Grāmatas pusaudžiem līdz 9.klasei

Latviešu autoru grāmatas

Dzintars Tilaks. Zlatas ceļš
Grāmatas galvenā varone ir meitene, vārdā Zlata, kas mācās 7. klasē. Ir 2022. gada pavasaris, kad sākas karš Ukrainā. Skola un mācības paliek gluži vai citā dzīvē, nu jādomā par izdzīvošanu, par kaut ko tādu, kas liekas nereāls mūsdienās un šeit, Latvijā.
“Iespējams, ka grāmata nebūtu tapusi, ja vien ilgu laiku man nebūtu iespējas ikdienā tikties ar kādu Ukrainas ģimeni, kas apmetās mūsu mājās. Sarunas, prieki un asaras, stāsti, atmiņas, detaļas – tas viss iegūla gluži vai manā zemapziņā, lai pamazām taptu stāsts par meiteni un viņas ceļu uz glābiņu no kara. Par meiteni, kura dodas uz tālo Latviju.”
Dzintars Tilaks

Ārzemju autoru grāmatas

Mihaels Ende. Bezgalīgais stāsts
Vācu fantāzijas un bērnu literatūras klasiķa Mihaela Endes grāmata “Bezgalīgais stāsts” – tagad ar mākslinieka Sebastiāna Mešenmozera izteiksmīgajām ilustrācijām.
Grāmata, kas pasaulē guvusi izcilus panākumus, tā tulkota četrdesmit vienā valodā, un pārdoti vairāk nekā deviņi miljoni eksemplāru. Ar savu nemirstīgo meistardarbu Mihaels Ende ir iekarojis miljoniem cilvēku siržu visā pasaulē.
1984. gadā uz ekrāniem iznāca režisora Volfganga Petersena fantāzijas filma ar tādu pašu nosaukumu un guva milzu panākumus. Daudziem tā mainīja dzīves uztveri un lika pievērsties grāmatām un iemīlēt tās.
Bastiāns Baltazars Bukss pamana kādā antikvariātā grāmatu “Bezgalīgais stāsts”, kas pievelk viņu gluži vai ar maģisku spēku. Zēns lasa par Fantāzijas valstību, kuru nesaudzīgi pārņem tukšums. Vai Bastiāns pats būtu šis bērns, kas var glābt Fantāziju? Kopā ar jauno varoni Atreju un laimes pūķi Fuhūru, no filmas daudziem pazīstams kā Falkors, Bastiāns dodas ceļā, kur drīz vien dārgs kļūst katrs mirklis.
Ir cilvēki, kas nekad nespēj nonākt Fantāzijā, un ir cilvēki, kas to spēj, bet paliek tur uz visiem laikiem. Un tad ir vēl daži, kas dodas uz Fantāziju un atgriežas atkal atpakaļ. Tā kā tu. Un tie dziedē abas pasaules.

Anabella F. Stedmena. Skandars un vienradžu zaglis
Trīspadsmit gadus vecā Skandara Smita kvēlākais sapnis ir kļūt par vienradža jātnieku. Būt to reto veiksminieku vidū, kuri izraudzīti izšķilt vienradzi. Saistīties ar to uz mūžu, kopā trenēties un sacensties slavas vārdā.
Kļūt par varoni.
Taču brīdī, kad šis sapnis solās piepildīties, notikumi iegriežas daudz bīstamākās sliedēs, nekā zēns jebkad spētu iztēloties. Baiss un nešķīsts ienaidnieks ir nolaupījis Salas varenāko vienradzi, un, briesmām zogoties arvien tuvāk, Skandars atklāj noslēpumu, kas draud sagraut viņa pasauli uz laiku laikiem…

Džākomo Macoriols. Mans brālis ķer dinozaurus
Tev ir pieci gadi, divas māsas, un tu ļoti vēlētos, kaut būtu arī mazāks brālītis, ar kuru kopā spēlēt futbolu. Kādu vakaru vecāki paziņo, ka tev būs brālis un ka viņš būs īpašs. Tu esi laimīgs – "īpašs" tev nozīmē "supervaronis". Tu pat izvēlies viņa vārdu: Džovanni. Kad Džovanni piedzimst, tu pamazām saproti, ka, jā, viņš atšķiras no citiem, bet viņam nav superspēju.
Tad tu uzzini frāzi "Dauna sindroms", un sākotnējais prieks pārvēršas nepatikā, pat kaunā. Tikai vēlāk sapratīsi, ka sākotnējā doma nemaz nebija tik nepareiza. Ļauj Džovanni dzīvespriekam pārņemt tevi savā varā un secināt, ka, iespējams, viņš patiešām ir supervaronis. Un katrā gadījumā – tavs labākais draugs.

