viljams Tuntulis – zēns, kurš izglāba Ziemassvētkus… divreiz! Un vēl daudzi, daudzi citi bērni, kuru dēļ Nerātnais sarkasts ir kļuvis smagāks par Rātno un tāpēc nu ir apdraudēta pati Ziemassvētku un Ziemassvētku vecīša pastāvēšana!
Taču Ziemsvētkuzaurs ir atgriezies, un viņš dodas apbrīnojami pārdrošā misijā, lai palīdzētu bērniem no Nerātnā saraksta kļūt… rātniem!

Deivids Valjamss. Gagsteromīte uzbrūk atkal
Gangsteromīte atkal ir klāt!
Bet kā gan tas iespējams, ja Bena lieliskā omīte jau grāmatas “Gangsteromīte” noslēgumā devās mūžībā?
Tomēr visās ziņās atkal stāsta par gandrīz neiespējamām visvērtīgāko dārgumu zādzībām, un katrā nozieguma vietā tiek atrastas starptautiskās dārglietu zagles MELNAIS KAĶIS (tā sevi dēvēja Gangsteromīte) pēdas.
Kurš gan varēja īstenot tik pārdrošas laupīšanas, ja Gangsteromītes vairs nav? Vai Benam izdosies noskaidrot patiesību un pierādīt, ka viņš nav vainīgs?
Dodies kopā ar Benu šajā draiskajā un pārsteigumu pilnajā ceļojumā!

Olga Černa. Klāruks un 11 vecmāmiņas
"Klāruks un 11 vecmāmiņas" ir vēstuļromāns – bērnu literatūrā reti sastopams žanrs. Grāmatas formāts un dizains veidots pastkartes formātā. Klāruka vectētiņš Tomāšs, kurš meiteni audzina, ir skursteņslauķis. Kādu dienu viņš nokrīt no jumta un nokļūst slimnīcā, bet Klārukam jāpaliek pie diezgan nejaukas kaimiņienes. Meitene raksta vectētiņam vēstules, no kurām viņš saprot, ka Klārukam labi neklājas. Vectētiņš nosūta mazmeitu pa kārtai pie dažādām senām jaunības draudzenēm, kas viņu kādu laiku pieskata un audzina – katra pēc savas gaumes un saprašanas. Klāruka dzīve bez vectēva ir grūta, bet neticami interesanta, jo par viņu rūpējas veselas 11 vecmāmiņas!
Meitene turpina aprakstīt un ilustrēt notikumus un vērojumus vēstulēs vectēvam, savukārt viņš atbild ar sirsnīgiem un asprātīgiem komentāriem. Kopā ar 11 vecmāmiņām Klāruks iemācās dziesmas, receptes, rokdarbus, nokļūst dažādās interesantās Čehijas vietās, omulīgā krodziņā, dzīvnieku brīvības aizstāvju demonstrācijās un pat kapsētā. Īpaša nozīme viņas dzīvē ir klavierēm un jaukajai mūzikas skolotājai, kas par spīti visām grūtībām palīdz sagatavoties koncertam. Klāruks uzzina daudz jauna par pasauli, cilvēkiem un arī par sevi, bet jo īpaši par to, cik ļoti veicies, ka viņai ir tāds lielisks vectētiņš. Savukārt latviešu lasītājiem grāmata paver arī nelielu, bet interesantu ieskatu čehu ikdienā, kultūrā un vēsturē – tā, kā to bērna acīm redz un attēlo Klāruks

Juta Nimfiusa. Kaušļa sirds
Kajam pakrūtē ieperinājies milzīgs niknums, kas liek darīt nejaukas lietas. Viņš slikti mācās, izrunājas un dara pāri mazākajiem, tāpēc bērni no viņa izvairās. Skolotāji jūtas bezpalīdzīgi, un Kajam draud izslēgšana no skolas. Kad klasē ierodas jauniņā, Grēta, klases audzinātāja ieceļ zēnu par viņas aizbildni – tā ir pēdējā iespēja parādīt, ka viņš gatavs laboties. Taču tas nav vienkārši, jo Grēta ir īpašais bērns, lēnīga un ļoti emocionāla, tāpēc Kajam jāmācās būt pacietīgam.

