Grāmatas mazākajiem

Latviešu autoru grāmatas

 

Inese Zandere. Kamoliņš un Kastīte

Ineses Zanderes bilžu grāmata “Kamoliņš un kastīte” ar Ernesta Kļaviņa ilustrācijām.

Divi “ģeometriski varoņi” – Aplis, kurš bija apaļš, un Taisnstūris, kuram bija četri taisni stūri, kopā rotaļājoties kā divi bērni un mazliet cenšoties viens otru pārspēt, šīs formas pamana apkārtējos priekšmetos un būtnēs, pat tik “neģeometriskā” kā kaķis.

Kopā ar viņiem šo pasaules izziņu var veikt arī bērni, un turpināt to, vērojot, pētot un atdarinot lietas ap sevi.

Gunta Medne. Oto visu grib darīt pats!

Visvairāk Oto patīk visu darīt pašam. Tad viņš saka: ES PATS!
Bet dažreiz mamma un tētis par to nemaz nepriecājas. Ko iesākt?
Varbūt ir vēl kāds veids, kā iemācīties darīt lielas lietas?

ES PATS periods ir lielisks brīdis, kad bērns mācās kļūt patstāvīgs, tomēr tas var būt arī ļoti izaicinoši. Grāmata atklāj, kā šo laiku piedzīvot mierpilnāk.

Grāmatas autore Gunta Medne ir pirmsskolas un Montesori pedagoģe, kas ikdienā strādā ar bērniem, kā arī māmiņa Askoldam – grāmatas iedvesmotājam un Oto prototipam.
“Oto visu grib darīt PATS!” ir pirmā grāmata sērijā “Oto aug liels”. Katra grāmata atspoguļos kādu nozīmīgu aspektu bērna attīstībā un būs par atbalstu gan tiem, kas aug lieli, gan viņu vecākiem, skolotājiem un citiem pieaugušajiem draugiem.

Bērnus priecēs aizraujošs stāstiņš, draiski attēli, lieli burti un izkrāsojami zīmējumi.
Grāmata noderēs arī pirmo lasīšanas iemaņu veidošanai.

Māksliniece Alise Landsberga.

Aivars Neiberts. Rūķības: dzejoļi un pasakas

Latviešu leģendārā dzejnieka Aivara Neibarta krājumā “Rūķības” lasītājus priecēs jestrie un nebēdnīgie dzejoļi no krājuma “Rūķis kā jau rūķis”, kā arī vēl nepublicētās Neibarta rūķu pasakas.
Dzejoļi un pasakas domātas lasīšanai “īsļaužiem”, kā autors dēvēja bērnus. Katrs dzejolītis un pasaka uzbur paradoksiem un brīnumiem pilnu pasauli, kurā rūķis audzē konfekšu koku, gatavo rausi no miega, salāpa piedurkni vecenītei Pasaulei un ievīsta koku saknes lapu zeķītēs. Pasaciņas un dzejoļus caurauž sirsnības pilns vēstījums par rūķu pieskatītajiem dzīvniekiem, kokiem, mistiskajiem radījumiem un bērniem.
Tekstu papildina Signes Ērmanes skaistās ilustrācijas. Grāmatā ir ielīmēta kabata ar atklātni, kuru bērni varēs dāvināt citiem (pasakā “Rūķu cepure” tai ir īpašs spēks piepildīt vēlēšanās tiem, kuri ir labestīgi).

Harijs Petrockis. Otto brīnās

Pazīstamā televīzijas režisora Harija Petrocka grāmatiņa bērniem “Otto brīnās” nedaudz ir arī atmiņu stāsts, ko autors veltījis visiem bērniem un to vecākiem, kas nepārstāj brīnīties par sevi un pasauli ap mums.

Grāmatas galvenais varonis Otto ir zēns, kas visu dzirdēto saprot burtiski. Viņa domas nodarbina siļķe kažokā un viltotais zaķis, bezdelīgactiņas un gaiļbiksītes, kā arī citi vārdi, kas atstāj Otto neizpratnē. Viņš nebeidz brīnīties un uzdot jautājumus pieaugušajiem, kas viņam nespēj atbildēt. Grāmata ar humoru stāsta par to, kā bērns iepazīst latviešu valodu un sastopas ar dažādām viņa izpratnē dīvainībām.

“Mana pirmā grāmata radās pēkšņi,” stāsta Harijs Petrockis. “Varbūt no tā, ka joprojām brīnos un nesaprotu vai pārprotu šo pasauli, tieši kā mans varonis. Kaut kādi impulsi grāmatiņai droši vien sakrājušies arī no manas režisora profesijas, veidojot bērnu raidījumus televīzijā un izrādes teātrī. Man tāpat kā Otto šķiet, ka mēs dažkārt pārāk sarežģījam un sakonstruējam savu dzīvi un pasauli ap to,” atzīst autors. “Varbūt uz to visu vajag paskatīties naivāk un tiešāk – kā to dara Otto – jautājot, izzinot, saprotot, kādreiz arī nesaprotot. Jo no nezināšanas taču nav jākaunas, vai ne?”

Niklāvs Sausiņš. Garāžas alfabēts

A – akumulators, B – bremžu disks, C – celiņsiksna… Un vēl trīsdesmit vārdi, kas saistīti ar vietām, kur mājo automašīnas vai motocikli, kad tie nav ceļā un atpūšas.

Niklāvs Sausiņš ir radījis pavisam neparastu, pavisam citādu alfabētu mazajiem automīļiem. Taču grāmata sniedz patīkamu pārsteigumu arī tiem, kuriem mašīnas vēl ir gana svešas. “Garāžas alfabēts” būs lieliska dāvana un sagādās prieku arī pieaugušajiem auto entuziastiem.

Jeļena Skuratova. Pasakas par Ezīti

Pasakas veltītas svarīgām tēmām, ar kurām saskaras pirmskolas vecuma bērni — draudzība un atbildība, drošība un prasme ievērot noteikumus, sevis pieņemšana un centieni būt noderīgam. Dažas no pasakām radušās pēc sarunām ar manu meitiņu, bet viens stāsts tapis pēc bērnudārza audzinātājas lūguma.
Lai šīs sirsnīgās un pamācošās pasakas jums palīdz ar bērniem pārrunāt svarīgas lietas!
Es patiesi ticu, ka labestīgās pasakas bērniem ne tikai palīdz izjust pasauli sev apkārt, bet arī māca izprast savu iekšējo pasauli, ļaujot apzināties paša vēlmes, noteikt mērķus un tos realizēt.
Tulkojusi Ineta Strazdiņa.
Jekaterinas Ternikovas ilustrācijas.

Inguna Ula Cepīte. Emma un ekrāni: Lielā jautājumu spēle

Autore Inguna Ula Cepīte aplūkojusi mūsdienās aktuālās problēmas bērnu un pusaudžu vidē  – vientulību, pieaugušo nespēju runāt ar bērnu vienā valodā pat it kā draudzīgā ģimenē. Emmai ir vēlme  ne tikai atbildēt uz nesaprotamiem pieaugušo jautājumiem, bet uzdot jautājumus pašai. Viņa neskatās vecākus interesējošos biedējošos ziņu raidījumus, bet vienu raidījumu viņa kopā ar ģimeni skatās vienmēr  –  jautājumu spēli televīzijā, kad malā tiek nomesti gan pusapēsti našķi, gan mazākie ekrāni – planšete vai Emmas mobilais. Meitene vēlas radīt pati savu – Emmas spēli, uzdot jautājumus rotaļu biedriem Kārlim un Lindai, kā arī suņukam Zevam, ezim Dureklim, papagailim Košulim.