Charlie Mackesy. Puika, kurmis, lapsa un zirgs, animēts stāsts
“Mājas ne vienmēr ir noteikta vieta, vai ne?”
MĒS AR DAŽIEM DRAUGIEM IZVEIDOJĀM FILMU PAR PUIKU, KURMI, LAPSU UN
ZIRGU - PAR VIŅU KOPĪGO CEĻOJUMU UN TO, KĀ PUIKA MEKLĒ MĀJAS. ES CERU, KA
ŠĪ GRĀMATA TEV DĀVĀS DROSMI UN ĻAUS JUSTIES MĪLĒTAM
Charlie x
Elizabete Šteinkellnere. Papīra klavieres
Ilustrētajā romānā, kas vieglā un nepiespiestā veidā runā par nopietnām lietām, 16 gadus vecā Maija savas jūtas izsaka vārdos un attēlos. Viņa ieraksta savu dzīvi dienasgrāmatā, kas vienlaikus ir arī skiču burtnīca. Maija vēl mācās skolā, bet arī strādā sulu veikalā un bieži rūpējas par divām jaunākajām māsām, lai vientuļā māte varētu atpūsties. Katrai māsai ir cits tētis. Maijas āriene un uzvedība neatbilst ierastajām ārējā skaistuma normām, bet viņa veiksmīgi saceļas pret aizspriedumiem, saņem atbalstu no draugiem un nostiprina pārliecību par sevi un savām tiesībām uz personisku laimi.
Ap šo grāmatu zināmu ažiotāžu sacēla fakts, ka tā tika nominēta arī Katoļu bērnu un jauniešu literatūras balvai, taču žūrija to noraidīja kā neatbilstošu šīs balvas kritērijiem. Tad 222 vāciski rakstoši autori vēstulē vērsās pie žūrijas ar iebildumiem pret šo lēmumu. Diskusijas rezultātā balvas statūtos formulētie nosacījumi tika mainīti, atbrīvojot žūrijas profesionālo vērtējumu no pakļaušanās bīskapu viedoklim.

Ērina Hantere. Klanu kaķi: Treju spēks. Tumšā upe
Lauvuķepa, Asķepa un Sīļaķepa, Pērkona klana barveža Ugunszvaigznes mazbērni, ir klana mācekļi un ar katru dienu pilnveido savas prasmes, viņu dabas dotie talanti plaukst. Lauvuķepam treniņos lieti noder viņa spēks un enerģija, Asķepa arvien labāk izprot karotāju kodeksu, savukārt Sīļaķepa atklāj sevī noslēpumainas spējas un pēta saikni ar Zvaigznes klanu.
Tomēr Lauvuķepas, Asķepas un Sīļaķepas pienākumi klanā rada jaunas briesmas, un katrs no trim jaunajiem kaķiem jau drīz atklās tumsu: pagātnē, klanos un sevī…

Maja Lunde. Saules sargātāja
Lilijas dzīvē ir pienācis laiks starp bērnību un jaunību. Viņa mainās, taču daba ap viņu ir tāda, kā bijusi vienmēr. Lilijai ir tikai vāras atmiņas par sauli, un pasaule, kuru viņa pazīst, ir lietaina un tumša. Slapjajā zemē nekas neaug, neviens stādiņš nejūtas labi mūžīgajā puskrēslā.
Lilija ir bārene un dzīvo kopā ar savu vectēvu, kas apgādā ciemu ar dārzeņiem. Kādu dienu viņš aizmirst savu pusdienu maizi, un, aizskrējusi viņam nopakaļ uz siltumnīcu, Lilija atklāj kaut ko tādu, kas mainīs visu. Viņa ierauga slepenu taciņu, kas ved uz mežu, kur bērni nedrīkst staigāt. Taču ziņkārīgā Lilija nav tāda kā citi, viņa apspiež bailes un dodas prom pa taku. Aiz tumšajiem koku stumbriem ir cita, ziedoša pasaule. Tā ir kā liela pasaka. Lilijai būs jāsaskaras ar savām lielākajām bailēm, taču viņa atradīs arī mīlestību un prieku – un cerību uz pavasari.
“Saules sargātāja” ir brīnišķīgs stāsts bērniem un pieaugušajiem, tā ir grāmata, ap kuru pulcēties ģimenei.
Norvēģu rakstniece Maja Lunde ir sarakstījusi vairākas grāmatas bērniem, to skaitā arī grāmatu sēriju “Pasaulē foršākie bērni”, un viņas romāns pieaugušajiem “Bišu vēsture” ir izdots vairāk nekā 30 valodās un daudzās valstīs kļuvis par bestselleru.
Ilustratore Līsa Aisatū ir pazīstama ar savām brīnišķīgajām ilustrācijām bilžu grāmatām bērniem. Viņa zīmē arī ilustrācijas avīzes “Dagbladet” sestdienas izdevumam.

