Maģiskais Latvijas skaistums zaļajā dzelzceļā un purvā

Tas ir skaists 2 dienu stāsts par kopā būšanu ar Latvijas dabu, ģimeni, domubiedriem, mieru.

Pārsteigums- Zilais kalns- tā nav tikai svētvieta, senlatviešu varoņa Imantas kalns, bet arī vieta, kur iepazīt Latvijas industriālo mantojumu, uzzināt stāstu par vienu Latvijas kūdras pilsētu un atrast jaunu puisi Tomu, kurš prot iestāties par mantojuma – šaursliežu bānīša sliežu fragmentu saglabāšanu. Kurš ir savas puses patriots un mūs brīnišķīgā rāmumā pavadīja pa Kocēnu novada zaļo dzelzceļu. Liela pateicība Kocēnu novadam un Latvijas Valsts mežiem par sakopto maršrutu, skaistajiem tiltiem.

Lepnums- Dikļi, Latvijas pirmo dziesmas svētku vieta. Sakopta vieta, kur vienmēr gaida dziedātājus, radošos cilvēkus, darītājus.

Aizrautība- Puikules muižai ir noveicies, jo par to rūpējas pagasta vadītāja Dace un viņas palīdzes. Palika sajūtas, ka tur gādā arī par pagasta ļaudīm, sakoptais parks, šūpuļtīkli, dažādu gadsimtu saglabāšana muižas istabās, tas viss prasa skaistu ziedošanos šim darbam, un ir cilvēki, kuros joprojām ir dzīvs šis jaunlatviešu gars- saglabāt savu vēsturi un kultūru. Kā dzīves dāvanu uztvērām iespēju vakarā pievienoties Puikule ļaudīm skaistajam ģitāru koncertam purva estrādē. Maģisks saulrieta pavadīšanas mirklis.

Īpašs notikums- saullēkta sagaidīšana Niedrāja purvā zinošās ģeoloģes Ilzes Ozolas drošajā pavadījumā. Migla, saule, alnis, purva priedītes, akači, zirnekļu tīkli, dzērvju kliedzieni – kas kopā radīja ko dzīvē nebaudītu, tik dziļi skaistu, kas liek secināt, ka dabas radītais ir patiešām izcils skaistums. Mūsu purva gide domā gadu tūkstošu kategorijās, un viņa mums lika aizdomāties, kā cilvēki mēdz pārveidot informāciju, piemēram, globālā sasilšana ir jau notikusi starp citiem ledāju laikmetiem, kad cilvēku un rūpnīcu nemaz vēl nebija, un tāpat šie procesi cikliski notiek. Pirmoreiz visi gājām pa purvu ar sniega kurpēm, uzzinājām, kur drošāk spert soli, lai paliktu ar sausām kājām. Milzīgs paldies Ilzei par visu skaisto rīta piedzīvojumu, kad kopā elpojām, vērojām, sajutām Latvijas īpašo skaistumu un bagātību - purvu.

Kopā būšana- kad labi un iedvesmojoši kopā visiem velobraucējiem, sākot no sešiem un pāri 60 gadiem. Un šīs reizes ir būtiskas ģimenēm, būt kopā citādāk, kopā priecāties, kļūt zinošākiem par savu Latviju. Mūsu braucējus vieno prasme baudīt savas zemes īpašo skaistumu, spēja būt laimīgiem par iespēju būt kopā, ceļot aktīvi, izbaudīt neparastos Zaļā dzelzceļa ceļus. Spēt būt trakiem, kad jāceļas četros no rīta, lai tiktu pie saullēkta skaistuma purvā. Kopā dziedāšana un sarunas, lai nemanītu, ka mīt tos pedāļus dažu brīdi nav nemaz tik viegli, bet ir gandarījums, ka spējam sevi pārvarēt, kopā priecāties par skaistajiem un staltajiem latvāņiem, Latvijas zaļo dabu.

Inga Kadile, velo brauciena dalībniece.

Braucienu organizēja Europe Direct Gulbenē, Gulbenes novada bibliotēka. Izzinošais velo brauciens “Ar velo pa Zaļo!” tiek organizēts jau otro gadu, aktīvā veidā iepazīstot Latvijas zaļos dzelzceļus, apzinot dabas, industriālā mantojuma un kultūrvēsturiskos objektus.