Autores vēlējušās ieinteresēt bērnus lasīt apjomīgākus tekstus, kuros lasītājs jūtas līdzdalīgs, lai kopā ar ilustratores Viviannas Marias Staņislavskas interesanti un stāstam atbilstoši izvēlētiem vizuāliem elementiem, ilustrācijām, tiktu attīstīta atmiņa, rosināta iztēle, ņemot vērā, ka šodien visapkārt ir digitālie imigranti jeb digitāli dzimušie. Stāsta šarms meklējams arī dažādu poētisko detaļu veiksmīgā izvēlē un akcentos. Nav noslēpums, ka bērnam viss absolūti nozīmīgais pieaugušo uztverē ir absolūti nebūtisks, bet tieši šķietami nebūtiskās epizodes iekrāso stāsta koptēlu. Emmas vecāki ne vienmēr saprot Emmu, lai gan apgalvo, ka gandrīz visus meitas lietotos vārdus paši viņai iemācījuši. Emma vēlas pati izjust  radīšanas prieka brīnumu. Šajā laikā, kad visapkārt ņirb tik dažādas viedierīces un vēl nesenā pagātnē neiedomājamas tehnoloģijas,  svarīgi atcerēties, ka īstās pārmaiņas un procesi sākas sirdī, nevis telefonā vai datorā.

Grāmatu Inguna Ula Cepīte veltījusi rakstniekam Jurim Zvirgzdiņam – savulaik  stāstus abi autori radījuši arī kopā – viņi ir daudziem lasītājiem zināmo grāmatu "No Rīgas līdz Rīgai. Tobiasa un Tamas lielais Eiropas bibliotēku ceļojums" un "Cekulaina zīle dzied... Stāsti par Rīgas vēsturi" līdzautori.

Dace Krēsliņa. Pasaka par princesi un mēnessdēlu

Kādai Princesei sensenos laikos iepatikās Mēnessdēls, un viņš arī bija iemīlējies meitenē. Taču, lai abi satiktos un paliktu kopā, Princesei bija jāveic trīs vienā naktī šķietami neiespējami uzdevumi.

Dace Krēsliņa sarakstījusi sirsnīgu pasaku brīnumainu notikumu mīļotājiem – “Pasaku par Princesi un Mēnessdēlu”, un grāmatā ir savdabīgas pašas mākslinieces ilustrācijas. Tās raisīs fantāziju un palīdzēs piepildīt Princeses lolotās ilgas.

Jeļena Paļčevska. Saules spēks

Ja tu esi ērkšķiem klāts, zaļā krāsā un vēl tevi neviens nemīl, protams, ka tu esi apvainojies uz visu pasauli!

Un tā baisais Briārs izdomāja nozagt sauli, lai visi sajustos tikpat slikti kā viņš. Taču labsirdīgais un atsaucīgais Kristiāns, kuram bija plaša sirds un īpašs burvju priekšmets, nolemj stāties pretī Briāram. Tomēr ļaundaris nav ar pliku roku ņemams. Viņš atrod maģisko akmeni, un ar tā palīdzību viņam izdodas nozagt sauli. Pasaule kļūst pelēka un drūma.

Par laimi, Saulei ir palīgi. Beķeris Kristiāns, baltā burve, ziepju burbuļu Feja, brīnumdare Zija un visi labie bērni kopā spēs stāties pretī Briāram un atgriezt Sauli.

Ruta Svaža, Arta Ozola- Jaunarāja. Brīnumu diena

Saistošā veidā iepazīstinot jaunāko paaudzi ar pasta darbību un šīs nozares nozīmi katra iedzīvotāja dzīvē, Latvijas Pasts izdevis jau trešo bērnu grāmatu – Brīnumu diena seko Latvijas Pasta iepriekš pastmarku tematikai veltītajām krāsojamajām grāmatām.

Brīnumu diena aizraujošā veidā stāsta par Meža pastu un piedzīvojumiem brīnumainajā pasta pasaulē, līdzdarbojoties meža iemītniekiem, pasaku tēliem un galvenajiem varoņiem – bērniem. Grāmatas autores ir rakstniece R.Svaža un māksliniece A.Ozola-Jaunarāja, un tās tirāža sasniedz 3000 eksemplāru. Grāmata iesaiņota īpašā mapītē, ko iespējams transformēt par vienu no grāmatas tēliem – Pasta balodi.

Leontīne Apšeniece. Saules dārzs

Kas aug Saules dārzā – bērnības zemē? Viss! Darbiņi un blēņas, pasakas un dziesmas, saules glāsti un vēja stāsti. Visi gadalaiki, mākoņu pilis, līksmi svētki un daudz siltas mīlestības gan no zemes, gan Debesīm.

Leontīnes Apšenieces dzejoļi bērniem ļoti patīk, jo tie ir sižetiski, asprātīgi, sirsnīgi, ritmiski un atskaņām bagāti. Tos ir viegli lasīt un vienkārši iemācīties no galvas. Šī dzejas izlase noderēs mājās, bērnudārzā un skolā – atmiņas vingrināšanai, valodas prasmju attīstīšanai, publiskās runas pilnveidei un, protams, aizrautīgai lasīšanai un sirds priekam.

Māksliniece Irēna Žguta.

Zane Zusta. Toto atkož noslēpumu

Ir pazudis suņuka Toto saimnieks Pauls! Toto ir nobijies un bēdīgs. Cik labi, ka Toto nav viens! Ar viņu kopā ir draudzene - mierīgā un gudrā medūza Zīle. Viņa palīdz Toto nezaudēt dzīvesprieku un "atkost" kādu ļoti svarīgu noslēpumu.

Zane Zusta (1982, Liepāja) rakstnieces gaitas aizsāka ar grāmatām “Ucipuci meklē mājas”, “Ucipuci domā ārpus kastes” un turpināja rakstīt gan bērniem - “Es esmu Boss” un “Labrīmes”, gan arī pieaugušajiem. Zanes darbus caurvij psiholoģiskās labsajūtas uzlabošanas tēma. Grāmatas uzreiz pēc iznākšanas kļūst par dižpārdokļiem, un dažu motīvi ir pamatā TV seriālam un leļļu teātra izrādēm.

Grāmatas māksliniece Linda Valere.

Anete Melece. Pazudušais miedziņš

“Pazudušais miedziņš” ir ģimenisks stāsts, kurā iesaistīts bērns, vecāki, grāmatas, rotaļlietas un rūķi, kas piegādā cilvēkiem miegu. Šķiet, ka šoreiz miedziņu kāds nozadzis, jo mazā Stella neparko nevar aizmigt arī pēc tam, kad tētis izlasījis jau tik daudzas vakara pasaciņas. Meklēšanā detektīvu lomu uzņemas visas Stellas rotaļlietas – līdz beidzot izrādās, ka miega sūtījums piegādāts istabā, kurā neviens neuzdrīkstējās ielūkoties, lai netraucētu aizņemto mammu – viņai taču šodien bija ilgāk jāpastrādā!

Autore grāmatu raksturo kā “gandrīz autobiogrāfisku stāstu, kas radies no mazajām ikdienas ciešanām, ko pazīst visi jaunie vecāki – grūtībām vakarā aizmidzināt bērnu. Patiesie notikumi ir savijušies ar izfantazētiem, kuri patiesībā arī ir tikpat īsti, jo arī ir daļa no ikvakara gulētiešanas rituāla: kad izlasītas viena, divas, nereti trīs grāmatas un tiek izslēgta gaisma, nākas izgudrot vēl kādu stāstu par bērna izvēlētu tēmu. Parasti tas ir detektīvs, kur kādam varonim kaut kas ir pazudis, bet mistēriju vienmēr atrisina izmeklētāji Nīlzirgs un Flamingo.”

Anete Melece uzsver arī to, ka kļūšana par mammu zināmā mērā mainījusi viņas skatījumu uz savu profesiju: “Agrāk es ilustrēju grāmatas par prieku savam iekšējam bērnam un to, kādu dzīvi šīs grāmatas dzīvo pēc nodrukāšanas, varēju tikai aptuveni nojaust. Šķiet, tikai tagad tā pa īstam saprotu, ar ko es vispār nodarbojos. It nemaz nav slikti katru vakaru nodoties padziļinātiem bērnu grāmatu tirgus pētījumiem un arī piespiedu radošuma treniņš nāk tikai par labu.” “Pazudušais miedziņš” ir šā procesa rezultāts, kurā spēcīgi sajūtama reāla sasaiste ar maza bērna un vecāku ikdienu un attiecībām.   

Līga Rozentāle, Kristīne Spure. Ričijs Rū un draugi

Tu taču atceries muzikālo lācēnu Ričiju Rū!

12 sirsnīgi un pamācoši stāstiņi ievedīs Tevi lācēna Ričija Rū un viņa draugu jauno piedzīvojumu pasaulē.

