Saharova balvas pasniegšanas ceremonija: ''Oļegs pēc dabas ir cīnītājs un cilvēks ar lielo burtu''

2018. gada Saharova balva par domas brīvību piešķirta ukraiņu režisoram un rakstniekam Oļegam Sencovam.

Svinīgā apbalvošanas ceremonija norisinājās 12. decembrī Eiropas Parlamentā Strasbūrā. Oļegs Sencovs apbalvošanas ceremonijā piedalīties nevarēja, jo pašlaik atrodas ieslodzījumā Sibīrijā. O. Sencovs tika apsūdzēts “teroristiska rakstura nodarījumos’’ pret Krievijas de facto okupācijas varu Krimā un notiesāts par to ar 20 gadiem cietumsoda.

Balvas pasniegšanas ceremonijā Strasbūrā ukraiņu režisoru pārstāvēja viņa māsīca Nataļja Kaplana (Natalya Kaplan) un advokāts Dmitrijs Dinze (Dmitriy Dinze).

Pasniedzot plenārsēdē 2018. gada balvu, Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Antoni Tajāni sacīja:

"Oļegs Sencovs tika nominēts Saharova balvai par miermīlīgu protestu pret viņa dzimtās Krimas nelikumīgo okupāciju. Arī par viņa drosmi, apņēmību un viņa uzskatiem, izrādot atbalstu cilvēka cieņai, demokrātijai, tiesiskumam un cilvēktiesībām; tās ir vērtības, uz kurām balstās mūsu Savienība, vēl vairāk kā jebkad, īpaši pēc vakar notikušā šausmīgā uzbrukuma. Tās ir vērtības, kuras šis Parlaments rūpīgi kopj, aizstāv un veicina.’’

‘’O. Sencova bada streiks un drosmīgā pilsoniskā nostāja padarīja viņu par simbolu pasaulē cīņā par politisko ieslodzīto atbrīvošanu kā Krievijā, tā visā pasaulē,"

turpināja EP priekšsēdētājs.