Sāra Penipakere. Pakss. Mājupceļš
Bestsellera “Pakss” turpinājums!
Ir pagājis gads, kopš Pīters un viņa mīlulis – lapsa Pakss – tikās pēdējo reizi. Būdami šķirti, viņi tagad dzīvo ļoti dažādu dzīvi. Pakss un viņa partnere Kuplaste ir sagaidījuši trīs mazuļus, kas viņiem nu jāsargā no bīstamās pasaules. Turpretī Pīters, kurš pēc kara kļuvis par bāreni un cīnās ar vainas apziņu un vientulību, ir pametis savas pagaidu mājas pie Volas un pievienojies jaunajiem ūdenssargiem – cilvēku grupai, kuri apņēmušies sadziedēt brūces, ko zemei atstājis karš.
Kad viens no mazajiem lapsēniem smagi saslimst, Pakss vēršas pie cilvēka, kuram, kā viņš zina, var uzticēties.
Lai kā Pīters cenšas nocietināt salauzto sirdi, tajā tomēr ielavās mīlestība. Tagad abi – gan zēns, gan lapsa – ir ceļā uz mājām un dziedināšanu, un atkalsatikšanos.

Inija H. Parente. Alma un septiņi briesmoņi
Depresijas alegorija.
Stāsts par psihoemocionālo veselību lieliem un maziem
Katram cilvēkam pagultē dzīvo kāds briesmonis. Almai to ir septiņi (daži baismīgi, citi šķietami nekaitīgi):
pirmais ir tikai plaukstas lielumā un nešķiet bīstams,
otrais ir milzum liels un sver veselu tonnu,
trešajam ir dzeltenas acis,
ceturtajam – gara aste ar krāsainiem gredzeniem,
piektais vislabāk prot čukstēt ausī,
sestais nemitējas raudāt,
septītais izskatās maziņš, taču var izaugt tik liels kā spuldzīte, kā futbolbumba, kā televizors.
Kamēr Alma, baidoties, ka viņai neticēs, nevienam par briesmoņiem nestāsta, tie naktīs lien no pagultes un laupa meitenei gaismu, sapņus un cerības. Taču izrādās, ka briesmoņi ir pieveicami, ja par tiem runā un iesaista sabiedrotos – ģimeni, draugus, speciālistus.

Dženija Hana. P.S. Es tevi joprojām mīlu
Jaunie lasītāji jau iepazinuši Dženijas Hanas grāmatas “Visiem zēniem, kurus esmu mīlējusi” varoņus. Tagad ar vidusskolnieci Lāru Džīnu un viņas draugiem atkal iespējams tikties bestselleru sērijas otrajā daļā.
Lāra Džīna negaidīja, ka iemīlēsies Pīterā pa īstam. Viņi tikai izlikās. Līdz pēkšņi vairs ne. Turklāt viņas dzīvē uzrodas vēl viens zēns no pagātnes. Nu Lāra Džīna ir tik apmulsusi kā nekad. Un atkal top vēstules…
“Reizēm Tu man patīc tik ļoti, ka es nevaru to paciest. Tas mani iekšēji piepilda līdz malām, liekot justies, it kā es tūlīt pārplūdīšu. Tu man patīc tik ļoti, ka es nezinu, ko ar to iesākt. Ikreiz, kad apzinos, ka atkal Tevi ieraudzīšu, mana sirds sitas pārāk ātri. Un, kad Tu palūkojies uz mani, kā to mēdz darīt, jūtos kā laimīgākā meitene pasaulē.”

Dženija Hana. Vienmēr uz mūžīgi
Ja esi lasījis/lasījusi sērijas pirmās divas grāmatas “Visiem zēniem, kurus esmu mīlējusi” un “P. S. Es tevi joprojām mīlu”, tevi noteikti iepriecinās vēl viena tikšanās ar jauko Lāru Džīnu, viņas ģimeni un draugiem.
Šajā grāmatā Lāra Džīna jau ir nonākusi savu vidusskolas gaitu beigu posmā, un viņas dzīve ir šķietami nevainojama: viņa ir līdz ausīm iemīlējusies savā lieliskajā draugā Pīterā, viņas tētis beidzot atkal precas, un vecākā māsa Mārgota ieradīsies no Skotijas, kur mācās koledžā, lai mājās pavadītu vasaru.
Taču viss nav tik vienkārši, kā izskatās. Lārai Džīnai priekšā stāv nopietnas pārmaiņas, un viņa nevar izvairīties no būtisku dzīves lēmumu pieņemšanas. Pirmām kārtām – uz kuru koledžu doties mācīties? Vai Lāra Džīna ir gatava pamest ģimeni un… iespējams, zēnu, kuru viņa mīl?
Vai pareizāk būtu ieklausīties tajā, ko saka sirds, vai arī klausīt prāta balsij?

