Ar velo pa Zaļo!

Ar velo pa Zaļo!

Tveicīgajās 22.un 23. jūlija dienās Europe Direct centrs, Gulbenes novada bibliotēka jau trešo gadu organizēja velo braucienu “Ar velo pa Zaļo!”.  Šoreiz tas bija veltīts Ziemeļlatgales iepazīšanai. Maršruts sākās Latvijas mazākajā pagastā Kupravā, apskatot  industriālo mantojumu – pamesto drenu cauruļu rūpnīcu, un tālāk dodoties pa Zaļo dzelzceļu – virzienā uz Žīguriem. Zaļā dzelzceļa posms Rīga – Viļaka ir pielāgots velo tūrismam, un ir viens no Eiropas Savienības finansētā projekta “Green railways” posmiem. Vietējie iedzīvotāji to izmanto arī ikdienā – dodoties mežā ogot un sēņot. 

Žīguros apmeklējām Meža labumu ciemu. Vispirms mūs sagaidīja mežzine un kolorītā stāstniece Anna Āze. Žīguru privātajā Meža muzejā var iepazīties ar mežsargu darbarīkiem, dzīvnieku izbāžņiem, ādām un ragiem, kurus vairāk nekā 20 gadu vākusi un izstādījusi pati muzeja saimniece. Bez neskaitāmās literatūras un vēsturiskām liecībām, ko Annas kundze savākusi, viņa arī pati ir uzrakstījusi vairākas grāmatas par mežu, meža lietām un medībām. Annai ir arī padomi, kā tikt galā ar dažādām kaitēm, talkā ņemot dabas spēku. Čūsku uzlējumu gan nepārbaudījām, taču šķīvīti no kļavu lapām un pirts cepuri no papardēm gan iemācījāmies izgatavot. Meža labumu ciemā mums bija arī iespēja degustēt dažādus gardumus - meža zāļu tējas, priežu pumpuru biezeni, medu un salātus no meža augiem. Izrādās, ka arī ugunspuķes jaunie dzinumi garšo lieliski.

Viļaku iepazinām kā īstu pierobežas pērli ar ezera salas pastaigu taku un pontona laipu, skaisto parku, sakoptu pludmali, koka arhitektūras mantojumu, muzeju bijušajā klostera ēkā, kurā aplūkojām Latvijas putnu olu kolekciju, kā arī tikko notikušā starptautiskā glezniecības plenēra darbus.

Nakšņot devāmies uz Egļavu, kur meža ielokā, kādreizējā mežziņa ēkā, saimnieks Aldis Pušpurs uzņem viesus un ierīkojis muzeju. Muzejam piešķirta arī kultūras zīme "Latviskais mantojums". Kolekcijā var aplūkot pilnu meža ciklu no koku sēklām līdz gataviem izstrādājumiem no koka, meža atjaunošanas, kopšanas, izstrādes darba rīkus. Ar mīlestību un cieņu vākti un saglabāti Alda dzimtas un vietēji rokdarbi, fotogrāfjjas, mēbeles un dažādi saimniecības rīki. Ar saimnieka rokām vārīta ugunskura zupa un pašcepta maizīte garšoja brīnišķīgi, un lauku pirtiņā varējām pielietot savas papardes cepures. Bija grūti atvadīties no šīs vietas sirsnīgās gaisotnes, tomēr priekšā nākamais ceļš - uz zemnieku saimniecību “Kotiņi”. Saimniecībā redzējām jaunākās graudaugu pārstrādes iekārtas un modernu lauksaimniecības tehniku savienojumā ar sakoptu ainavu.  Tik patīkami pierobežā redzēt apsētus, sakoptus laukus un saimniecību, kuri attīstās, strādājot arī pēc bioloģiskām metodēm un domājot, kā savu produkciju nogādāt saviem patērētājiem pēc iespējas veselīgāk un daudzveidīgāk. Rekovas dzirnavu saimnieces Vijas garšīgi pabaroti un Latgales kulināro mantojumu baudījuši, tālāk devāmies iepazīt dabas bagātības.

Kā īsta Latgales pērle atklājās Stiglovas dabas taka. Stiglavas upes krastu smilšakmens atsegumi veidojušies aptuveni pirms 375 miljoniem gadu. Slīpi slāņotie baltie un brūni sārtie devona smilšakmeņi Stiglavas upītes krastos veidojušies jūras straumju ietekmē, tolaik šodienas Viļakas apkaimē viļņojusies jūra.

Izstaigājuši taku, tālāk Latgales ceļi aizveda pie ādas apstrādes meistara Briežuciemā. Savā lauku saimniecībā Andris Ločmelis ir radījis zīmolu “Leatherely” un izgatavo augstas kvalitātes ādas izstrādājumus. Darbnīcā iepazināmies ar meistara darbu, apskatījām Andra šujmašīnu kolekciju un izmantojām iespēju arī izgatavot savu ādas aproci. Prieks, ka arī laukos jauni cilvēki ar degsmi rada unikālas lietas un neļauj mazāk apdzīvotiem Latvijas nostūriem aiziet nebūtībā.

Kopā ar velosipēdiem veikti 94 kilometri, gūti jauni iespaidi un ierosmes, kā dzīvot dabai draudzīgāk, kopā izbaudot latgaļu viesmīlību, sirsnību un uzņēmību. Liels paldies šoferiem Jānim Ģērmanim un Zintim Upītim par rūpīgo velosipēdu nogādāšanu ! Paldies ceļabiedriem no Gulbenes, Balviem, Madonas, Valmieras un Malaizijas par izturību un azartu, pozitīvismu un komandas sajūtu!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Indra Logina, Gulbenes novada bibliotēka