Uzzini, kā Ričijs Rū tika pie savas ģitāras, kādu olu uzbūvēja izgudrotājs Kurmis, kādas ķibeles pavasarī piemeklēja dziedošo Vardi un Peles ģimeni, kā Zaķēns ar Ričiju Rū iemācījās dalīties un kā visiem kopā veicās ar gatavošanos Ziemassvētkiem.

Edgars Dūmiņš. Divi rūķīši

Kādā mazā namiņā dzīvo divi rūķīši – Kukū un Tutū.
Kukū ir apzinīgs – gluži kā vecākais brālis ģimenē. Viņš labprāt palīdz citiem un bieži pēta grāmatas par zvēriņiem. Viņš ir ļoti jauks un labsirdīgs.
Tutū ir varen jautrs un nebēdnīgs rūķītis. Dažreiz viņam prātā blēņas, tomēr viņš ir arī mīļš un līdzjūtīgs. Abiem kopā dienas paiet darbīgi. Viņiem patīk sēņot, vizināties ar zirdziņu, cept kartupeļu pankūkas, uzņemt ciemiņus, iepriecināt draugus un reizēm apgūt kaut ko jaunu un noderīgu.
Atver grāmatu, iepazīsties ar rūķīšiem un piedalies viņu darbos un rotaļās arī tu!

Grāmatas autors Edgars Dūmiņš ir tētis mīlīgām dvīnītēm. Rūķīšu Kukū un Tutū tēli radušies, raugoties meitiņu izdarībās. Šī grāmata tapusi ar vēlmi vairot pasaulei tik ļoti nepieciešamo draudzīgumu un labestību.

Māksliniece Marina Heniņa ir trīs bērnu māmiņa, tāpēc labi zina, kas mazajiem patīk. Viņas zīmētie tēli vienmēr liek smaidīt un kopā ar sirsnīgo tekstu rada daudz prieka.

Laura Krūmiņa – Zvaigzne, Diāna Stupele. Pipara un Pērles piedzīvojumi

Grāmatas varoņi ir pavisam īsti un dzīvē sastopami četrkājaini sirdsdraugi Pipars un Pērle, kuri dodas glābšanas misijā. Stāsts ir par suņu, kaķu un putnu attiecībām kādā piemājas dārzā Cēsu pievārtē. 

Šī ir viena no retajām bērnu piedzīvojumu grāmatām, kas balstīta uz patiesiem notikumiem. Ģimenei tā ļaus pavadīt aizraujošu un neaizmirstamu laiku kopā.

Grāmata ir radīta pašiem mazākajiem klausītājiem, kuriem patīk iemigt vecāku un vecvecāku stāstos, kā arī mazajiem lasītājiem, kuri sper pirmos patstāvīgos soļus grāmatu lasīšanā.

Pasakas un mīklas par dzīvniekiem: 4-6 gadi

Grāmatā iekļautas aizraujošas latviešu tautas pasakas pa dzīvniekiem.
Pasakas sakārtotas divās nodaļās – “Suns, kaķis, gailis un…”; “Varde, vilks, vāvere un…”
Lai vieglāk būtu lasīt, teksti rakstīti ar lielajiem burtiem un grāmatas sākumā sadalīti pa zilbēm.
Krāsainie zīmējumi palīdzēs labāk iepazīt pasaku tēlus. Vērīgi tos aplūkojot, mazais lasītājs viegli varēs atrast mīklu atminējumus.
Māksliniece Agija Staka.

Krista Kukuvasa. Āpsēns Viljams - naskā ķepa

Iepazīsties – āpsēns Vilijs! Viņš mīl sapņot, lasīt grāmatas un plānot lielus piedzīvojumus.

Vasaras plāni mainās, kad āpsēna labākajam draugam tiek uzdots pieskatīt jenotu mazuli. Vilijs īsti nevēlas, lai draugiem pievienotos vēl kāds. Kā saglabāt veco draudzību un iegūt jaunus draugus? Un kā radīt neaizmirstamus vasaras piedzīvojumus?

Atver grāmatu un uzzināsi!

Ilustrējusi Kristiāna Kristberga.

Mazā zemes ābece

Šī ir mazā zemes ābece. Burtu grāmata, veidota no krāsainām un garšīgām lietām, kuras izaudzējamas tepat Latvijas zemē. Augļi, ogas, dārzeņi, garšaugi un zaļumi - pirmās garšas, ko iepazīst mazais cilvēkbērns, augot Latvijā.
Ilustrācijas: Miķelis Baštiks
Padomdevēji: Agnese Vanaga, Kristīne Celma, Ilze Peipiņa, Elza Baštika.

Uzzini, kas es esmu

Latviešu autoru sastādīta bilžu grāmata ar krāsainām fotogrāfijām un izzinošu tekstu. Grāmatu papildina atbilstošas tautasdziesmas.

Ieva Samauska. Soliņš un Miskaste

Pasaka “Soliņš un Miskaste” parāda vienu no skaistākajām, īpašākajām bērnu spējām – prasmi iztēloties. Parastu smilšu kaudzi – par pasaku pili, parastas ceļmallapas – par karalisko augstdzimtību troņiem un parastus zariņus – par augstdzimušām personām. Grāmatā necils koka soliņš, kādus tūkstošiem var satikt dažādās pilsētās, ar Miskastes palīdzību iemācās būt vairāk nekā tikai soliņš. Izrādās, ja soliņš tic un vēlas, viņš var būt arī daudz kas cits: Jumtiņš. Galdiņš, Namiņš, Pakāpiens, Skatuve, Gulta, Tunelis, Barjera, Tilts, Garāža, pat Tribīne, Ksilofons, arī – Kuģis, Lete, Osta, Karaļtronis. Un… pat Degunkniebis! Saspraudīte un Zobu Skava! Viņš, tāpat kā jauniegūtā draudzene Miskaste, var būt noderīgs tik dažādos veidos! Noderīgs tik daudziem: Cirslītim, sen nesastaptiem skolas draugiem, dvīnēm puķainās cepurēs, puņķainajam Milzim...
Jo runa nav par bezkaislīgu, bezauglīgu iztēlošanos, bet par savu sapņu apzinātu piepildīšanu – īstajā laikā un vietā. Kad tu tici, tu arī dari jeb kļūsti. Kad tici, ka vari būt vēl kas vairāk, tu arī esi ceļā uz to.
Šī nav grāmata par galvenā varoņa ceļojumu uz tālām zemēm. Šajā stāstā katram atpazīstamā vietā autore kopā ar grāmatas ilustratori Aneti Bajāri – Babčuku lasītāju iepazīstina ar brīnumainu tēlu galeriju – katrs no tiem ir īpašs, tik ļoti atšķirīgs no pārējiem. Rakstniece prot arī pārvērtību pasakā nerunāt ar lasītāju tikai par atsevišķi norobežotām bērnu tēmām, jo “viņi vēl mazi – tāpat nesapratīs”. Autore ir pārliecināta, ka noteikti sapratīs.

Aivars Neibarts. Ņukucītis un Nē!

Grāmatā “Ņukucītis un Nē! Pasakas par Ņukucīti” apkopotas Aivara Neibarta līdz šim grāmatās nepublicētās pasakas par Ņukucīti īsļaužiem, kā dzejnieks dēvēja bērnus. Aivars Neibarts aizgāja mūžībā, atstājot mantojumā dzeju un pasaciņas par Ņukucīti, darbus, kuros atklājas dzejnieka neierobežotā fantāzija un paradoksos balstītā domāšana, gaišs, harmonisks un labsirdīgs pasaules tēlojums.
Māksliniece Gita Treice.

Marts Pujāts. Zenīts

Dzejnieks Marts Pujāts reiz mācījās Rīgas Doma kora skolā un dziedāja slavenajā zēnu korī, bet ilustratore Rūta Briede tolaik bija audzēkne Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā. Dzīvo skolas sajūtu dzejniekam un māksliniecei izdevies saķert aiz astes un nepazaudēt. Marta klasesbiedrs Jānis Šipkēvics dzejoļus pārvērta muzikālā izrādē “Zenīts”. Grāmatā nodrukāts arī kvadrātkods, kas aizved uz platformu spotify.com, lai lasītāji varētu arī noklausīties uzveduma “Zenīts” ieskaņojumu.

