Vecumposms 9+

Ruta Svaža. Pelesdēls Gudrinieks

Peļu ģimenē no Dziļmeža reiz vēlu rudenī gadījās prāvs pelēnu metiens, kurā starp dūšīgiem mazuļiem bija arī sīkaliņš.
“Ko tāds dzīvē iesāks? Ne aku jaudās izrakt, ne malku ziemai sagādāt,” gaudās Pele Tēvs.
“Ne mājas darbos kāds palīgs,” piebalsoja Pele Māte.
Taču neskati peli no cepures! Pelēns, vārdā Pelesdēls Gudrinieks, aug ņiprs, zinātkārs un attapīgs, un, kad Dziļmežam draud briesmas – mūžīgā tumsa, jo Baisma no Svešzemes ir pievācis visspožāko Saules Dimantu, tieši mazais Gudrinieks saņem visu dūšu un dodas pie Baismas, lai glābtu mīļās mājas. Elpu aizraujošā ceļojumā viņš sastop Astoņkāji, valdnieku Krupi, kareivīgo peļu cilti Pindiāņus, Dziļmeža Virsraganu Burvi, Policistu Mežacūku, Zirnekli un citas būtnes, ar kurām gan varonīgi cīnās un kuras uzveic, gan nodibina sirsnīgu draudzību.

Vitalija Maksvīte. Bete un lidojošā dzimšanas dienas dāvana

Iepazīstieties ar Beti! Viņa nekad nenokar degunu. Pat savā dzimšanas dienā, kuru visi cenšas sabojāt: Bete nesaņem ilgi gaidīto dāvanu, viņai uzklūp nejaukā kaimiņiene, bet mamma aizliedz svētku pusdienas. Dzimšanas dienu izglābj dāvana, kas pati atlido pie Betes. Un tā nav parasta dāvana, bet lielā nelaimē iekļuvusi dāvana, kurai vajag palīdzību. Bete nekad neatstāj draugus nelaimē, top viltīgs glābšanas plāns. Jo tur, kur ir briesmas, tur ir arī Bete!

Saite: https://www.diena.lv/raksts/kd/gramatas/klaja-nakusi-gramata-berniem-_betes-lidojosa-dzimsanas-dienas-davana_-14280269

Daina Tabūna. Lasis Stasis un Atlasijas okeāns

Stāsts vēsta par mazu lasēnu, viņa iepazīšanos ar upi, Baltijas jūru, zivīm un citiem ūdens iemītniekiem, par dabisku un cilvēku izraisītu briesmu pilno ceļojumu uz Atlasijas okeānu – tā okeānu dēvē laši.

https://lielsmazs.lv/collections/baltvilka-balva-2022/products/lasis-stasis-un-atlasijas-okeans

Gaja Guna Ekle. Brālis, kas nebija vajadzīgs

Kad Gvidam ir deviņi gadi, vecāki viņam paziņo: “Tev būs brālis!” Gvids nav nekāds maziņais, un zina, ka stārķi bērnus nenes, viņš priecīgs nobučo mammai vēderu un skrien uz istabu gatavot mazajam brālītim dāvanu. Viņš rakstīs brālim dienasgrāmatu par to, kā dzīve notiek un arī visu to, ko tik Gvids vien labu nav darījis mazākajam brālītim. Jo būt kopā ar brāli būs superīgi forši. Tā viņš domā.

Trīnu Lāna. Skeleta Juhana gaitas

Stāstiņu galvenais varonis ir savu laiku skolas dabas zinību kabinetā nokalpojis skelets, taču šis stāsts ne tuvu nelīdzinās šausmu stāstiem ar skeletu piedalīšanos. Skelets nekad nav piederējis cilvēkam, bet gan bijis plastmasas mācību līdzeklis anatomijas stundās. Noguris un nobružāts tas dodas pensijā un nonāk laukos, kur meža mājās dzīvo tēte un māmuks. Te skelets iegūst vārdu Juhans un sāk piedalīties lauku māju ikdienas dzīvē, ienesot tajā gan pārpratumus un jautrību, gan daudz sirsnības. Igauņu prozai raksturīgi veiklo sižetu veido gan laupītāju pārbiedēšana, plunčāšanās kopā ar bērniem vannā, iešana pirtī un eņģeļu taisīšana sniegā, gan plāni par to, kā vectēvs ņems skeletu līdzi zārkā.

Par izrādi Leļļu teātrī:

https://satori.lv/article/skelets-juhans-un-dzives-sikumi