Vecumposms 5+

Ērika Bērziņa. Mammas dzejoļi.  Rīga : Liels un mazs, 2020.

Krājums veidojies kā poētiski vērojumi par attiecībām kuplā ģimenē, izmantojot gan bērnu, gan vecāku skatapunktus, lai radītu dzīvu ģimenes kopības izjūtu.
Savā ziņā tā ir ģimenes dienasgrāmata, bērni dzimst, aug, veidojas savstarpējās attiecības, tiek piepildīta, atklāta un aizvien paplašināta viņu pasaule.


Bens Berants. Bubuļbailes. Rīga : Latvijas Mediji, 2020.

Kas ir bailīgāk: ja kaut kas naktī nolaupa bumbu vai ja tumsiņā jādodas to meklēt mežā? Un ja nu satiec BUBULI? Vāverēns un vārnēns apņemas atrast pazudušo bumbu, pat ja nāksies uzveikt pašas lielākās – BUBUĻBAILES. Lietuviešu rakstnieka Bena Beranta un mākslinieces Vilijas Kvieskaites jaukā ilustrētā grāmatiņa par labāko draugu vāverēna un vārnēna piedzīvojumiem ne vien izklaidēs, bet arī dos iespēju ģimenei parunāt par bailēm, jo pat drosmīgākie no kaut kā baidās.
Guntas Apses tulkojums latviešu valodā.


Agnese Vanaga. Pagalma enciklopēdija jeb kas tad tas?  Rīga : Zvaigzne ABC, 2020.

Grāmatas galvenais varonis ir kaķis – cēls šķirnes kaķis ar īpašu raksturu un augstu pašapziņu. Tieši viņš ir tas, kurš lasītājam izstāsta par pupuķi, zivju gārni, odzi, sikspārni, skudrām, vāveri, ezi, kurmi, bebru un citiem, jo viņam ir tas gods, prieks vai – gluži otrādi – nepatīkams pārsteigums ar šiem dzīvniekiem sastapties. Autorei izdevies interesantus, maz zināmus faktus ietērpt dzirkstošos, asprātīgos dialogos un vārdu spēlēs, kas pārsteigs ne tikai bērnus, bet arī priekšā lasošos pieaugušos. Ne vien britu īsspalvainajam, bet arī ikvienam no sastaptajiem dzīvniekiem piemīt savs īpašais raksturs, ko autorei izdevies atklāt gan ar nedaudz piparotu ironiju, gan labdabīgu humoru.
Grāmatu ilustrējusi māksliniece grafiķe un grafikas dizainere Agate Lielpētere. Teksts un ilustrācijas veido veiksmīgu tandēmu – māksliniecei un autorei sakrīt humora izjūta, līdz ar to komiksu stilā ieturētie zīmējumi pārtver un turpina tekstā risināto domu.

Grāmata radās pagājušajā vasarā, pavadot lēnas un nesteidzīgas dienas dabā ar bērniem. Uz viņu nebeidzamajiem jautājumiem bija jāmeklē atbildes. Kādēļ dēle man piesūcās? Kāpēc tētis dusmojas par kurmja rakumiem? Kāpēc zivju gārnis baidās no mums? Pavisam parastā pagalmā, izrādās, ir tik daudz dzīvu radību, ja esi kluss un vērīgs – kā kaķis.
Šis ir stāsts par pilsētnieka satikšanos ar dabu. Par britu zilpelēko kaķi, kura saimnieki izlemj pārcelties no pilsētas dzīvokļa uz lauku māju. Pavisam parastajā pagalmā ir tik daudz neparastā – slieka, kura nenomirst, ja to pārcērt uz pusēm; mušas, kurām ir garšas sensori uz kājām; ezis, kuram nedrīkst dot pienu; vāvere, kuras migai vienmēr ir divas izejas. Grāmatas stāsti ir kā nelieli soļi tuvāk dabai, no kuras mēs ar katru paaudzi nedaudz vairāk atsvešināmies.
Agnese Vanaga

Viss smieklīgais ir detaļās! Kā māksliniecei un ilustratorei man ir sevišķi svarīgi būt vērīgai, ieraudzīt to, kas neiedziļinoties paliek nepamanīts. “Pagalma enciklopēdija”, manuprāt, ir lielisks palīgs šīs maņas uzlabošanai. Pirms meklēt papagaiļus, jāierauga un jāiepazīstas ar vietējo ezera gulbi!
Agate Lielpētere

Juris Zvirgzdiņš. Kapteiņa zirdziņš.  Rīga : Liels un mazs, 2020.

Grāmatas galvenais varonis ir sarkans koka zirdziņš – rotaļlieta, kas uzdāvināta kādam zēnam. Izaugot un atstājot mājas zēns pamazām no zirdziņa atsvešinās, tāpat kā no savas bērnības. Taču zirdziņš intuitīvi uztvēris un saglabājis zēna sapni par jūru – sižetiski tas tiek pamatots ar aizraujošajiem stāstiem, ko citām rotaļlietām vēsta jūras gliemežnīca, taču grāmatas beigās labi sajūtams, ka abi, gan zēns, gan zirdziņš ir īstenojuši vienu un to pašu sapni. Zirdziņš ir devies ceļā, iepazinis jūru, pārcietis dažādas grūtības, bet zēns kļuvis par kuģa kapteini –  un tieši tādēļ viņiem ir lemts atkal satikties. Sarkanais zirdziņš ir kā pieaugušajā cilvēkā saglabātā bērnība, kas viņu vieno ar savu vecāku un savu bērnu paaudzēm. Zirdziņš ir kā mazs vēstnesis, saiknes uzturētājs: starp sapņiem un pieaugušo dzīvi, starp tēvu un meitu, starp diviem jūras krastiem, kur dzīvo vecvecāki un mazbērni. Stāsts ir vienkāršs un pilns cilvēciska siltuma, tas atbilst bērnu spējai rotaļlietu izjust kā dzīvu būtni.

Grāmatu ilustrējis Mārtiņš Zutis. 


Ilo Pikovs. Tuk-tuk! Rīga : Zvaigzne ABC, 2020.

Kādu dienu klusajā un mierīgajā mežā sāk skanēt skaļa klaudzināšana. Visi putni un zvēri ir šausmās: kas te notiek, kurš taisa tādu jandāliņu un traucē ierasti rāmo dzīvi?

No igauņu valodas tulkojusi Daila Ozola.

Grāmata izdota ar Igaunijas Kultūrkapitāla fonda programmas Traducta atbalstu.


Petri Tamminens. Kā sagaidīt citplanētieti. Petri Tamminens. Rīga : Latvijas Mediji, 2021.

Kādu dienu klusajā un mierīgajā mežā sāk skanēt skaļa klaudzināšana. Visi putni un zvēri ir šausmās: kas te notiek, kurš taisa tādu jandāliņu un traucē ierasti rāmo dzīvi? No igauņu valodas tulkojusi Daila Ozola. Grāmata izdota ar Igaunijas Kultūrkapitāla fonda programmas Traducta atbalstu