Marta Pujāta dzejoļu krājums ir emocionāls vēstījums par skolas gados pieredzēto, atgriešanās 90. gadu Rīgas Doma kora skolas mācību klasēs un gaiteņos, kur zēni brauc liftā, raksta diktātus, spēlē “Super Mario” un sapņo par jaunām botām. Leģendārā zēnu kora puikas, kuru ikdiena cieši savijusies ar mūziku, kuriem diktāts nozīmē ne tikai latviešu valodas, bet arī solfedžo stundas, gluži tāpat kā citi viņu vienaudži, ir augoši, dauzonīgi un jūtīgi bērni, un šo dzīvo skolas sajūtu izdevies precīzi un emocionāli fiksēt dzejniekam. Dzejoļos savijas 90. gadu reālijas, saglabātas subjektīvas bērnības iztēles ainas, arī ārpus klases un brīvdienu piedzīvojumi, neatkārtojamās skolas gadu draudzības klātbūtne un, protams, pieaugušā dzejnieka prasme to visu ietvert dzejas tēlos. Marta Pujāta dzejoļiem piemīt īpaša muzikalitāte, muzikāli argumentēta brīvība un neparedzamība.

Solvita Denisa-Liepniece. SaZVĒRestības teorija

Vidzemes Augstskolas docente Solvita Denisa-Liepniece laidusi klajā bērnu grāmatu "Sazvērestības teorija". Grāmata tapusi, lai palīdzētu vecākiem sarunāties ar mazajiem lasītājiem par to, kā rodas baumas, maldi, bailes un panika, kā tam visam neļauties, to atpazīt un stāties pretī.  

Kā stāsta grāmatas autore Solvita Denisa-Liepniece: “Parasti es nodarbojas ar visai nopietnu pētniecību, kas saistīta ar informācijas manipulēšanu un sabiedrības noturību. Izstrādājot savus pētījumus, bieži vien es iedomājos, ka iespējamais lasītājs valkā uzvalku vai kostīmu, ka tas ir cilvēks ar ļoti aizņemtu darba kārtību. Tāpēc mans uzdevums ir sarežģītas lietas izstāstīt viegli saprotamā un koncentrētā veidā.

Šoreiz es iedomājos savu lasītāju ar tik pat ļoti aizņemtu dienu – skola vai bērnudārzs, sporta nodarbības, varbūt arī keramikas pulciņš. Tāpēc šo grāmatu sanāks lasīt pa ceļam uz pulciņu vai varbūt arī mājās ar ģimeni. Lasītājiem, kuri ikdienā nēsā kreklus ar zaķīšiem vai kleitas ar zvaigznītēm, arī ir svarīgi zināt par manipulēšanu informācijas jomā. Svarīgi zināt par to, kā izvairīties no informācijas apstrādes lamatām. Abas auditorijas ir svarīgas! Šī grāmata dod iespēju to darīt agrā vecumā”.

Grāmatas veidošanā savu roku pielikuši divi Vidzemes Augstskolas absolventi: grāmatu  ilustrējusi Marina Heniņa, bet uz latviešu valodu atdzejoja Varenais Sēlis, kurš ir asprātīgs un humora pilns dzejnieks. Viņam ar Marinu Heniņu jau ir viens cits kopīgs projekts – grāmata “Zvēru lāde”, savukārt autorei ar mākslinieci jau iepriekš kopā tapusi cita grāmata bērniem: “CAPS UN CIET jeb Vilks – manipulators".

Dr.sc.comm. Solvita Denisa-Liepniece ir Vidzemes Augstskolas docente un viespētniece Ņujorkas Universitātē (2021–2022). Solvita pasniedz vairākās universitātēs un konsultē Baltijas un starptautiskās organizācijās, tostarp Baltijas Mediju izcilības centrā. Vidzemes Augstskolā Solvita vada lekcijas Mediju un komunikācijas virziena bakalaura un maģistra līmeņa studijās par žurnālistiku, ietekmējošo komunikāciju, medijpratību u.c.    

Maira Dobele. Lupatiņu laika grāmata

Grāmatā "Lupatiņu laika grāmata" uzzināsi - vai gudrā Kaķa mīļākā diena ir sestdiena? Cik reižu gadā ir dzimšanas diena? Kurā gadalaikā Lupatiņu mājās atrodas izgreznots koks? Kāpēc vasarā ārā būtu jāvalkā saulesbrilles? Kas rudenī ir izaudzis un nogatavojies dārzā?

Sērijas piektajā grāmatā Lupatiņi seko gadalaikiem un dabas parādībām, mācās noteikt diennakts laiku. Mazais lasītājs iepazīstas ar pulksteni un kalendāru un uzzina, kāda ir saules loma gadalaiku maiņā. Šī grāmata ir piemērota 5–9 gadus veciem bērniem, kā arī nedaudz jaunākiem.

Pāvils Raudonis. Pasaka par mežcirtēju

Pasakas vēsta par būtību. Pasakas nevar stāstīt par to, ko mēs redzam ikdienā. Tad tās nebūs pasakas, bet raksts avīzē.
Ja jūs gribat zināt, kādēļ mežā zāģē kokus, bet mežs turpinās.
Ja jūs gribat zināt, kāda ir meža bērnība, brieduma gadi un vecums.
Ja gribat zināt, kādēļ uz bērza stumbriem daba ir izveidojusi rakstu zīmes? Kādēļ apse ir runātīga? Kā alkšņi sargā mežu? Tad lasiet.
Grāmatā ir atbildes.
Patiesība ir tur — mežā!
Ilustrējusi Sandra Vingre.

Aija Lisovska. Dullā diena Dundurzālē

Meža vidū atrodas Dundurzāles ciems. Kādā ļoti lietainā dienā ar ciema iemītniekiem atgadās pavisam neparasti notikumi. Pazūd pūķa labākais draugs. Rūķis cīnās ar kreisās kājas lāstu un dzen pēdas lidojošam laupītājam. Pa to laiku vārnu bērns izvelk no upes mazu, slapju radījumu, bet sivēns no dubļiem – konfektes. Zaķu meiteni pārsteidz bubulis, bet āpsi – palīgā saucieni. Bet kāpēc kazai ir spārni? Un kurš sabojājis torti? Un kas tā par atbalsi, kas patiltē mēdās?
Sekojot grāmatas notikumiem, arī lasītājam radīsies daudz jautājumu, bet pamazām vien grāmatas varoņi sniegs atbildes.

“Dullā diena Dundurzālē” ir grāmata visiem tiem, kuriem tāpat kā autorei Aijai Lisovskai patīk stāsti, kuros iepītas mīklas, noslēpumi un negaidīti atrisinājumi. Šī ir autores trešā grāmata – nevis pasaciņa, bet pilntiesīgs romāns bērniem, un ikviens tajā var atrast detektīvžanra iezīmes, tomēr lasītājam un viņa vecākiem nav jāuztraucas – Dundurzālē nenotiek noziegumi, tā ir vieta labdabīgām mistērijām un pārsteigumiem, tāpēc arī grāmata saņēmusi šādu apakšnosaukumu: “Gandrīz detektīvs, kurā izmeklētājs būsi tu, lasītāj!” Jaunajam inspektoram lieti noderēs Renātes Loginas darinātās ilustrācijas – Dundurzāles karte, iepazīšanās atvērums un daudzi draiski zīmējumi, kuros var sameklēt gan lietiskos pierādījumus, gan izmeklēšanas pavedienus.

Inese Valtere. Pasakas ģimenei, 3. grāmata

Sešas oriģinālpasakas. Kas ir stāstu galvenie varoņi? Lepnais gailis Fricis, kurš lauku sētas dziedātāja slavu mēģina spodrināt uz operas skatuves. Viedā pūce Briga, kura rod risinājumu zvēru skumjām un nomāktībai. Lēnīgais gliemezītis Rībens, kurš sev par lielu izbrīnu kļūst par skriešanās čempionu. Lapsēns Leo, kurš vienā pasakā nonāk dzīvības briesmās, bet citā — novērtē dalīšanās un dāsnuma burvību. Reimo — draudzīgais un izpalīdzīgais ezītis – kļuvis par vienu no galvenajiem varoņiem trīs pasakās: vienā glābj draugu, otrā zvēriem pacietīgi māca apgūt jaunu prasmi, bet trešajā atklāj, ka grūtības var pārvarēt, darbojoties kopā.
Katras pasakas noslēgumā ir virkne radošu uzdevumu, kas veicinās mazā lasītāja vai klausītāja iztēli un stāstītprasmi, kā arī rosinās eksperimentēt un uzzināt ko jaunu.
Pasakas ir piemērotas ikvienam no dzimšanas brīža līdz pat sirmam vecumam. Tās ir sirsnības un labestības piepildītas situāciju pasakas, kas rosina gan uz pārdomām, gan aktīvu rīcību.