Džoanna K. Roulinga. Harija Potera burvju almanahs
“Harija Potera burvju almanahs” ir vienīgais oficiālais ceļvedis Harija Potera pasaulē, kurā apkopota visa šīs grāmatu sērijas maģija.
Ienirstot krāšņi un detalizēti ilustrētajā Harija Potera pasaulē, tu iepazīsi maģiskus dzīvniekus, priekšmetus un vietas, izpētīsi kartes un vēstures līkločus un uzzināsi milzumdaudz interesantu faktu. Tu atkal satiksi iemīļotus tēlus, izdzīvosi neaizmirstamus mirkļus un apmeklēsi ievērojamas vietas – no “Harija Potera un Filozofu akmens” līdz pat “Harijam Poteram un Nāves dāvestiem”.
Šai grāmatā ir viss – no burvestību tekstiem līdz Šķirmicei!
Katru no grāmatas septiņām nodaļām ilustrējis cits lielisks mākslinieks. Šis ir lielisks veids, kā iepazīstināt ar Harija Potera pasauli jaunos lasītājus, bet visiem pārējiem tā dāvās neatkārtojamu atkalsatikšanās prieku.

Ēvalds Flisars, Hana Tintora. Alise trakajā zemē
Visiem zināmā Alise pēc atgriešanās no Brīnumzemes un viņas tēvocis Lēkātājs neparastā veidā nokļūst Poterūnijā. Kartē šo zemi neatradīsiet – tā ir putekļaina sala okeāna vidū, kuras iemītnieki iztērējuši visus dabas resursus, izņemot mālam līdzīgo materiālu potiju. Lai galvaspilsēta Potingtona neiegrūtu tukšumā, kas veidojas zem tās pamatiem, ir nepieciešams aizvien vairāk atbalsta kolonnu, kuras tiek celtas no sadauzītiem potija izstrādājumiem. Alises tēvocis Lēkātājs, kurš ir ekonomisko problēmu risināšanas konsultants, tiek nolīgts, lai noturētu Poterūniju virs jūras līmeņa, un abiem sākas galvu reibinoši un, maigi sakot, neticami piedzīvojumi.

Kirana Milvuda Hārgreiva. Džulija un Haizivs
Stāsta galvenā varone Džūlija vasaru pavada uz nomaļas salas Šetlendu arhipelāgā, kur tēti atvedis darbs, bet mamma, jūras bioloģe, apņēmusies notvert reti sastopamo un mītisko ilgdzīvotāju – Grenlandes haizivi, lai atklātu tās nemirstības noslēpumu. Džūlija iepazīstas ar Kinu – zēnu no indiešu ģimenes, kura saimnieko salas vienīgajā pašapkalpošanās veļas mazgātavā, kuras telpās atrodas arī vietējā bibliotēka. Kina aizraušanās ir astronomija, un skaidrās naktīs zvaigznes vislabāk redzamas no bākas, kurā vasaru jāpavada Džūlijai. Savukārt meitene ir pārliecināta, ka “okeānā ir vairāk noslēpumu nekā debesīs. Mamma man stāstīja: kad ūdens ir rāms un tā virsmu dursta zvaigznes, daži no debesu noslēpumiem sabirst jūrā un pievienojas tās mistērijām. Kad mēs dzīvojām bākā, es pāri balkona margām ar savu garkāta krabju ķeramo tīklu mēģināju tās nozvejot, bet man nekad neizdevās.”
Grāmatā skartas vairākas mūsdienu sabiedrībā aktuālas tēmas– vēstījums neuzbāzīgi, tomēr spilgti un tēlaini aprāda, kādu ietekmi cilvēki atstāj uz dabu un apkārtējo vidi, ļauj ielūkoties varoņu iekšējā pasaulē, savstarpējās attiecībās, akcentējot mentālās veselības nozīmību. Šis darbs sniedz gan literāru baudījumu, jo sarakstīts liriskā, skaistā un aizraujošā valodā, ir intriģējošs un dinamiskiem sižeta pavērsieniem bagāts, gan vizuālu gandarījumu, ko sniedz grāmatas ilustratora radītie dinamiskie un spilgtie sižeta attēli. Ekoloģijas jautājumiem veltītu grāmatu jaunajiem lasītājiem latviešu valodā nav pārāk daudz, arī tik iespaidīgs vizuālais risinājums, izmantojot tikai divas krāsas un caurspīdīga pauspapīra ielīmes, ir salīdzinoši reti sastopams un ne vien paspilgtina teksta emocionālo iespaidu, bet arī rosina iztēli.

