Jolanta Jērāne stāsta par naudu

Sestdien, 15. februārī, Gulbenes bibliotēkā kopā ar Jolanta Jērāne, runājām par tādu mazliet “kutelīgu” tēmu kā nauda.

Kā bērnam iemācīt saprast naudu? Tā kā bērni atdarina vecāku finanšu paradumus, jāsāk ar sevi pašu.  Ģimenes finanses ļoti svarīgi plānot visiem kopā, noteikt šī brīža prioritātes.  Bērniem būtu jāpierod, ka nevar dabūt visu uzreiz.

Jolanta dalījās ar pavisam praktiskiem un ikvienam izpildāmiem padomiem. Piemēram, šāds padoms. Bērna kabatas naudai – jā ! Kaut pavisam nelielas summas, taču regulāri (nevis pēc laba garastāvokļa vai saņemtās prēmijas) un ar skaidriem noteikumiem, par kādu periodu (mazākiem bērniem biežāk, kaut 1 centu dienā, jo viņi vēl nespēj domāt garākā  laika termiņā) u.tt. Vislabāk dot skaidru naudu. Neizmantot kabatas naudas nedošanu kā sodu, tā parādīsim bērnam, ka viņš ir viegli manipulējams. Svarīgi mācīt bērnam naudas krāšanu. Var vienoties, ja bērns ietaupījis noteiktajā periodā – nedēļā, mēnesī kaut 1 eiro, vecāki var pielikt tādu pašu summu viņa krājkasītē -  kāda noteikta mērķa sasniegšanai. Taču jāļauj bērnam arī eksperimentēt un mācīties no savām kļūdām.

Vēl dažādus vērtīgus un pārbaudītus  padomus vecāki var smelties Jolantas grāmatā “Naudiņš mācās saprast naudu”, kā arī vietnē www.52pakapieni.lv