Dace Taurīte. Burtu balle

Jautri dzejoļi, kur katrs vārds sākas ar vienādu burtu, ļaus bērniem aizraujošā veidā apgūt alfabētu, lielos un mazos burtus un uzzināt dažādus jaunus vārdus.

Vienmēr aktuālā burtu mācība pieredzējušās pirmsskolas izglītības pedagoģes Daces Taurītes grāmatā bērniem "Burtu balle" pasniegta klasiskā un vienlaikus neparastā veidolā.

Dzejoļi, kas reizē ir arī mēles mežģi, palīdzēs ātri un veiksmīgi apgūt alfabētu un paplašināt vārdu krājumu.

Dace Taurīte ir četru bērnu mamma, pieredzējusi pirmsskolas skolotāja un dzejniece. Alfabēta grāmata bērniem sarakstīta, lai dotu jaunas aktivitāšu iespējas bērniem un vecākiem, palīdzētu attīstīt vārdu krājumu.

Evija Gulbe. lidoja sēkliņa

“Ikviena sēkliņa ir sākotne kam lielākam,” stāsta grāmatas autore Evija Gulbe. “No vienas izaug ķimeņu ģimene, no citas – dzejolis. Šajā grāmatā sēkliņa lido cauri gadalaikiem un notikumiem un aicina sev līdzi aizrautīgus pasaules pētniekus.”

Evija Gulbe ir kā gleznotāja, kas dzejā uzglezno bērna dvēseli. Savukārt māksliniece Evija Timma-Novika dzejas gleznās iesēdina draiskus un mīlīgus dzīvnieciņus, kurus tā vien gribas pabužināt, pakutināt vai sirsnīgi samīļot.

Krājumu pilda ļoti svaigi, neparasti, trāpīgi un asprātīgi dzejoļi, kuri nelīdzinās neviena cita autora rindām. Evijas Gulbes rokraksts, ko pazīstam no “Koko un Riko” sērijas grāmatām, “Bizbizmāsiņas”, “Lilallā un viņas pigoriņiem” un citām, ieguvis pavisam jaunus vijumus, bet tajā pašā laikā viņas rokrakstu nav iespējams sajaukt ne ar vienu citu.

Grāmata “Lidoja sēkliņa” domāta visiem maziem ziņkārīgiem un zinātkāriem deguntiņiem, kuriem patīk saost pavasara un rudens vēju, kurš nes sēkliņas pa gaisu; paošņāt puķuzirnīšus, piparmētras, liepziedus, kumelīšu tēju un skursteņu dūmus, kuri kā bizes aizstiepjas debesīs.

Grāmata iepriecinās visas brīnumus gaidošās actiņas, kas zib un visu grib – salīdzināt kviešu vārpas un rudzu vārpas akotus, iepazīt kastaņus, pīlādžogas, ķimeņu sēklas, griķu graudus un daudzas citas dabas dāvanas.

Dzejoļi uzrunās visas uzmanīgās un vērīgās austiņas un palīdzēs tām saklausīt meža šalkšanu, čūskas šņākšanu, sniegpārslu kluso sanēšanu un pat ledusskapja džezu.

Un, protams, grāmata veltīta visām sirsniņām, kas priecājas, jokojas, dauzās, pikojas, niķojas, ākstās un pākstās, draudzējas, apbrīno un mīl.

Evija Timma-Novika zīmējot lapsiņas, lācēnus, zaķēnus, zvirbuļus, kaķēnus, mušiņas un citas dzīvas radībiņas, ar smalku otu iepildījusi tajos tik daudz mīlestības, ka pietiks visiem bērniem un paliks pāri arī mammām, tētiem un citiem lielajiem bērnu draugiem.

Agija Staka. Āpsēns Pēcis un brīnumbrilles

Māksliniece Agija Staka kopā ar Āpsēnu Pēci atklāj, cik neparasta un pārsteigumiem pilna ir pasaule.
Reizēm, lai to saskatītu, vajadzīgas tikai brilles!

Ieva Samauska. Uzmanību – nikns suns! Jeb Figaro, beidz baidīties!

Rakstot šo grāmatu, man nekas nebija jāizdomā: es Figaro sastapu pirms vairākiem gadiem Cēsīs. Draudzīgu un skaistu. Tomēr bija viens “bet” – šis suns bija bailīgs! Savukārt vistas, augstprātīgais gailis, pļāpīgās kazas, visi daudzie kaķi un suņi, par ko rakstu grāmatā, arvien dzīvo manās mājās un to apkārtnē Saldū.
Jāizdomā nebija arī tas, ko zināju: bailes no mums aiziet projām, ja ieskatāmies tām acīs. Varbūt ne vienmēr to atceramies. Tad ir labi, ja uzrodas kāds draugs, pat ja tas ir tikai mazs kaķītis, lai mūs iedrošinātu. Un neprasa par to neko pretī, pat ne cepumiņus. Tad nekas cits neatliek kā sākt ticēt – gan pašam sev, gan arī visam labajam dzīvē, pat ja tā ir balta suņu meitene, kurā iespējams iemīlēties līdz ausu galiņiem...
Ieva Samauska

Lieli burti, aizraujošs teksts, draiskas Didža Puriņa ilustrācijas.
Grāmata lasītprasmes attīstībai un lasītpriekam.

Gunta Šnipke. Ineses māja

Guntas Šnipkes bilžu grāmata “Ineses māja” ar Annas Vaivares ilustrācijām. Grāmata adresēta pirmsskolas un jaunākā skolas vecuma bērniem. 

Šajā “projektā” satiekas divas arhitektes, kas vienlaikus aktīvi darbojas citā radošā sfērā: ilggadīgā Liepājas arhitekte un dzejniece Gunta Šnipke un arhitekte un grāmatu ilustratore Anna Vaivare. Jautrajā bilžu grāmatā, kurā ir ļoti daudz, ko pētīt, viņas stāsta par māju, kuras projektu arhitektei palūdz dzejoļa varone Inese. Gan Inesei, gan, iespējams, daudziem lasītājiem ir priekšstats, ka arhitekts tāpat vien piesēžas pie galda un “uzzīmē mājiņu”, kādai tai būtu jāizskatās – un celtnieki var ķerties pie būvēšanas. Taču dzejolī un ilustrācijās mēs uzzinām, ka nekas nav tik vienkārši! Arhitektam jāzina milzīgi daudz konkrētu detaļu par cilvēkiem un dzīvniekiem, kas šajā mājā dzīvos un viesosies, par viņu vajadzībām un paradumiem. Pamazām iepazīstot Ineses ģimeni, draugus, radus un mājdzīvniekus, noskaidrojas, ka tāda māja, kurā viņi visi kopā, ieskaitot pulciņu kazu, varētu justies labi, aizņemtu veselu pilsētas kvartālu! 

Guntas Šnipkes dzejolis asprātīgā un vieglā formā runā par ļoti nopietnu tēmu – par sarežģīto arhitekta darbu un māju kā komplicētu cilvēka dzīves paradumu, vērtību un sociālo attiecību kopumu, kas arhitektam jāpārvērš reālā ēkā. Šai bilžu grāmatai, kurai nav neviena saturiska analoga līdzšinējā latviešu bilžu grāmatu piedāvājumā, ir arī izglītojoša nozīme.   

Annas Vaivares atjautīgā iztēle, kuru balsta arī viņas pašas pieredze arhitekta praksē, piešķir spilgtus vaibstus gan Ineses mājas iecerētajiem iemītniekiem, gan arhitektes meklējumiem un skicēm. 