Bobijs Pīrss. Viljams Ventons un apokalipses ģenerators, 4
Viljams un Iskija tiek aizsūtīti uz Sahāru, lai palīdzētu Neiespējamās arheoloģijas nodaļai izrakumos. Tuksneša vidū ir piezemējusies liela, mīklaina lode, un tikai Viljams spēj atrisināt kodu, kas to var atvērt. Bet kas notiks, ja viņam tas izdosies? Vai tas izraisīs katastrofu?
Seni ģimenes noslēpumi un kodi no kosmosa aizved Viljamu pa pēdām apokaliptiska mēroga pastardienas mašīnai.

Bobijs Pīrss. Viljams Ventons un haosa paralizators, 5
Dezinformācijas centram uzbrūk, un Blenda Zeinomore ir iedarbinājusi ārkārtējus drošības pasākumus.
Jaunajiem sarg-obotiem ir sejas atpazīšanas un virsskaņas dzirdes funkcija, un tiem nepaslīd garām itin nekas. Nav iespējams zināt, kam var uzticēties, un Viljams ir nonācis īpaši lielās briesmās. Vai viņam izdosies nogādāt koda piramīdu drošībā, kamēr nav par vēlu?
Šīs aizraujošās sērijas piektajā grāmatā tiek atklāti pagātnes noslēpumi, pārbaudīta draudzība un cīņa pret ļaunajiem lurīdija spēkiem ir sīvāka nekā jebkad.

Bobijs Pīrss. Viljams Ventons un Centrifugālā katastrofa, 6
Lai izglābtu visas pasaules nākotni, Viljamam Ventonam jāatrisina pašas zemeslodes kods. Un viņam tas jāpaveic vienam. Bet vai viņš spēs uzvarēt Ābrahama Tallija ārprātīgo ļaunumu?
Atklājot patiesību par to, kas īstenībā ir zemeslode, iespaidīgi noslēdzas viena no mūsdienu populārākajām bērnu grāmatu sērijām.

Izzinošas grāmatas

Gudra domas zinātkāriem prātiem: ievads filozofijā
Bērni kopš mazotnes ir lieli filozofi. Viņi uzdod svarīgus jautājumus – par laiku, nāvi, laimi un visu lietu nozīmi. Tomēr bieži iedzimtā zinātkāre netiek apmierināta, un ar laiku jautājumi apsīkst.
Grāmata aicina pievienoties atbilžu meklēšanai un nebeidzamajai filozofijas sarunai (dažas apskatītās tēmas: ir grūti saprast, ko mēs īsti gribam; cilvēki nav ļauni, tikai nelaimīgi; personība un izskats).
Iepazīstinot ar nozīmīgākajiem filozofiem no dažādiem vēstures periodiem un pasaules malām, grāmata parāda, ka viņu idejas joprojām turpina būt noderīgas, un sniedz ieskatu, kā izprast dzīvi un padarīt to kaut mazliet vieglāku.
 
Madara Mickeviča. Esi/ Emociju spēļes
Emocijas ir SUBJEKTĪVAS un rodas piedzīvojot kādu notikumu. Tās ir cieši saistītas ar mūsu katra vajadzībām un kad pamata vajadzības netiek apmierinātas, mūsu labbūtība un veselība tiek traucēta. Emocijas pilda svarīgas funkcijas mūsu dzīvē un ir kā navigācija jeb GPS, kas palīdz orientēties sev nozīmīgajā, tās palīdz arī izdzīvot. 
Emocijas ir spēcīgākā MOTIVĀCIJA rīcībai.
Grāmatā "esi/ EMOCIJAS"  ir izpētītas 10 pamata emocijas - skumjas, bailes, prieks, kauns, vaina, dusmas, interese, nicinājums, riebums, pārsteigums, un teorētsikais ieskats sniedz atbildes uz jautājumiem: 
  • Kāda nozīme un funkcija ir emocijai?
  • Kādas situācijas ierosina emociju?
  • Kādas ķermeņa reakcijas izraisa emocija?  
Grāmatas saturā ir vairāk kā 30 metodes kā spēles, kuras spēlējot vieglā un jautrā veidā ģimenē, klasē, grupā, nometnē, palīdz atpazīt, izprast un pieņemt visas emocijas.Kam: bērniem, jauniešiem, vecākiem, pedagogiem, profesionāļiem, darbam grupā, klasē, konsultēšanā, nometnēs u.c.