Ilmars Tomusks. Izmeklētāji no 3.A
Tīnas un Mada, bērnu, kas līdzinās viens otram kā ūdens lāses, tētis no tantes saņem mantojumā vecu grāmatu sadzeltējušām lapām. Bērni skolā uzzina, ka tas ir ārkārtīgi vērtīgs izdevums. Grāmatu Mežaparka ģimnāzijas bibliotēkā izstāda apskatei, bet kādā liktenīgā naktī tā tiek nozagta. Policisti nozieguma vietā neatrod ne lietiskos pierādījumus, ne pirkstu nospiedumus. Grāmatas īpašnieki – trešās A klases skolēni Tīna un Madis – kopā ar divpadsmitās klases absolventu Paulu paši uzsāk izmeklēšanu. Tā viņus aizved pat uz citu valsti.

Otfrīds Preislers. Mazā raganiņa
Adaptēts teksts lasītprasmes attīstīšanai
Mācies lasīt ar iemīļotām grāmatām!
Mazā raganiņa vēl ir daudz par jaunu, lai Valpurģu naktī dotos uz Bloksbergu un tur dejotu kopā ar lielajām raganām. Tomēr viņa to neņem vērā. Pārāk vilinoša ir vēlme izpriecāties raganu svētkos! Diemžēl mazā raganiņa tiek pieķerta, un virsragana viņai par sodu atņem slotu. Taču nabadzīte daudz nebēdā. Gan viņa visiem vēl parādīs, ka ir patiešām laba ragana!
• Lieli burti un zīmējumi katrā lappusē
• Daudzas mīklas, kas brīžam padara lasītprasmes apguvi par izklaidi un spēli
• Bērnu literatūras klasika, vienkāršots un īsināts teksts

Kadri Hinrikusa. Katrīna un zirņi
Deviņus gadus vecās Katrīnas dzīve ir mainījusies. Pavasarī no ģimenes aizgāja tētis, meitenes mamma allaž ir aizņemta darbos. Sākoties vasaras brīvlaikam, arī draudzenes aizbraukušas kur nu kurā. Katrīnai šķiet, ka vasara būs bezcerīgi bēdīga, tomēr izrādās, ka viņa ir kļūdījusies. Tieši tad kļūst pa īstam interesanti.
Grāmatas autore igauņu bērnu rakstniece Kadri Hinrikusa (1970) ir strādājusi par žurnālisti radio un televīzijā, patlaban ir bērnu žurnāla Täheke redaktore. Viņas sirsnīgo grāmatu sižeti norisinās galvenokārt mūsdienās un skar dažādas aktuālas tēmas.

Mikolajs Ložiņskis. Dāvana diviem
Poļu rakstnieka Mikolaja Ložiņska (Mikołaj Łoziński) un ilustratora Janeka Kozas (Janek Koza) komikss “Dāvana diviem”, ko no poļu valodas tulkojusi Ingmāra Balode. Grāmatas adresāts ir skolas vecuma bērni un viņu vecāki.
Ložiņskis un Koza izvirzījuši sev grūtu uzdevumu: priekšlaicīgas dzemdības – kā šo sarežģīto ģimenes pieredzi iespējams atklāt saviem bērniem? Autori ir atraduši savu ceļu: šajā komiksā humors un piedzīvojuma sajūta mijas ar epizodēm, kas liek lasītājam norīt aizkustinājuma asaras. Turklāt vecāki pēkšņi izdzird vārdus: “O! vēl viens!” un tā sākas dvīnīšu dzīve…

Margita Auere. Maģisko zvēru skola 5. Kurš pirmais?
Šī skola glabā noslēpumus!
Tas, kuram palaimējas, iegūst sev labāko draugu pasaulē – maģisko zvēru. Zvēru, kas prot runāt. Ja vien viņš pieder tev...
Priecīgs satraukums Ziemakmens skolā: mis Kornfīldas klase piedalīsies populārajā TV šovā "Kurš pirmais?" un sacentīsies veiklībā un gudrībā ar komandu no Berlīnes. Sanācis vesels pulks līdzjutēju, to vidū arī jaunie maģiskie zvēri: apķērīgais žurkulēns Kūpers un veiklais šimpanze Tingo. Sākas tiešraide, taču cīņa nešķiet īsti godīga, Ziemakmens komanda nemitīgi zaudē... Kā tas var būt?! Vai maģiskie zvēri noskaidros, kas par lietu? Piedzīvojumi turpinās!