Grāmatas izdošanu atbalstījis Valsts kultūrkapitāla fonds.

Renāte Bērante. Kur es biju, kad es nebiju

Pirmā MONTES STĀSTU pasaku grāmata par dzīvi pirms piedzimšanas. Grāmatā MONTE iepazīstina ar sevi un savu pasauli. Mazie lasītāji uzzinās kā raisīt iztēli, lai atrastu atbildes uz neizprotamo lielajā pasaulē. Ne visiem bērna jautājumiem šķiet pieņemamas mammas un tēta atbildes, tāpēc MONTE ļausies iztēles pasaulei par savu un citu bērnu dzīvi pirms piedzimšanas.
Ilustrējusi Sabīne Baumane.

Ruta Svaža. Sniegavīrs palīgs

Klāt Ziemassvētki, bet mazā Baiba zina, ka nedrīkst satikties ar draugiem un iet ciemos. Tikai uz upi, mežu un jūru. Vai dzīvoties pagalmā. Jo aizvien plosās nejaukais vīruss – gluži kā daudzgalvains pūķis. Dakteriem slimnīcās ļoti daudz darba. Taču Baiba neskumst. Viņai ir labs plāns, kā dakteriem palīdzēt.

Sirsnīga, asprātīga un ļoti aktuāla grāmata par šo laiku citādajiem Ziemassvētkiem. Tā ne tikai izklaidē un iepriecina, bet arī rosina uz sarunu: ar ko Ziemassvētku laiks atšķiras no pārējā gada ritējuma? Ko nozīmē palīdzēt citiem, un kā to vislabāk izdarīt?

Daila Ozola. Klik – Klik!

Aiz apsnigušajiem kokiem atskanēja spalgs KLIK!
Vēlreiz KLIK! Un vēl! KLIK-KLIK-KLIK!
Ziemā mežā putnu ir mazāk, jo daudzi rudenī aizlido uz dienvidiem.
Kurš gan tādā aukstumā klikšķina?

Šī jaukā grāmatiņa ir reizē izklaidējoša un izzinoša. Tās autore Daila Ozola un māksliniece Agate Lielpētere aicina uzmanīgāk paraudzīties apkārt, saskatīt un atpazīt putnus, kas arī ziemā dzīvo mums līdzās. Vai tu zini, kurš ir Latvijas mazākais putniņš?

Renāte Logina. Velc, pelīte!

Brīnišķīga grāmatiņa, kas mazulim vakarā palīdzēs nomierināties un iemigt. Lielisks papildinājums ir ieskaņotā dziesmiņa ar grāmatas mākslinieces Renātes Loginas vārdiem.

Maija Laukmane. Ziemas grāmatiņa

Maijas Laukmanes dzejoļi stāsta, ka ziema ir ļoti bagāts gadalaiks. Tajā risinās tik daudz ievērojamu notikumu: puteņu gaudošana un lāsteku pilēšana, pikošanās un slidošana, bļitkošana un slēpošana, blēņas un sirdsdarbi. Ziemā dzīvo paši skaistākie gada svētki, un dzejā atklāts, kā saglabāt prieku, ko tie atnes.

Jā, ziemā taču dzīvo sniegavīri, kas jāuzbūvē, putni, kuri jāpabaro, un arī iesnas, kas jāizšķauda.
Par to visu, visu var izlasīt šajā teiksmainajā ziemas ceļvedī, kas ņem lasītāju pie rokas un aicina:
“Nāc iedraudzējies ar ziemu! Kopā izbridīsim tai cauri – no pirmajām pārsliņām pāri spožajam svētku kalnam līdz pat pēdējiem lāsteku pilieniem!”

Īpašs ir dzejoļu krāsainais ietērps. Grāmatas ilustrācijas veidojuši Maijas Laukmanes draugi un atbalstītāji no viņas dzimtajiem Talsiem: Talsu Mākslas skolas un Valdemārpils Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi skolotāju Ineses Mīlbergas, Ineses Križanovskas un Aijas Gūtmanes vadībā.

Arnolds Auziņš. Triks un čiks

“Krājumā lasāmi nesen tapuši dzejoļi, kas uzrunā bērnus draudzīga vectētiņa balsī – jokojot, vērojot, par šo un to pabrīnoties, ironizējot, sabarot un dodot labi domātus padomus – cenšoties iekļauties jaunākās paaudzes dzīvē. Tieši tādi ir mūsu vectētiņi, un tādus mēs viņus mīlam,” saka krājuma redaktore Inese Zandere.

2021. gada novembra beigās dzejnieks un daudzu prozas grāmatu autors Arnolds Auziņš svinēja 90. dzimšanas dienu. 

Māksliniece Ūna Laukmane veidojusi tekstililustrācijas, akcentējot bērna un pieauguša cilvēka savstarpējās attiecības, kuras veidojas, sekojot līdzi cikliskajām dabas norisēm un iesaistoties tajās. Iepriekš viņa tekstilu izmantojusi arī, ilustrējot Ineses Zanderes dzeju grāmatās “Iekšiņa un āriņa” un “Dieguburti”, un Aspazijas dzejoli “Viešņa” sērijā “Bikibuks”. Materiāla faktūra grāmatā lasītājam, it īpaši – bērnam, kuram maņu hierarhijā vēl nav nostiprinājušās izteiktas dominantes, spēj radīt spēcīgu emocionālu līdzpārdzīvojumu, jo darbojas kā taktila simulācija. Ilustrācijas, kuras ir veidotas materiālā, bērni aizskar, mēģina sataustīt, sajust to apjomu un dziļumu.

Grāmatas izdošanu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Antalis.

Elizabete Lukšo-Ražinska. Lapsas dzimšanas diena

Šī ir jau trešā grāmatiņa Lapsas kartona bilžu grāmatu sērijā. Sirsnīga grāmata ar savām skaistajām ilustrācijām un bērnu iemīļotās varones Lapsas piedzīvojumiem saistīs kā lielākos, tā arī pašus mazākos lasītājus. Grāmata ik vakaru būs lielisks palīgs vecākiem, lai kopā ar Tutas draudzeni Lapsu čučēt noliktu savu mazuli. Tāpat biezās kartona lapas un izteiksmīgie akvareļu zīmējumi ļaus Lapsas pirms miedziņa stāstu atklāt arī bērnam patstāvīgi – bez vecāku palīdzības.
Ilustrējusi Aiva Žūriņa.

Elizabete Lukšo-Ražinska. Lapsa iet čučēt

Sirsnīga bilžu grāmata, kas ar savām skaistajām ilustrācijām un bērnu iemīļotās varones Lapsas piedzīvojumiem saistīs kā lielākos, tā arī pašus mazākos lasītājus. Grāmata ik vakaru būs lielisks palīgs vecākiem, lai kopā ar Tutas draudzeni Lapsu čučēt noliktu arī savu mazuli. Tāpat biezās kartona lapas un izteiksmīgie akvareļu zīmējumi ļaus Lapsas pirmsmiedziņa stāstu atklāt arī bērnam patstāvīgi – bez vecāku palīdzības.
Ilustrācijas radījusi Aiva Žūriņa, bet lapsas vakara piedzīvojumus četrpadsmit grāmatas lapās aprakstījusi prozaiķe Elizabete Lukšo-Ražinska

Ārzemju autoru grāmatas

 

Hanss Kristians Andersens. Sniega karaliene

Sena pasaka, jauns tulkojums, brīnišķīgas ilustrācijas!

Grāmatas galvenā varone ir nevis Sniega karaliene, bet gan maza meitenīte, vārdā Gerda. Ar labestību un pašaizliedzību viņa uzvar sniega valstības pavēlnieci un atbrīvo no ļaunas burvestības savu draugu Kaju. Šī pasaka stāsta par to, ka cilvēks var pārvarēt jebkādas grūtības, ja vien viņa sirdī mīt mīlestība.

Tulkojusi Diāna Romanoviča.
Ukraiņu mākslinieka Oleksija Čerepanova ilustrācijas.

