Skaļā lasīšana

Gulbenes novadā atkal ir Skaļās lasīšanas sacensības čempions.

Jau piekto gadu Gulbenes novada bibliotēka sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku aicināja 5.klases skolēnus iesaistīties Nacionālās Skaļās lasīšanas sacensībā. Visus gadus Gulbenes novada skolēni ir bijuši gana aktīvi skaļie lasītāji un iesaistījusies skaļās lasīšanas aktivitātēs. Sacensības mērķis ir pilnveidot bērnu prasmes izvēlēties piemērotu, interesantu literatūru, sekmēt interesi par lasīšanu un grāmatām, saliedēt bērnus kopīgām lasīšanas aktivitātēm, kā arī veicināt lasītprieku. Sacensības sākumā notiek klasēs, tad skolā un tikai tad notiek reģionālais fināls, kurā tiek izvēlēts pats labākais lasītājs.

Kā katru gadu, arī šogad septembrī, Rīgā, LNB Ziedoņa zālē notiks Nacionālās Skaļās lasīšanas sacensības fināls, kurā piedalīsies katra Latvijas reģiona labākais skaļais lasītājs. Nopietnas žūrijas un savu atbalstītāju priekšā tiks lasīta sava mīļākā grāmata. Gulbenes novads ir patiesi gandarīts, jo 2020.gadā par uzvarētāju kļuva gulbeniete Annija Iļjenko.

Šajā gadā Gulbenes novada reģionālais fināls notika 13.maijā. Divus iepriekšējos gadus skolēni savus lasījumus iesūtīja video formātā, kurus attālināti vērtēja žūrija. Šajā gadā sacensība beidzot notika klātienē Gulbenes novada bibliotēkā. Bijām patiesi laimīgi uzņemt pie sevis 12 skaļos lasītājus no trijām skolām – Gulbenes novada vidusskolas, Lizuma vidusskolas un Lejasciema vidusskolas. Lasītājus vērtēja kompetenta žūrija – Sabīne Jefimova, Atis Barinskis, Edijs Frīdenbergs un žūrijas priekšsēdētāja Edīte Siļķēna. Žūrijas dalībnieki atzina, ka šoreiz nebija šaubu par pirmo vietu, taču otro un trešo vietu šķīra vien trīs punkti. Aplausiem skanot, par labāko skaļo lasītāju ar 183 punktiem tika atzīts Linards Sabulis no Gulbenes novada vidusskolas 5 l klases! Linards žūriju uzrunāja lasot S.Edgāras grāmatu “14-14”, viņa lasījums bija drošs, pārliecinošs un skaļš. Otrajā vietā ar 178 punktiem ierindojās Kate Tīna Melberde no Gulbenes novada vidusskolas 5g klases, kura lasīja  M.U.Klinga grāmatu “Diena, kad Ome salauza internetu”. Godpilnajā trešajā vietā ar 175 punktiem tika sveikta Lizuma vidusskolas 5.klases skolniece Estere Biteniece, kura bija izvēlējusies K.Olsones grāmatu “Spoku mājiņas noslēpums”. Gribas teikt, ka visi 12 skolēni bija nopietni gatavojušies sacensībai, bija izvēlētas vecumam atbilstošas, aizraujošas grāmatas, lasīšana noritēja spraigi un interesanti! Laikā, kamēr žūrija apspriedās, skolēnus muzikāli izklaidēja Krišjānis Upāns – paldies par muzikālajām improvizācijām un dziesmām!

Šajā gadā septembrī uz Rīgu dosies Linards kopā ar saviem atbalstītājiem. Ļoti ceram, ka šajā gadā atbalstītāju pulciņā varēs būs visa Linarda klase un viņa skolotāja Daiga Tipāne. Liels paldies skolotājai par gatavošanos Skaļās lasīšanas sacensībai!

Paldies Lizuma vidusskolas skolotājai Ditai Palmbahai un Lejasciema skolas latviešu valodas skolotājai, paldies arī skaļo lasītāju atbalstītājiem un vecākiem, sevišķi Lizuma skolas kuplajam līdzjutēju pulciņam!

Solvita Lībere

Gulbenes bērnu bibliotēkas vadītāja

Vairāk par sacensību:

https://www.lnb.lv/lv/aktuali/nacionala-skalas-lasisanas-sacensiba

Nacionālo skaļās lasīšanas sacensību norisi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome, vietējās bibliotēkas, skolas un grāmatnīcas. Valsts  finālistiem dāsnu dāvanu karšu skaitu nodrošina SIA "Jānis Roze" un apgāds "Zvaigzne ABC".  Palīgu rindās ir arī Latvijas pašvaldības, skolotāji, bibliotekāri – reģionālo sacensību kuratori un bērnu vecāki.