Ērina Hantere. Klanu suņi 4. Grūtais ceļš
Kad no bara nošķīrušies suņi sastopas ar baisiem draudiem, daži celsies, bet citi – kritīs
Leo un alfa beidzot ir noslēguši trauslu pamieru, tomēr saitessuņu un savvaļas suņu vidū joprojām valda spriedze. Viņi dodas meklēt jaunu mājvietu iespējami tālu no asinssuņu apmetnes un atklāj, ka patiesi droši nevar justies nekur. Lielajā Rūcienā ir izdzīvojis kāds cits bars, un šie suņi ar viņu neprātīgo vadoni priekšgalā, iespējams, izrādīsies paši bīstamākie Leo draugu ienaidnieki.

Ērina Hantere. Klanu suņi 3. Iestājas tumsa
Savvaļas bara vadonis – cietsirdīgais alfa – ir uzzinājis, ka Leo spiego saitessuņu labā. Vilka jauktenis piekāpjas un negribīgi uzņem Bellu un viņas draugus savā barā, bet šķietamo nodevēju padzen, un tam ir jādodas projām uz visiem laikiem.
Leo pūlas izjust prieku par atgūto brīvību, taču būt vienpatim šajā bīstamajā pasaulē nav droši. Pirmo reizi kopš Lielā Rūciena viņš izmisīgi vēlas, kaut līdzās būtu citi suņi… Tomēr, iespējams, ir jau par vēlu.

Gaja Guna Ekle. Brālis, kas nebija vajadzīgs
“Tev būs brālis!” – tā kādu dienu deviņus gadus vecajam Gvidam paziņo vecāki. Izrādās, viņi grasās adoptēt Gvida vienaudzi Tomu, kas ir uzaudzis bērnunamā.
Gvids jūtas sāpināts un dusmīgs par to, ka ne mamma, ne tētis pirms šī lēmuma pieņemšanas nav prasījuši viņa viedokli, un nesaprot, kāpēc vecākiem nepietiek ar viņu vien. Protestēdams pret šādu vecāku rīcību, zēns ir apņēmības pilns darīt visu, lai Toms nekļūtu par viņu ģimenes locekli.

Kadri Hinrikusa. Zilonis
Kertai šķiet, ka viņa nekur neiederas. Attiecības ar klasesbiedriem nevarētu saukt par izcilām – meiteni vai nu ķircina, vai nosoda par labām sekmēm mācībās. Arī mājās neklājas labāk – tētis nav sajūsmā, ka viņai grāmatas un lasīšana patīk labāk nekā matemātika un datori, bet mamma, izdzirdot par Kertas problēmām, tikai nopūšas. Viendien, kad skolā gājis pavisam nelāgi, Kerta iepazīstas ar sparīgu horvātu meiteni Luciju, kas palīdz apjaust, ka tieši tādas meitenes kā Kerta ir īstas draudzības vērtas.

Kotrīna Zīle. Dvēsele sviestmaižu kārbiņā
Kotrīna Zīle, dažādu būtņu pārstāve presei, ir radījusi 10 šermulīgus pastāstus par notikumiem, kas tikpat labi būtu varējuši atgadīties arī tavās mājās, pagalmā vai skolā. Autore pati apgalvo, ka šo tekstu sarakstīšanu iedvesmojuši bērnībā dzirdētie tēta stāsti un negaidītas sastapšanās ar būtnēm. Ja lasot liksies, ka nez kas kvern paslēpies skapī vai naktīs stāv uz balkona, ja pumpuru vietā izaugs nadziņi, bet draugam no mutes piepeši izlidos bite – nezaudē mieru. Un nepabrauc garām īstajai autobusa pieturai!

Eva Amores, Matt Cosgrove. Worst week ever! Monday
Justin Chase is having the WORST WEEK EVER!
His Mum has just married a vampire.
His Dad is driving a giant toilet on wheels.
His cat has probably been abducted by aliens.
A psychotic bully is making his first day at a new school miserable.
And right now, he's hanging off the edge of a 10-metre-high diving tower in front of his entire class wearing nothing but rapidly disappearing crocheted swimmers!
And it's only... MONDAY!
The first book in the hilarious new seven-part middle-grade book series.