Zanna Deividsone, Elisona Frenda. Tīģerīši mācās uzvesties pie galda: labas uzvedības ABC

Pie krokodilu meitenes Keitas uz pēcpusdienas tēju sanākuši draugi. Te pēkšņi pa durvīm iebrāžas trīs ļoti nepieklājīgi un neuzvedīgi tīģerīši. Tie metas pie galda un negausīgi kampj un rij cienastus; tie atraugājas un šļurkstinās. Tie dejo pa galdu un šūpojas uz krēsliem. Vai pēc šīs reizes kāds vēl gribēs ielūgt tīģerīšus ciemos?

Dzirkstoša humora pilna grāmata, kas aizraujošā veidā un pavisam viegli palīdzēs mazajiem lasītājiem apgūt vai atcerēties jau apgūtās galda manieres.

Ilustrējusi Elisone Frenda.
No angļu valodas atdzejojušas Guna Pitkevica un Ieva Tarvida.

Anastasija Volhovska. Melleņu lācis

Ja labi pacenšas, ik dienu var pārvērst svētkos. Melleņu lācis ar prieku kļūs par jūsu labāko draugu un atgādinās, ka garastāvokli uzlabo gan šļūkšana no slidkalniņa, gan krāsaina varavīksne debesīs, gan grāmata – atliek tikai to atvērt, un sākas brīnumi…
Melleņu lācis dāvā maziem un lieliem sapņotājiem šo burvīgo kalendāru, kas ļaus piepildīt ikdienu ar interesantām nodarbēm, radīs gaišu noskaņojumu un atklās dažnedažādus noslēpumus. Piemēram, kurā dienā vislabāk stāstīt pasakas par pīlēm vai pētīt leduspuķes, kādu džemperi vilkt mugurā Oranžā noskaņojuma dienā, kā pareizi sasaukt mājup gājputnus un ko darīt Īkšķu virpināšanas dienā?

Ida Mlakara Črniča, Peters Škerls. Tepat kaimiņos dzīvo meitene

Tepat kaimiņos dzīvo meitene, kura nav tāda kā mēs. Viņai nav blondu cirtu, nav skaistas kleitas un rožaina ponija. Viņa nemaz nelīdzinās princesei. Neviens ar viņu negrib runāties un spēlēties, neviens viņu neaicina ciemos, neviens viņu pat lāgā nepamana un neatceras, kā viņu sauc. Viņai nav draugu. Kad septembrī pēc vasaras brīvlaika viņa neatnāk uz skolu, nevienu neinteresē, kur viņa ir palikusi. Bet viņas skolas skapītī ir mape ar brīnumskaistiem zīmējumiem – vienā viņa uzzīmējusi sevi kā princesi. Un ja nu viņa īstenībā bija princese?
Ida Mlakara Črniča ir slovēņu rakstniece un bibliotekāre, kas specializējusies bibliopedagoģijā un sarakstījusi jau vairāk nekā desmit grāmatas bērniem. “Tepat kaimiņos dzīvo meitene” ir viņas otrā grāmata, kas tapusi sadarbībā ar mākslinieku Peteru Škerlu un iekļauta prestižajā The White Ravens grāmatu izlasē. Peters Škerls ir viens no starptautiski pazīstamākajiem slovēņu ilustratoriem, piedalījies Boloņas bērnu grāmatu gadatirgus ilustratoru izstādē, trīsreiz nominēts Asrtrīdas Lindgrēnes balvai un divreiz – Hansa Kristiana Andersena balvai.
No slovēņu valodas tulkojusi Māra Gredzena.

Janno Peldmā. Izgudrotāju ciema stāsti

Priekpilna atkalsatikšanās ar aizrautīgajiem Izgudrotāju ciema iemītniekiem!

Šajā ciemā vienmēr kaut kas notiek: sunītei Lotei uz galvas mārītes būvē būdiņu; negaidīti uzzied zaķa Oto koka ausis; muša Juhans ar raķeti, kas taisīta no gurķu muciņas, lido uz Mēnesi, lai tur papeldētos šokolādes upē. Kādu dienu Izgudrotāju ciemā ierodas arī tāli ciemiņi – Austrālijas dzelzs pīle Paulīne un Zanzibāras tupeļknābis Fredijs. Ciema iedzīvotājiem tas nešķiet nekas īpašs. Visādi brīnumi ir Izgudrotāju ciema ikdiena.

No igauņu valodas tulkojis Guntars Godiņš.

Grāmata tulkota un izdota ar Igaunijas Kultūrkapitāla fonda programmas Traducta atbalstu.

Gunilla Bergstrema. Alfons un Milla

Daudziem puišiem šķiet garlaicīgi rotaļāties ar meitenēm. Alfons gan tā nedomā. Milla allaž izgudro jaunas rotaļas. Viņiem kopā ir ļoti jautri.

Zviedru rakstnieces Gunillas Bergstremas (1942–2021) sarakstītās un pašas ilustrētās grāmatas par Alfonu Obergu jau ir kļuvušas par bērnu literatūras klasiku. Kopš pirmās grāmatas, kas tapa 1972. gadā, ir iznākuši aptuveni 25 stāsti par Alfonu, viņa ģimeni un draugiem. Visbiežāk tās ir mazas, ikdienišķas, psiholoģiskas “drāmas”, kurās bērni tiek uztverti ļoti nopietni. Humors un fantāzija, kas mijas ar realitāti, ir raksturīga šo stāstu iezīme. Grāmatas par Alfonu Obergu ir tulkotas četrdesmit valodās, un arvien tiek publicēti jauni izdevumi. Zviedrijā vien līdz šim ir iespiesti vairāk nekā 5 miljoni šīs sērijas eksemplāru.

No zviedru valodas tulkojusi Inga Grezmane.

Dženifera Koulmane. Par lielām un mazām dāvanām

Pele un Lācis nepacietīgi gaida Ziemassvētkus. Šie svētki būs īpaši: Lācis ir apņēmies palikt nomodā, lai draugi varētu apmainīties ar dāvanām un svinēt kopā. Tas būs tik jauki!
Tomēr, saņēmis dāvanu, Lācis dodas prom. Vai viņam tā nepatīk? Pelīte nezina, ka Lācis ar lielajām ķetnām mazo sainīti vienkārši nevar atvērt un jūtas vainīgs. Par laimi, pārējie meža dzīvnieki var palīdzēt.
Brīnišķīgs stāsts gan maziem, gan lieliem par patieso Ziemassvētku nozīmi.
No vācu valodas atdzejojis Bernards Kudiņš.

Lina Žutaute. Kika Mika un kaķis uz nedēļu

No kaķu izstādes Kika Mika kopā ar visu ģimeni iziet kā apburta. Cik gan kārtīgi, tīrīgi un kulturāli ir kaķi! Mājupceļā viņu priekšā pēkšņi uzrodas klaiņojošs vienacains kaķis. Kika Mika vēlas, lai kaķis dzīvotu pie viņiem, taču vecāki piekrīt to pieņemt tikai uz nedēļu... Nerātnelis tūlīt pat apgrauž vecmāmiņas puķes, visur atstāj spalvas un saskrāpē mēbeles. Taču ar kaķi ir tik jauki un labi! Pat sunītim Čučukam jaunpienācējs ļoti patīk. Varbūt kaķis jau ir atradis savas mājas?

Neparasti sirsnīgs un smieklīgu situāciju pilns stāsts par atbildību, bērnu lielo mīlestību pret dzīvniekiem un to, ka fiziski trūkumi nav šķērslis, lai dzīvotu pilnvērtīgi.
Bērnu literatūras speciāliste Egle Baļutavičūte

Šis ir stāsts par nozīmīgu bērnības tematu – mīļdzīvniekiem – un pieredzi, kuru esam piedzīvojuši gandrīz visi. Pārceļoties uz Kikas Mikas pasauli, gūstam iespēju saskatīt, cik varens ir līdzjūtības, rūpju un palīdzības spēks. Tas ienes pārmaiņas kā mīluļu, tā cilvēku dzīvē. Aicinu to pamanīt un pieredzēt gan jums, gan jūsu bērniem.
Psiholoģe Asta Blande

No lietuviešu valodas tulkojusi Marika Taube.

Bens Bērants. Bambuss ir lēēēns

Pie finiša līnijas atsteigušies skrējēji gaida BAMBUSU... Bet mazajam pandam laiks visbiežāk velkas lēnām, tāpat kā viņš pats. Taču drīz džungļu sacīkstēs notiks kaut kas neticams. Kas? LĒĒĒNI atšķir šo bilžu grāmatu, un uzzināsi. Bambuss ir mazs pandulēns, kurš visu dara ļoti lēnām. Kamēr viņš ēd saldējumu, tas jau ir izkusis, kamēr viņš gatavo māmiņdienas dāvanu, pienāk Ziemassvētki. Citi dzīvnieki Bambusu par to velk uz zoba, un viņš jūtas visai vientuļi. Taču reiz Bambusa draugi skriešanās sacīkšu laikā iekļūst nelaimē, un tikai lēnais panda Bambuss var viņiem palīdzēt.
No lietuviešu valodas tulkojusi Dace Meiere.

Jaukie dzīvnieku stāsti

Šajā stāstu krājumā uzzini, kā lācēns Bonis iepazinās ar grāmatām, kā Matirēnu fermā tika izdota pirmā avīze, kopā ar sunīti Kleksi priecājies par viņa jaunajām mājām un pievienojies vēl citiem aizraujošiem piedzīvojumiem!

Lūsinda Railija, Harijs Vitekers. Greisa un Ziemassvētku eņģelis

Jo kaut kur kāds eņģelis klausās...

Jau rīt būs Ziemassvētki. Eglīte ir izrotāta, un dāvanas – iesaiņotas. Tomēr jūrā plosās spēcīga vētra, un tā neļauj Greisas tēta zvejas kuģītim atgriezties krastā.
Par laimi, kāds sadzird Greisas lūgšanas...

Šo sirdi sildošo stāstu par Ziemassvētku maģiju ir sarakstījuši slavenā rakstniece Lūsinda Railija un viņas dēls Harijs Vitekers.

Lūsinda Railija ir Īrijā dzimusi starptautiski atzīta rakstniece. Viņas darbi ir tulkoti trīsdesmit septiņās valodās un pārdoti vairāk nekā trīsdesmit miljonos eksemplāru. “Greisa un Ziemassvētku eņģelis” ir viņas pirmā grāmata bērniem.

Harijs Vitekers ir atzinību ieguvis BBC radio programmu vadītājs un darbojas vienā no slavenākajām Anglijas improvizācijas teātra trupām. Viņš un viņa mamma Lūsinda cer, ka šī sērija par sargeņģeļiem (kas ir Harija pirmpublicējums) spēs kaut nedaudz sasildīt lasītāju sirdis.

Džeina Reja ir pasaulē pazīstama bērnu grāmatu ilustratore, slavena ar saviem izsmalcinātajiem un košajiem zīmējumiem. Viņa ilustrējusi vairāk nekā sešdesmit grāmatas un sešas reizes izvirzīta Keitas Grīnevejas balvai. Viņa dzīvo Londonā.

No angļu valodas tulkojusi Ligita Lanceniece.

Lūsinda Railija, Harijs Vitekers. Bils un Sapņu eņģelis

Jo kaut kur kāds eņģelis klausās...

Bils ar ģimeni nesen ir pārcēlies uz citu dzīvesvietu. Jaunajā mājā naktīs dzirdami noslēpumaini trokšņi, tāpēc Bilam rādās biedējoši sapņi.
Par laimi, kāds viņu sargā...

Sirdi sildošs stāsts par to, kā tas, ko iepriekš neesam zinājuši, laika gaitā kļūst par visbrīnišķīgāko atklājumu. Grāmatu ir sarakstījuši slavenā rakstniece Lūsinda Railija un viņas dēls Harijs Vitekers.

Lūsinda Railija ir Īrijā dzimusi starptautiski atzīta rakstniece. Viņas darbi ir tulkoti trīsdesmit septiņās valodās un pārdoti vairāk nekā četrdesmit miljonos eksemplāru. Rakstniece saviem bērniem mēdza atgādināt, ka sargeņģelis viņus allaž vēro.

Harijs Vitekers ir atzinību ieguvis BBC radio programmu vadītājs un darbojas vienā no Lielbritānijas populārākajām improvizācijas teātra trupām. Harijs cer, ka šī sargeņģeļu grāmatu sērija, kuru viņš sarakstījis kopā ar savu mammu Lūsindu, spēs kaut nedaudz sasildīt lasītāju sirdis.

Džeina Reja ir bērnu grāmatu māksliniece, slavena ar izsmalcinātajiem un košajiem zīmējumiem. Viņa ilustrējusi vairāk nekā sešdesmit grāmatas un sešas reizes izvirzīta Keitas Grīnevejas balvai. Viņai ir piešķirts arī Smarties apbalvojums.

No angļu valodas tulkojusi Ligita Lanceniece.

Visādas pasakas. Ukraiņu tautas pasakas

Ukraiņiem, tāpat kā citām tautām, ir pasakas par spēkavīriem, kas uzvar pūķus, par gudriniekiem, kas ar asprātību pieveic muļķību, kā arī par meļiem un ļaundariem, kas saņem pelnīto sodu.
Un, kad pasaka ir galā, atliek vienīgi piebilst:
Arī es tur biju, medus miestiņš tur lija, pār lūpām tecēja, bet mutē netika.
Ar nēšiem tur sienu ved, ar sietu ūdeni nes!

Tulkojis Andrejs Jesens.

Julians Tuvims. Pans Trallalnieks

Poļu dzeja bērniem pasaulē vislielāko slavu guvusi tieši ar Tuvima meistarīgajiem dzejoļiem, kuros smieklīgas situācijas un notikumi risinās raiti kā multenē. Viņš spēj rakstīt viegli, dziedāt un dejot ar valodu. Mēdz sacīt, ka Tuvims poļu dzejā ievedis pilsētu līdz ar tās iemītniekiem, viņu ikdienu, profesijām un paradumiem, ielās un mājās dzirdamo sarunvalodu un jokiem.

Lai atveidotu latviski Tuvima meistarīgos dzejoļus, atdzejotājam Mārim Salējam nācies likt lietā gan savu dzejnieka talantu, asprātību un muzikalitāti, gan zināšanas par poļu literatūru, vēsturi un sadzīvi. Viņam nācies arī pētīt dziedošo, čiepstošo un vīterojošo putnu balsis, lai latviski varētu darboties poļu "Putnu radio".

Līdz šim latviski vēl nebija iznākusi neviena Tuvima grāmata, taču daži dzejoļi Jāzepa Osmaņa atdzejojumā tika publicēti poļu dzejas izlasē "Putniņš ciemos" (1958). Jaunajā grāmatā iekļauts arī Jāzepa Osmaņa jaunības gadu veikums – aizkustinošais dzejolis par lakstīgalu, kas jaukā vasaras vakarā nāk mājup kājām ("Savāda aizkavēšanās").

Lina Žutaute. Ferdinands un Pū

Runcis Ferdinands ir ļoti augstās domās par sevi un nelabprāt ieklausās sirdsapziņas balsī, tāpēc ne vienmēr rīkojas labi un pareizi. Un viņu nesatrauc pat tas, ka nākas dzīvot Izgāztuvē. Savukārt sunītis Pūciņš, saukts Pū, ir īsts godīguma iemiesojums, kas sava labākā drauga Ferdinanda dēļ ir gatavs uz visu. Kad Izgāztuvē ierodas zobgalis Šin Šilas kungs, Ferdinands un Pū dodas meklēt laimi citur. Draugus gaida aizraujoši notikumi un satraucoši pārbaudījumi.

Lina Žutaute (dz. 1973) ir populāra lietuviešu bērnu rakstniece un māksliniece, kuras sarakstīto grāmatu skaits jau tuvojas diviem desmitiem. Viņa ilustrējusi ne tikai savus, bet arī daudzu citu autoru darbus.
Vislabāk zināmais viņas radītais tēls ir zinātkārā, aizrautīgā un draiskulīgā meitenīte Kika Mika.
“Ferdinands un Pū” ir asprātīgs un sirsnīgs stāsts par kaķa Ferdinanda un sunīša Pū piedzīvojumiem un to, kas ir pats svarīgākais dzīvē, – draudzību. Tik stipru, ka drauga dēļ esi ar mieru doties līdz pasaules galam! Iedvesmu tam Lina smēlusies no reāliem dzīvniekiem – viņas pašas mīluļiem