Izzinošās grāmatas

40 testi sevis iepazīšanai
Psiholoģiski testi un radoši uzdevumi, kuri palīdzēs iepazīt svarīgāko cilvēku pasaulē – sevi, izprast citu cilvēku domas un rīcību, mācīties pieņemt un piedot, kā arī iedvesmos meklēt savu īpašo vietu šajā pasaulē. 
Grāmatā Tu atradīsi:
  • Kā tevi uztver draudzenes?
  • Vai tu apzinies savu oriģinalitāti?
  • Ar ko tu magnetizē cilvēkus?
  •  Kā tu ej uz savu mērķi?
  • Ko par tevi stāsta tavs stils?
  • Paskaties uz sevi ar zēna acīm!
  • Pieņem un iemīli sevi!
 
Ceļvedis meitenēm gandrīz par visu
Praktiski padomi meitenēm un pusaudzēm, kā labāk izprast sevi, savas emocijas, organisma reakcijas un apkārtējo pasauli.
Stress. Hormoni. Skola. Sociālie mediji.
Pusaudža vecumā tik daudz ar ko ir jātiek galā. Šajā grāmatā pastāstīts par to visu: par labo, par slikto un arī mazliet dīvaino. Šis ir patiesi izsmeļošs ceļvedis gandrīz pusaudzēm.
 
Ceļvedis zēniem gandrīz par visu
Praktiski padomi zēniem un pusaudžiem, kā labāk izprast sevi, savas emocijas, organisma reakcijas un apkārtējo pasauli.
Stress. Hormoni. Skola. Sociālie mediji.
Pusaudža vecumā tik daudz ar ko ir jātiek galā. Šajā grāmatā pastāstīts par to visu: par labo, par slikto un arī mazliet dīvaino. Šis ir patiesi izsmeļošs ceļvedis gandrīz pusaudžiem.
 
Štepānska Sekaninova. Ikdienišķo lietu neparastā vēsture
Kā cilvēki dzīvoja, kad vēl nebija izgudrota vannasistaba? Vai mūsu senčiem bija tapetes? Kā aizvēsturē mazgāja veļu, un kad sāka gatavot ēdienu uz īstas plīts? Ja vēlies uzzināt atbildes uz šiem jautājumiem un ieskatīties ikdienišķo lietu noslēpumainajā vēsturē, atšķir šo grāmatu un dodies brīnumainā ceļojumā cauri laikiem!
 
Melānija Laibla, Lilija Rihtere. Atkritumi
Austriešu autores, rakstniece Melānija Laibla un ilustratore Lilija Rihtere, paveikušas neiespējamo – radījušas grāmatu, kas ikvienam lasītājam, gan lielam, gan mazam, sniedz iespēju izvētīt atkritumus un apjēgt to milzīgo ietekmi uz ikviena cilvēka dzīvi un visas mūsu planētas likteni.
Atkritumi – tas ir viss, kas paliek pēc mums pāri, sākot no maizes drupačām, kas brokastojot nobirst uz grīdas, un kakām, ko noskalojam podā, līdz savu laiku nokalpojušiem satelītiem. Vai zinājāt, ka cilvēku radītie atkritumi ir pat kosmosā un milzīgā skaitā riņķo ap mūsu planētu? Vai jums ir kaut mazākā nojausma, cik daudz blaugznu, sviedru un nagu mēs “saražojam” katru dienu? Vai esat kādreiz aizdomājušies, ko par Zemes civilizāciju liecina mūsu radītie atkritumi?
Izzinoši, daudzpusīgi un asprātīgi, nekautrējoties gandrīz ne no kā un neizvairoties no netīkamiem jautājumiem, gandrīz piecdesmit lappusēs tiek iztirzāta atkritumu tēma. Aplūkoto aspektu ir daudz. Grāmata stāsta par vielu apriti dabā, kur viss ierīkots tik gudri, ka nekādu atkritumu pāri nepaliek, viss tiek pārstrādāts un atgriežas atpakaļ dabā. Par cilvēka ķermeņa atkritumiem, kanalizācijas un tualetes vēsturi, par notekūdeņu attīrīšanu, atkritumu pārstrādi un dedzināšanu, bīstamo atkritumu un pārtikas produktu uzglabāšanu, gaisa un ūdens piesārņojumu un atkritumiem kosmosā. Tiek aplūkots arī dabiskais sadalīšanās process, pūšana, trūdēšana, pelēšana un smirdēšana un kaltas idejas, ko darīt ar atkritumiem nākotnē, lai pasaule tajos nenoslīktu.